Teknelerden 3 Bin Ton Çöp Toplandı
Muğla´da denizde seyir halindeki teknelerin sintine, atık su, atık yağ ve çöpleri Muğla Büyükşehir Belediyesinin 6 adet atık toplama teknesi ile alınarak toplama merkezlerine taşınıyor
Tarih: 30.7.2018 12:34:13/ 432okunma / 0yorum

Bin 480 kilometre kıyı uzunluğu, binlerce irili ufaklı koyu ile mavi tur yolculuğunun merkezi durumundaki Muğla‘da yaz aylarında 10 bine yakın tekne koylarda dolaşıyor. Deniz ve kıyılardaki kirliliği önlemek için teknelerin atık su, sintine, atık yağ ve çöpleri, Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından 6 atık toplama ve 2 atık kabul tesisi ile alınıp toplama merkezlerine taşınarak bertaraf ediliyor.
Muğla Büyükşehir Belediyesinin 6 atık alım teknesi denizlerde seyreden 10 bin tekneden 6 bin 600 tekneye hizmet veriyor. 2015 yılından günümüze kadar Göcek ve Akyaka´da toplanan atık yağ miktarı 3 bin 173 litre, toplanan sintine atığı 14 bin 404 litre, atık su miktarı 3 bin 270 ton ve çöp miktarı da 3 bin 17 ton oldu. 2014 yılında 148 olan Mavi Kart sayısı da 715´e yükseldi.

Ödüllü proje
Muğla Büyükşehir Belediyesinin ‘Mavi Deniz, Temiz Kıyılar´ projesi Sağlıklı Kentler Birliği 2015 Sağlıklı Şehirler En İyi Uygulama Ödülleri kapsamında Sağlık Çevre Kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü. Ayrıca aynı proje, SODEM´in düzenlediği ve 100 belediyenin 500 projeyle katıldığı yerel yönetimler ödül töreninde 70 proje arasına girerek başarı ödülünü aldı.

"Büyükşehir Belediyesi yükümüzü alıyor"
2015 yılından önce atıkların bırakılması konusunda çok sıkıntı yaşadıklarını belirten tekne kaptanları, "Daha önce çok sıkıntı yaşıyorduk. Çöplerimiz kokuşmaya dönüşebiliyordu. Şimdi hem atık suyumuz alınıyor, hem de çöplerimiz alınıyor. Üzerimizdeki yük kalkınca insan seviniyor. Biz üzerimizdeki yükü attık. Çevreye duyarlılığımızı belirttik" dedi.

"Bu uygulama ile denizler geleceğe temiz bırakılacak"
Özel tekne ile Mavi Tur yolculuğuna çıkan Saniye Atak, uygulamanın çok güzel olduğunu belirterek, "Çünkü Türkiye´nin her bir köşesi, denizleri tam bir cennet. Bu güzelliği korumamız gerekiyor. Muğla Büyükşehir Belediyesine bu uygulama için teşekkür ediyoruz. Bizler de kendi üzerimize düşen çevreci düşüncelere uygun hareketlerde zaten bulunuyoruz. Çöplerimizi hiçbir şekilde arkamızda bırakmıyoruz. Belediyenin bu uygulamasına halkın da vereceği destekle bu güzellikleri koruyabileceğiz" dedi.

"Çok yerinde bir uygulama"
Özel bir tekne ile tura çıkan Cihan Keseci, isimli vatandaş, "Çok yerinde bir uygulama. Zaten daha önce de uygulansaydı daya da iyi olacaktı. Özellikle Muğla Bölgesi, yatçılık ve turizm açısından çok önemli bir bölge. Neredeyse Türkiye´nin en uzun hattına sahip biri bölge. Burada çok sayıda yatçılık firması da var. Yıllardır biz arkadaşlarımız ile tekne ile tatile çıkıyoruz. Bu konuda çok özenliyiz. Son derece duyarlı bir şekilde Muğla Büyükşehir Belediyesi ile iletişim halinde olarak katı atıklarımızı ve sıvı atıklarımızı atık alım teknelerine bırakıyoruz. Bu atıklar da karada bir şekilde bertaraf ediliyor. Çok yerinde bir uygulama. Kesinlikle sonuna kadar destekliyoruz" dedi.

Deniz atıklarını toplayan tek büyükşehir belediyesi
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Türkiye´de denizden atık toplayan tek Büyükşehir Belediyesi olduklarını belirterek, "Kıyılarımız çok özel ve yat turizmi fevkalade gelişmiş durumda. Şu anda Muğla kıyılarımızda denizlerimizde 10 bin adet tekne seyir halinde ve faaliyet gösteriyor. O seyir esnasında katı ve sıvı atıklarını kıyıya yanaşarak boşaltma gibi bir sıkıntılı durum var. 6 tekne ile denizin üstünde seyir esnasında iken telsizle gelen talepler ile teknelerimizdeki sıvı ve katı atıkları alıyor ve kıyıya getirip orada bertaraf için boşaltıyoruz" dedi.

14 bin 404 litre sintine alındı
Başkan Gürün, projenin hayata geçirildiği 2015 yılından bu yana Göcek ve Gökova Körfezindeki teknelerden 14 bin 404 litre sintine atığı aldıklarını belirterek, "3 bin 270 ton atık su, 3 bin 173 litre atık yağ, 3 bin 17 ton çöp toplamışız. Bu arada tekneler ile ‘Mavi Kart´ anlaşması yapıyoruz. Mavi Kart ile tekneler ile organik bir ilişki kuruyoruz. Bu şekilde 715 tekneye Mavi Kart verdik ve talep edenlere de vermeye devam ediyoruz" dedi.

"İki tesis için Bakanlıktan izin bekliyoruz"
Şu anda atıkların toplandığı iki tesis bulunduğunu, birisinin Göcek´te, diğerinin de Akyaka Maden İskelesinde olduğunu belirten Başkan Gürün, iki yeni tesis daha kurmak istediklerini söyledi. Başkan Gürün, "Bu tesisleri kurmak için Çevre Bakanlığına müracaat ettik. 350-400 metrekarelik bir alan talep ettik ve burada bu tesisi kurmamız gerekiyor. Çünkü daha çok tekneye, daha çok hizmet edebilmek için. Şimdiye kadar bu talebimize olumlu cevap alamadık. Umuyorum ki, ileride daha fazla tesisin yapılabileceği yerlerin bize tahsis edilmesiyle tesisleri kurduktan sonra şu anda 6 olan tekne adedimizi 10 veya daha üst seviyeye çıkarmak suretiyle hiçbir teknenin atıklarını denize boşaltmasına müsaade etmeyeceğiz. Umarım bu imkanı sağlayabiliriz. Çünkü Gökova Körfezi ve Muğla kıyıları çok özel ve tekne turizmi, kıyı turizmi olağanüstü yüksek olan bir coğrafyamız. Denizlerimizi de hassasiyet ile korumamız gerekiyor" dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Teknelerden Toplandı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Bodrum Tanıtma Vakfı´ndan Sezon Bilgilendirme Toplantısı
Bodrum Tanıtma Vakfı´ndan Sezon Bilgilendirme Toplantısı
Bodrum Tanıtma Vakfı (BOTAV) Yönetim Kurulu Başkan ve Üyeleri, düzenledikleri “2018 Turizm Bilgilendirme Toplantısı”nda basın mensuplarıyla bir araya geldi.
Yalıkavak Marina Mega Yatları Ağırlamaya Devam Ediyor
Yalıkavak Marina Mega Yatları Ağırlamaya Devam Ediyor
Türkiye´nin en popüler yat turizmi bölgelerinden birinde yer alan Yalıkavak Marina, eşsiz lokasyonunda, süper ve mega yatlar için birinci sınıf servis olanakları sunuyor.
Turizm Bakanı Bakan Ersoy: "Turizm´de Hedeflerimiz Büyük"
Turizm Bakanı Bakan Ersoy: "Turizm´de Hedeflerimiz Büyük"
Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bodrum´da bale festivaline katıldı
Lübnanlı Turistler Bodrum´a Gemi İle Geldi
Lübnanlı Turistler Bodrum´a Gemi İle Geldi
- Bodrum´a bu sezon üçüncü kez gelen Orient Queen isimli gemi, 195 Lübnanlı turist getirdi.
Muğla Sahillerinde Engele Yer Yok
Muğla Sahillerinde Engele Yer Yok
Engelli vatandaşların daha rahat koşullarda sosyal yaşama adapte olabilmeleri için projeler üreten Muğla Büyükşehir Belediyesi, yaz sezonunun gelmesiyle engelsiz plajlara yenilerini ekledi.
Dünyanın En Pahalı Yatları Bodrum´da
Dünyanın En Pahalı Yatları Bodrum´da
Milyon Dolarları Bodrum´a Bırakıyorlar
En İyi Lüks Butik Resort Otel
En İyi Lüks Butik Resort Otel
Dünyanın en prestijli turizm ödülleri arasında yer alan World Luxury Spa Awards 2018´e aday olan Swissôtel Resort Bodrum Beach, En İyi Lüks Butik Resort Otel Spa ödülüne layık görüldü.
TUI - Bodrum İşbirliği Yapacak
TUI - Bodrum İşbirliği Yapacak
Uluslararası turizm şirketi TUI Group´un üst düzey yöneticileri, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon´a yaptıkları ziyarette, kendine has bir yapısı olan Bodrum´un, üst segment turistin dikkatini daha çok çekmesini sağlamak üzere işbirliği içinde olacaklarını ifade ettiler.
Lüks Yata 9 Tankerle 700 Bin Liralık Akaryakıt Yüklendi
Lüks Yata 9 Tankerle 700 Bin Liralık Akaryakıt Yüklendi
Yunan iş adamı Theodore Angelopoulos´un lüks yatı Bodrum´a geldi. Mega yata 9 tankerle 700 bin liralık yakıt ikmali yapılırken yatı yakından gören vatandaşlar ise fotoğraf çektirmeyi ihmal etmedi.
Bodrum´da Masal Gibi Hint Düğünü!
Bodrum´da Masal Gibi Hint Düğünü!
Hint grup pazarının lider şirketi Inventum Global, Hintliler için Bodrum´da masal gibi bir düğün organize ediyor. Tüm dünyanın yakından takip ettiği görkemli düğün Hindistan´ın en varlıklı ailelerini bir araya getirdi.
BODER Halil Özyurt´la Güven Tazeledi
BODER Halil Özyurt´la Güven Tazeledi
Halil Özyurt´un başkan seçildiği olağan kurulda Yönetim Kurulu Asil Üyeleri; Hasan Güven, Orhan Kavala, Ahmet Aras, Deniz Taş, Alişir Şahin, Dursun Kücü, İbrahim Özman, Mehmet Aydınoğlu, Melih Alemdar, Itır Köylü, Sedat Balıkçı, Çağlar Sakaoğlu, Serdar Sarı, Ali Akbaba olarak belirlendi
Bodrum´a Denizden Turist Yağdı
Bodrum´a Denizden Turist Yağdı
Muğla´nın Bodrum ilçesine 2. seferini yapan ´Mein Schiff 2´ isimli Malta bayraklı dev yolcu gemisi ilçeye 2 bin 77 turist getirdi.
Dalaman´a Yeni Bir Sefer Daha, Ryanair Dalaman Seferleri Başladı
Dalaman´a Yeni Bir Sefer Daha, Ryanair Dalaman Seferleri Başladı
Dünyanın farklı bölgelerine uçan Ryanair Ryan Air´in Dalaman-Dublin seferleri başladı.
Yolcu Gemisinden Bin 815 Yolcu İndi
Yolcu Gemisinden Bin 815 Yolcu İndi
Bodrum´a sezonun ikinci seferini yapan ´Marella Discovery 2´ adlı yolcu gemisi bin 815 yolcu ile ilçeye geldi. Gemi, bu sezon Bodrum´a 2 kez daha gelecek.
Katarlı Turistler Kırmızı Güllerle Karşılandı
Katarlı Turistler Kırmızı Güllerle Karşılandı
Katar´dan Bodrum´a ilk direk uçuşunu gerçekleştiren yolcu uçağı, Milas-Bodrum Havalimanı´nda su kemeriyle karşılandı. Uçaktan inen Katarlı turistler kırmızı güllerle karşılanınca şaşkınlıklarını gizleyemedi.
Hayali Odayı Otelin Müdürüne Satmaya Çalıştılar
Hayali Odayı Otelin Müdürüne Satmaya Çalıştılar
Bodrum´da 5 yıldızlı bir otelin sosyal medya hesabını kopyalayan dolandırıcı, otel odasını otelin satış müdürüne satmaya çalıştı.
Şeyh Abdullah Bin Zayed Al Nahyan´ın Yatı 1 Milyonluk Yakıt Aldı
Şeyh Abdullah Bin Zayed Al Nahyan´ın Yatı 1 Milyonluk Yakıt Aldı
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) kurucusu Zayid bin Sultan el-Nehyan´ın oğlu Şeyh Abdullah Bin Zayed Al Nahyan´a ait olduğu belirtilen ´Pelorus´ isimli yat Fethiye´den bir milyon liralık yakıt aldı.
Bodrum´da Adım Atacak Yer Kalmadı
Bodrum´da Adım Atacak Yer Kalmadı
Trafik durma noktasına geldi sahiller doldu taştı
Bodrum, Filipinler Ve Maldivler´le Yarışıyor
Bodrum, Filipinler Ve Maldivler´le Yarışıyor
Bodrum dünya sıralamasında ilk 3´e girdi
Cape Bodrum 2018 Tripadvisor Mükemmellik Sertifikası Ödülü´ne Layık Görüldü
Cape Bodrum 2018 Tripadvisor Mükemmellik Sertifikası Ödülü´ne Layık Görüldü
Bodrum Yarımadası´nın en büyüleyici lokasyonu olan Gündoğan Koyu´nda yer alan Cape Bodrum TripAdvisor Mükemmellik Sertifikası aldı.
Bodrum´a Turist Yağdı
Bodrum´a Turist Yağdı
"Mein Schiff 2" isimli yolcu gemisiyle 2 bin 129 yolcusu Muğla´nın Bodrum ilçesine geldi. Turistler gemiden iner inmez alışverişe koştu.
MUTTAŞ Filosuna 8 Yeni Otobüs
MUTTAŞ Filosuna 8 Yeni Otobüs
Muğla Büyükşehir Belediyesi kuruluşu MUTTAŞ´ın havalimanı seferleri için filosuna kazandırdığı 13 metrelik 8 yeni otobüsün tanıtım töreni yapıldı.
Bodrumlu Otelcileri Dijitalde Cesaretlendirecek Buluşma
Bodrumlu Otelcileri Dijitalde Cesaretlendirecek Buluşma
BOYTAV´ın desteği ile “Turizmde Dijital Dönüşüm” konulu ve Bodrum´daki otellerin katılacağı, internetten yararlanarak otellerin işlerini geliştirmeleri ve kazançlarını arttırmalarına yönelik ücretsiz bir eğitim semineri organize edilecek.
Tataristan´dan Türkiye´ye devlet töreni ile turist gönderildi
Tataristan´dan Türkiye´ye devlet töreni ile turist gönderildi
Dalaman Havalimanı´na inen Tatar turistler lokumla karşılandı
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muğla için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:31 08:11 13:19 15:50 18:08 19:36
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Daima iyiyi, güzeli, doğruyu öğrenebilmek için okuyunuz, okutunuz?

Hacı Bektaşı Veli
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Dolma iç için kullanacağınız pirincinizi mutlaka ılık suda bekletip yumuşatın ve nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Böylece içinin sert kalmasını önlersiniz. Dolmamızın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanın.

Dolma - Sarma Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Biyografi
Tüm Biyografiler