Teknelerden 3 Bin Ton Çöp Toplandı
Muğla´da denizde seyir halindeki teknelerin sintine, atık su, atık yağ ve çöpleri Muğla Büyükşehir Belediyesinin 6 adet atık toplama teknesi ile alınarak toplama merkezlerine taşınıyor
Tarih: 30.7.2018 12:34:13/ 566okunma / 0yorum

Bin 480 kilometre kıyı uzunluğu, binlerce irili ufaklı koyu ile mavi tur yolculuğunun merkezi durumundaki Muğla‘da yaz aylarında 10 bine yakın tekne koylarda dolaşıyor. Deniz ve kıyılardaki kirliliği önlemek için teknelerin atık su, sintine, atık yağ ve çöpleri, Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından 6 atık toplama ve 2 atık kabul tesisi ile alınıp toplama merkezlerine taşınarak bertaraf ediliyor.
Muğla Büyükşehir Belediyesinin 6 atık alım teknesi denizlerde seyreden 10 bin tekneden 6 bin 600 tekneye hizmet veriyor. 2015 yılından günümüze kadar Göcek ve Akyaka´da toplanan atık yağ miktarı 3 bin 173 litre, toplanan sintine atığı 14 bin 404 litre, atık su miktarı 3 bin 270 ton ve çöp miktarı da 3 bin 17 ton oldu. 2014 yılında 148 olan Mavi Kart sayısı da 715´e yükseldi.

Ödüllü proje
Muğla Büyükşehir Belediyesinin ‘Mavi Deniz, Temiz Kıyılar´ projesi Sağlıklı Kentler Birliği 2015 Sağlıklı Şehirler En İyi Uygulama Ödülleri kapsamında Sağlık Çevre Kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü. Ayrıca aynı proje, SODEM´in düzenlediği ve 100 belediyenin 500 projeyle katıldığı yerel yönetimler ödül töreninde 70 proje arasına girerek başarı ödülünü aldı.

"Büyükşehir Belediyesi yükümüzü alıyor"
2015 yılından önce atıkların bırakılması konusunda çok sıkıntı yaşadıklarını belirten tekne kaptanları, "Daha önce çok sıkıntı yaşıyorduk. Çöplerimiz kokuşmaya dönüşebiliyordu. Şimdi hem atık suyumuz alınıyor, hem de çöplerimiz alınıyor. Üzerimizdeki yük kalkınca insan seviniyor. Biz üzerimizdeki yükü attık. Çevreye duyarlılığımızı belirttik" dedi.

"Bu uygulama ile denizler geleceğe temiz bırakılacak"
Özel tekne ile Mavi Tur yolculuğuna çıkan Saniye Atak, uygulamanın çok güzel olduğunu belirterek, "Çünkü Türkiye´nin her bir köşesi, denizleri tam bir cennet. Bu güzelliği korumamız gerekiyor. Muğla Büyükşehir Belediyesine bu uygulama için teşekkür ediyoruz. Bizler de kendi üzerimize düşen çevreci düşüncelere uygun hareketlerde zaten bulunuyoruz. Çöplerimizi hiçbir şekilde arkamızda bırakmıyoruz. Belediyenin bu uygulamasına halkın da vereceği destekle bu güzellikleri koruyabileceğiz" dedi.

"Çok yerinde bir uygulama"
Özel bir tekne ile tura çıkan Cihan Keseci, isimli vatandaş, "Çok yerinde bir uygulama. Zaten daha önce de uygulansaydı daya da iyi olacaktı. Özellikle Muğla Bölgesi, yatçılık ve turizm açısından çok önemli bir bölge. Neredeyse Türkiye´nin en uzun hattına sahip biri bölge. Burada çok sayıda yatçılık firması da var. Yıllardır biz arkadaşlarımız ile tekne ile tatile çıkıyoruz. Bu konuda çok özenliyiz. Son derece duyarlı bir şekilde Muğla Büyükşehir Belediyesi ile iletişim halinde olarak katı atıklarımızı ve sıvı atıklarımızı atık alım teknelerine bırakıyoruz. Bu atıklar da karada bir şekilde bertaraf ediliyor. Çok yerinde bir uygulama. Kesinlikle sonuna kadar destekliyoruz" dedi.

Deniz atıklarını toplayan tek büyükşehir belediyesi
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Türkiye´de denizden atık toplayan tek Büyükşehir Belediyesi olduklarını belirterek, "Kıyılarımız çok özel ve yat turizmi fevkalade gelişmiş durumda. Şu anda Muğla kıyılarımızda denizlerimizde 10 bin adet tekne seyir halinde ve faaliyet gösteriyor. O seyir esnasında katı ve sıvı atıklarını kıyıya yanaşarak boşaltma gibi bir sıkıntılı durum var. 6 tekne ile denizin üstünde seyir esnasında iken telsizle gelen talepler ile teknelerimizdeki sıvı ve katı atıkları alıyor ve kıyıya getirip orada bertaraf için boşaltıyoruz" dedi.

14 bin 404 litre sintine alındı
Başkan Gürün, projenin hayata geçirildiği 2015 yılından bu yana Göcek ve Gökova Körfezindeki teknelerden 14 bin 404 litre sintine atığı aldıklarını belirterek, "3 bin 270 ton atık su, 3 bin 173 litre atık yağ, 3 bin 17 ton çöp toplamışız. Bu arada tekneler ile ‘Mavi Kart´ anlaşması yapıyoruz. Mavi Kart ile tekneler ile organik bir ilişki kuruyoruz. Bu şekilde 715 tekneye Mavi Kart verdik ve talep edenlere de vermeye devam ediyoruz" dedi.

"İki tesis için Bakanlıktan izin bekliyoruz"
Şu anda atıkların toplandığı iki tesis bulunduğunu, birisinin Göcek´te, diğerinin de Akyaka Maden İskelesinde olduğunu belirten Başkan Gürün, iki yeni tesis daha kurmak istediklerini söyledi. Başkan Gürün, "Bu tesisleri kurmak için Çevre Bakanlığına müracaat ettik. 350-400 metrekarelik bir alan talep ettik ve burada bu tesisi kurmamız gerekiyor. Çünkü daha çok tekneye, daha çok hizmet edebilmek için. Şimdiye kadar bu talebimize olumlu cevap alamadık. Umuyorum ki, ileride daha fazla tesisin yapılabileceği yerlerin bize tahsis edilmesiyle tesisleri kurduktan sonra şu anda 6 olan tekne adedimizi 10 veya daha üst seviyeye çıkarmak suretiyle hiçbir teknenin atıklarını denize boşaltmasına müsaade etmeyeceğiz. Umarım bu imkanı sağlayabiliriz. Çünkü Gökova Körfezi ve Muğla kıyıları çok özel ve tekne turizmi, kıyı turizmi olağanüstü yüksek olan bir coğrafyamız. Denizlerimizi de hassasiyet ile korumamız gerekiyor" dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Teknelerden Toplandı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Rakamlar Sevindirdi
Rakamlar Sevindirdi
Bodrum Tanıtma Vakfı´nın derlediği 2017 - 2018 yılı Ocak-Kasım dönemi istatistik verilerine göre 2017 yılına oranla 2018 yılı Kasım sonu itibari ile Milas-Bodrum Havalimanı Dış Hatlar Terminaline gelen ziyaretçi sayısında 297.811 kişi %61.61 oranında artış oldu. En çok ziyaret edenlerde ise İngilizler yine ilk sırada.
´Sorunlara Rağmen Turizmin Geleceği Parlak´
´Sorunlara Rağmen Turizmin Geleceği Parlak´
28-29 Kasım´da Antalya´da Baia ve Miracle Otellerinde yapılan 8. Uluslararası Resort Turizm Kongresi´nin sonuç raporu yayınlandı.
Bodrum Deniz Ticaret Odası Paris Boat Show´da
Bodrum Deniz Ticaret Odası Paris Boat Show´da
Bodrum Deniz Ticaret Odası (DTO) 08-16 Aralık 2018 Tarihleri arasında gerçekleşen Paris Boat Show´da ülkemizi temsil ediyor.
Bodrum Travel Turkey İzmir Fuarı´nda Tanıtılıyor
Bodrum Travel Turkey İzmir Fuarı´nda Tanıtılıyor
Bu yıl 12. kez düzenlenen Travel Turkey İzmir Fuar ve Kongresi´nde kurulan Bodrum standı ilk günden yoğun ilgi gördü.
Lufthansa 2019 Yazında Bodrum´a Uçuyor
Lufthansa 2019 Yazında Bodrum´a Uçuyor
Dünyanın en büyük havacılık grubu Lufthansa Grubu üyesi Lufthansa Alman Havayolları, 14 Nisan 2019 itibariyle Frankfurt-Bodrum direkt uçuşlarına başlıyor.
Muğla´ya Gelen Yabancı Turist Sayısında Yüzde 37 Artış
Muğla´ya Gelen Yabancı Turist Sayısında Yüzde 37 Artış
TÜRSAB Marmaris Kurulu Başkanı Esin, 2018 yılının ilk 10 ayına ilişkin açıklanan verileri basın mensuplarıyla paylaştı. Esin: “Muğla´ya gelen yabancı turist sayısında 2018 yılının ilk 10 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 37´lik bir artış yaşandı.” dedi.
Devletin Milyarlık Dinlenme Tesisi Böyle Heba Oldu
Devletin Milyarlık Dinlenme Tesisi Böyle Heba Oldu
Muğla Marmaris´in en gözde devlet tesisi Köy Hizmetleri Kampı, Muğla Büyükşehir Belediyesi ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı arasında paylaşılamayınca mahkeme sürecinde çürümeye terk edildi
Bodrum Bu Sene de Travel Turkey Fuarında
Bodrum Bu Sene de Travel Turkey Fuarında
Travel Turkey Türkiye´nin en büyük ve en modern fuar kompleksi olan fuarizmir´de gerçekleşecek.
Bodrum Polonya Varşova Tt 2018 Turizm Fuarında Tanıtılıyor
Bodrum Polonya Varşova Tt 2018 Turizm Fuarında Tanıtılıyor
Bodrum tanıtım çalışmalarını sürdüren Bodrum Tanıtma Vakfı (BOTAV), 22-24 Kasım 2018 tarihleri arasında Polonya´nın Varşova kentinde düzenlenen turizm fuarına katıldı.
2018 Bodrum Turizminde Artış Devam Ediyor
2018 Bodrum Turizminde Artış Devam Ediyor
Bodrum Tanıtma Vakfı´nın hazırladığı 2017 - 2018 yılı Ocak-Ekim İstatistik Verilerine göre Milas Bodrum Dış Hatlar Terminaline gelen ziyaretçi sayısında % 61 oranında artış meydana geldi. En çok ziyaret eden turistler arasında ise İngilizler yine başı çekti.
Büyükşehir 11. Ege İlleri Tanıtım Günlerinde
Büyükşehir 11. Ege İlleri Tanıtım Günlerinde
Muğla Büyükşehir Belediyesi bu yıl on birincisi gerçekleştirilen Ege İlleri Tanıtım Günleri´ne katıldı.
Otellere ´Sıfır Atık´ Zorunluluğu Geliyor
Otellere ´Sıfır Atık´ Zorunluluğu Geliyor
4 ve 5 yıldızlı oteller ile 50 ve üzeri yatak kapasitesine sahip sağlık kuruluşlarına 2019´da Sıfır Atık Sistemi´ne geçerek, Sıfır Atık Belgesi alma zorunluluğu getirilecek...
Tataristan´dan Marmaris´e “Kardeşlik Ve Kavuşma Festivali”
Tataristan´dan Marmaris´e “Kardeşlik Ve Kavuşma Festivali”
Marmaris Belediyesi ile Tataristan Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov´un aracılığı ile kültürel-sosyal işbirliği başlatan Nizhnekamsk Belediyesi, iki şehrin yakınlaşmasını arttıracak özel bir program gerçekleştirdi.
İngilizler Bodrum´a Geri Dönüyor
İngilizler Bodrum´a Geri Dönüyor
Bodrum Tanıtma Vakfı, Bodrum´u tanıtmak amacıyla 2018 yılı güz döneminde Fransa ve İtalya´dan sonra İngiltere´nin Başkenti Londra´da, 05-07 Kasım 2018 tarihleri arasında düzenlenen Londra World Travel Market WTM Turizm fuarına katıldı.
Bodrum´da Kasım Ayında Deniz Keyfi
Bodrum´da Kasım Ayında Deniz Keyfi
Güneşi gören denize koştu
Batık Kredi Katlandı, Bankalar Otelleri İcraya Vermeye Başladı
Batık Kredi Katlandı, Bankalar Otelleri İcraya Vermeye Başladı
Zor dönemlerde sektöre ençok destek sağlayan Denizbank, kredi açtığı gruplardan birinin borcunu ödeyemediği için uzun süredir ertelediği icra işlemine başladı
Almanlar Bodrum´a Geliyor
Almanlar Bodrum´a Geliyor
Almanya´nın önde gelen seyahat acentalar zinciri RTK yetkililerinden Kerstin Forstner, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon´u makamında ziyaret etti.
10. Yılında, 7 Yıldızı 4. Kez Tescillendi
10. Yılında, 7 Yıldızı 4. Kez Tescillendi
Bodrum Gümüşlük´te bulunan ve 10. yılını kutlayan Sianji Well-Being Resort, 7 Ekim´de Girit adasında düzenlenen Seven Stars Luxury Hospitality and Lifestyle Ödülleri tarafından 4. defa 7 yıldız ödülüne layık görüldü.
15 Bin Yolcu Getirmişti, Son Seferini Yaptı
15 Bin Yolcu Getirmişti, Son Seferini Yaptı
- Girit Adası´ndan Bodrum´a gelen “Mein Schiff 2” adlı gemi, ilçeye 2 bin 148 yolcu getirdi. 6´ıncı ve son seferini yapan yolcu gemisi sezon boyunca 15 bin turistti Bodrum´a taşıdı.
2 Gemi İle, 4 Bin Kişi Bodrum´a Akın Etti
2 Gemi İle, 4 Bin Kişi Bodrum´a Akın Etti
Bodrum´a gelen 2 yolcu gemisi ilçeye toplamda 4 bin kişi getirdi. Ardı ardına yanaşan gemiler nedeniyle Bodrum esnafı bayram etti.
Bulgar Medya Grubu Bodrum´u Tanıtacak
Bulgar Medya Grubu Bodrum´u Tanıtacak
Tanıtım çalışmaları kapsamında Bodrum´a davet edilen Bulgaristan´ın önde gelen gazete, TV ve dergilerinde görevli genel yayın yönetmeni, kameraman, muhabir ve editörlerden oluşan Bulgar medya grubu, Bodrum´un güzelliklerine hayran kaldı.
Bodrum, İtalya Rimini TTG İncontri 2018 Turizm Fuarında
Bodrum, İtalya Rimini TTG İncontri 2018 Turizm Fuarında
Bodrum Tanıtma Vakfı, 10 - 12 Ekim 2018 tarihleri arasında İtalya´nın en büyük profesyonel turizm fuarı olan Rimini TTG İncontri Turizm Fuarına katıldı.
Çek Operatörler Ülkelerinde Bodrum´u Tanıtacak
Çek Operatörler Ülkelerinde Bodrum´u Tanıtacak
Çek Cumhuriyeti‘nin en büyük tur operatörlerinden “Fischer Group” Ege bölge incelemeleri kapsamında Bodrum yarımadasına da ziyarette bulundu. Ekip, 5 gün boyunca Bodrum´daki üst segment otel ve tesisler ile tarihi ve kültürel destinasyonları da ziyaret ederek bölge hakkında detaylı bilgiler aldı.
THY´den Bodrum´a Tarifeli Business Uçuşlar
THY´den Bodrum´a Tarifeli Business Uçuşlar
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ile THY Başkanı İlker Aycı imzaladıkları anlaşma ile üst gelir grubu turist için Nisan 2019´dan itibaren THY 13 hatta 67 frekans ile seferler yapacak.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muğla için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:31 08:11 13:19 15:50 18:08 19:36
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İki düşman arasında öyle konuş ki, barıştıklarında utanmayasın.

SADİ
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
deneme deneme

deneme 4
Biyografi
Tüm Biyografiler