Sağlıklı beslenme nedir?
Belki de günümüzde hakkında en fazla tartışılan konu. Her gün sosyal medyada, televizyonlarda, gazetelerde hatta radyo programlarında konuyla ilgisi olan olmayan herkesin çıkıp bir şeyler söylemesi sonucu maalesef ortaya çıkan bilgi kirliliği.
Tarih: 17.1.2017 08:55:25 / 10355okunma / 3yorum
BİLAL TULUMCU

sağlıklı beslenme nedir?  Belki de günümüzde hakkında en fazla tartışılan konu. Her gün sosyal medyada, televizyonlarda, gazetelerde hatta radyo programlarında konuyla ilgisi olan olmayan herkesin çıkıp bir şeyler söylemesi sonucu maalesef ortaya çıkan bilgi kirliliği.

 

 

Yoğurta şu baharatı koymak şuna iyi gelir, çayı şöyle içmek şuna iyi gelir, şu meyveyi yemek ömrü uzatır vs. uzayıp giden sözler…

 

Peki nedir bu sağlıklı beslenme? Cidden ekmek yemek, karbonhidrat yemek zararlı mı? Ya da söylenildiği gibi mucize besinler, karışımlar var mı? Bunlar neye dayanarak hangi çalışmalara göre söyleniyor?

 

Sağlıklı beslenme vücudun besin öğesi ihtiyacını en iyi şekilde karşılamaktır diyebiliriz. Her insan vücudu birbirinden farklı olduğu için beslenme şeklide kişiden kişiye değişir. Örneğin sporcu bir insan masa başında çalışan birine göre daha fazla fiziksel aktivite yaptığı için mineral ve su kaybı artar buna bağlı olarak mineral ve su ihtiyacı diğer insana göre artacaktır, yani bu iki kişi için beslenme önerisi aynı olamaz. Sporcu için günde duruma göre 2 adet muz potasyum kaybını karşılayabilir ancak masa başında çalışan diğer insan için 2 adet muz kan şekerini fazla yükselteceği için gereksiz, hatta zararlı olabilir.

 

Peki kendimiz beslenme düzenimizi en sağlıklı biçimde nasıl ayarlarız? Bunun için önemli birkaç şeyden bahsetmem gerekiyor.  Birincisi insan vücudu akıllıdır, nasıl yani; vücudumuz en kolay şekilde karbonhidrat(ekmek, meyve, tahıl vs.) kaynaklarını enerjiye çevirip kullanır, daha sonra yağları en son olarak proteinleri enerjiye çevirerek kullanır. Yapılan araştırmalar sonucu dünyada kabul edilen değerler günlük beslenmede enerjinin %50-60´ının karbonhidratlardan, %25-30´unun yağlardan, %12-15´inin ise proteinlerden gelmesinin vücut için daha sağlıklı olduğunu göstermektir. Peki bu demek; bu ekmek yemeyin, ya da sadece protein ağırlıklı beslenin gibi hiçbir dayanağı olmayan sözlerin vücut için zararlı olduğunu gösterir. Halkımızca yanlış bilinen ekmek, pirinç, tahıl tüketmeden zayıflamaya çalışmak, protein alımını artıracağı için böbreklere fazladan yük bindirecektir yani kaş yapayım derken göz çıkarmak deyimi çok güzel ifade ediyor bu durumu. Oysa sağlıklı bir beslenmede her şey yenilmelidir ama miktarlar önemlidir. Yediğimiz her besinin vücut için farklı yararları vardır herhangi birinden vazgeçmek sanılanın aksine yarardan çok zarar verir. Örneğin uzun süre tahıl ürünleri almamak B1 vitamini eksikliğinden dolayı beriberi denilen sinir hastalığına sebep olabilir ya da uzun süreli protein ağırlıklı beslenmek eklemlerde fazla miktarda kristalleşmiş ürik asit birikmesi sonucu oluşan gut hastalığına sebep olabilir. Sonuç olarak birinci her şeyden yemek hiçbir besini kısıtlamamak ancak miktarlara dikkat etmek.

               

Peki mucize besin var mıdır? Goji berry(kurt üzümü) yersem sağlıklı olur muyum? Sadece yeşil çay içersem zayıflar mıyım? Elma yersem ömrüm uzar mı? vb… konulara gelecek olursak söylendiği gibi mucize besinler olsa dünyada hastalıklar olmazdı ya da zayıflamak cidden birkaç meyve yemekle sadece yeşil çay içmekle elde edilse dünyada obezite denilen çağımızın hastalığı olmazdı. Ancak tamamen sağlıklı beslenmeyi hayat tarzımız haline getirirsek istediğimiz sonucu alabiliriz. Yani her besinden tüketmeliyiz ama miktarları gözeterek, Ayrıca şunu bir kez daha hatırlatmakta fayda var diyet kişiye özeldir.                                                                                       

 

Anahtar Kelimeler: Sağlıklı, beslenme, nedir
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muğla için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:31 08:11 13:19 15:50 18:08 19:36
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Aşk davaya benzer, cefa çekmek de şahide: Şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki !

Mevlana
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Biyografi
Tüm Biyografiler