Turistlerden Turizm Haftası Etkinliklerine İlgi

Turizm Haftasını gören turistler cep telefonlarına sarıldı

42. Turizm Haftası, Bodrum´da düzenlenen etkinlikle kutlandı. Farklı yörelerin yemeklerinin, el işlerinin sergilendiği stantları gören turistler cep telefonlarına sarıldı.
Bodrum Kaymakamlığı, Bodrum Belediyesi ve Bodrum Otelciler Derneğince (BODER), öğle saatlerinde İskele Meydanı´nda gerçekleştirilen programa Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, TÜRSAB Bodrum Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Sevinç Gökbel, BODER Başkanı Halil Özyurt, turizmciler çok sayıda vatandaş ve turistler katıldı.
Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum´un Türkiye´nin tek turizm yapan bölgesi olduğuna işaret ederek şu değerlendirmede bulundu. ?Konaklama sektörü ile turizm karıştırılıyor. Turizm farklıdır. Turizm turistin o şehri doya doya yaşamasıdır. Bodrum gerçek turizm yapan bir bölge olarak maalesef 2015´ten sonra kan kaybına uğradık. Ama bu kan kaybında turizme gönül veren STK ve başta değerli kaymakamlarımızla hiçbir zaman mücadelemizden vazgeçmedik. Bu sene baktığımızda herhangi bir aksilik olmazsa 2015 yılının rakamlarının üzerini bulmuş durumdayız. Sadece havalimanlarından bahsediyoruz.?
Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz da Turizm Haftası´nın turizm bilincinin geliştirilmesi açısından iyi değerlendirilmesini umduğunu belirterek ?Bodrum turizmde bir Dünya markası. Bodrum´un dışından kaynaklı sebeplerle geçmiş yıllarda turizmde bazı sıkıntılarımız oldu. Çünkü turizm bacasız sanayi, ülke ekonomisi için çok önemli bir sektör. Cari açığın kapatılması açısından çok değerli ve önemli. Bu sene gerçekten umutluyuz. Çünkü turizmi etkileyen faktörler yavaş yavaş ortadan kalkıyor. İnşallah özlemle hatırlanan 2011-2012´li yılları yakalar ve geçeriz.? diye konuştu.
Öte yandan, Bodrum Halk Eğitimi Merkezi Akşam Sanat Okulu kursiyerleri halkoyunları gösterileri sergilediler. Turistler, yöresel yemeklerin ikram ediliği stantlardan yiyecek alabilmek için uzun kuyruk oluşturdu. Bazı yemekler, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz tarafından ikram edildi. Etkinlikte ayrıca kadınların yaptığı el emeği ürünler tatilcilerin ilgisini çekti. Etkinlik kapsamında düzenlenen resim yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.