Tarım 3 Sempozyumu Büyük İlgi Gördü
Prof.Dr. Gürol Ergin Anısına Tarım 3 Sempozyumu Büyük İlgi Gördü
Tarih: 5.12.2018 10:12:19/ 477okunma / 0yorum

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Menteşe Belediyesi, Ziraat Mühendisleri Odası ve Muğla Veteriner Hekimler Odası işbirliği ile Muğla´da Tarım 3 Sempozyumu düzenlendi. Prof. Dr. Gürol Ergin anısına düzenlenen sempozyumda Muğla ve ülkedeki tarım politikaları, uygulamaları, sorun ve çözümleri konuşuldu.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi´nde gerçekleştirilen sempozyum Prof. Dr. Gürol Ergin belgeselinin gösterimi ile başladı. Sempozyuma Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ev sahipliğinde CHP Parti Meclisi üyesi Gökhan Günaydın, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Özden Güngör, Ziraat Mühendisleri Odası Muğla Şube Başkanı Uluhan Korkut, Muğla Veteriner Hekimler Odası Başkanı Serkan Alpözen ve çok sayıda davetli katıldı. Dört oturum olarak gerçekleştirilen sempozyumda Büyükşehir Belediyeleri uygulamalarının tarıma etkisi, hayvansal üretim, bitkisel üretim ile tarımsal yapı ve sorunları başlıkları altında konular ele alındı. Sempozyum sonunda Prof.Dr. Gürol Ergin´in “Çağlar Boyunca Tarım, İnsan, Toplum” adlı kitabın tanıtımı yapıldı.

Konuşmasına Prof. Dr. Gürol Ergin ile olan anısını anlatarak başlayan Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş “Muğla her ne kadar turizm kenti olarak görülse de aslında Muğla tarım kentidir. Menteşe de kesinlikle bir tarım kentidir. Biz de bölgemizde imkanlar dahilinde tarımsal alanda çalışmalar yapıp, bu konuda çalışmalar yapan vatandaşlarımıza da destek olmaya çalışıyoruz. Mahallelerimizde çalışmalar düzenleyerek o yörenin ürünlerini tanıtmaya ve pazarlar oluşturmaya çalışıyoruz. Ülkedeki tarımın geldiği durum ortada. Bu yüzden biz de bölgemizde tarımı yaşatmaya çalışıyoruz.” İfadelerini kullandı.

CHP PM Üyesi Gökhan Günaydın ise konuşmasında “Gürol hoca çok özel bir insandı. Nitelikleri, sahip olduğu özellikleri ve bilgileri hep çevresine ve arkadaşlarına yansıtmayı görev sayan bir insandı. Birçok konunun yanı sıra tarımsal alanda büyük çalışmaları oldu. Onu özlem ve sevgiyle anıyorum. Tarımın ülkede geldiği durum belli. Yeni politikalar yürütülerek, yeni çalışmalar yapılarak tarım yeniden ayağa kaldırılabilir. Burada yapacağımız çalışma da bölge için önem arz ediyor. Katkıda bulunan kurumlara teşekkür ediyorum.” dedi. Günaydın konuşmasının ardından sunumunu yaptı.

Başkan Gürün; “Eşsiz güzelliklere, bereketli topraklara sahip Muğlamıza hizmet etmekten ve bu şehirde yaşamaktan gurur duyuyor, şehrimizi sağlam temeller üzerinde geleceğe taşıyoruz.”

2014 yılında Muğla´nın Büyükşehir Belediyesi olmasından sonra Muğla´da izleyecekleri tarım politikasını Prof.Dr. Gürol Ergin´in tecrübe ve birikimleri ile belirlemesini istediklerini söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, bugün Muğla´daki tarım laboratuvarı, Alım Garantili Çiçek Üretimi, yerel tohum merkezi gibi birçok hizmeti ve alanında uzman kişileri bir araya getiren Tarım Sempozyumu´nu çok değerli Gürol hocaya borçlu olduklarını belirtti. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün; “Siyaset insana var olan dostlarını bile kaybettirirken çok nadir dost kazandırır. Prof.Dr. Gürol Ergin´de siyasetin bana kazandırdığı çok ama çok değerli dost, ağabey ve yol arkadaşıydı. Çok değerli hocamızı bir kez daha saygı ve şükranla anıyorum. Muğlamız Büyükşehir Belediyesi olduğunda 50 yıllık Ziraat Mühendisliği, milletvekilliği tecrübesiyle tarım politikamızı Gürol hocamızın belirlemesini ve bizleri yönlendirmesini istedik. Muğlamızın nüfusunun yüzde 60´ı kırsalda yaşıyor. Turizm kenti olmamızın yanında ülkemizin çok önemli bir tarım kentiyiz. Muğlamızın bir avantajı da kırsalda ürettiklerini satabileceği kıyısal bir Muğla´sı var. Bu nedenle Büyükşehir Belediyesi olarak tarıma ayrı bir önem verdik. Alım garantili çiçek üretimi ile kooperatiflerimizle çiçek üretiyoruz. Toprak, Sulama suyu ve yaprak analiz laboratuvarı ile toprağımızın tahlilini yapıyor, hangi gübrenin kullanılacağından hangi üründen daha fazla katma değeri yüksek ürün elde edilire kadar üreticilerimizi bilgilendiriyor, eski alışkanlıklarımızın yerine bilimsel verileri ortaya koyuyoruz. Türkiye´nin en kapsamlı yerel tohum merkezini Muğlamıza kurarak ata tohumlarımıza sahip çıkıyor, onları gelecek kuşaklara aktarıyoruz. Aromatik bitkiler, trüf mantarı sahaları oluşturarak üreticimize örnek ürünleri hayata geçiriyoruz. Meraları ıslah ediyor, yem bitkisi ile hayvancılığı destekliyoruz. Toprağını satma ürününü sat sloganımızla üreten köylümüzün yanında Muğlamız için çalışıyoruz. Eşsiz güzelliklere, bereketli topraklara sahip bir ilde yaşıyoruz. Muğla´da yaşamaktan ve bu özel şehre hizmet etmekten gurur duyuyor, sağlam temeller üzerinde Muğlamızı geleceğe taşıyoruz.” dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Tarım Sempozyumu Büyük İlgi Gördü
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İlk Güneş Enerjili Otogar Açıldı
İlk Güneş Enerjili Otogar Açıldı
Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından 15,5 milyon TL´ye malolan ve tükettiği elektriğin yüzde 80´ini güneş panelleri ile karşılayacak Menteşe şehirlerarası otogarı açıldı.
Milas´a  Taziye Ziyareti
Milas´a Taziye Ziyareti
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milas´ta yaşanan göçükte hayatını kaybeden Şükrü Otlak´ın ailesine taziye ziyaretinde bulundu
İş Kazasına Üç Tutuklama
İş Kazasına Üç Tutuklama
Milas´ta maden ocağındaki iş kazası sonrası gözaltına alınan üç kişi tutuklandı
Fethiye Kısa Mola Merkezi Hizmete Açıldı
Fethiye Kısa Mola Merkezi Hizmete Açıldı
Muğla Büyükşehir Belediyesi Türkiye´de bir ilk olan Kısa Mola Hizmeti´nin ikinci merkezini Fethiye ilçesinde açtı.
Milletvekili Demir Ve Gökcan Maden Kazası Bölgesinde
Milletvekili Demir Ve Gökcan Maden Kazası Bölgesinde
AK Parti Muğla Milletvekilleri M. Yavuz Demir ve Yelda Erol Gökcan, Milas ilçesinde maden kazasının yaşandığı bölgeye giderek incelemelerde bulundu.
Muğla Merkezli 11 İlde FETÖ Operasyonu
Muğla Merkezli 11 İlde FETÖ Operasyonu
14 muvazzaf asker hakkında gözaltı kararı
500 Tonluk Kayanın Altından 30 Saat Sonra Çıkartıldı
500 Tonluk Kayanın Altından 30 Saat Sonra Çıkartıldı
3 işçinin ölümüyle ilgili olarak aranan 3 şüpheli gözaltına alındı
Milas´ta maden ocağında göçük
Milas´ta maden ocağında göçük
Muğla´nın Milas ilçesindeki bir açık maden ocağında meydana gelen göçükte 3 kişi göçük altında kaldı
50 Yıl Sonra Sevgililer Gününde Gelinlik Giydiler
50 Yıl Sonra Sevgililer Gününde Gelinlik Giydiler
Türkiye´de ilk defa Muğla´nın Menteşe Belediyesi tarafından 50-60 yıl önce evlenen ve gelinlik ve damatlık fotoğraflı olmayan 14 yaşlı çift gelinlik giyerek stüdyoda fotoğraf çekildi, çekilen fotoğraflar 14 Şubat Sevgililer Günü´nü sergilendi
Otomobilin Devirdiği Ağaç Başka Bir Otomobili Hurdaya Çevirdi
Otomobilin Devirdiği Ağaç Başka Bir Otomobili Hurdaya Çevirdi
Muğla´nın Bodrum ilçesinde bir otomobilin çarparak devirdiği ağaç başka bir otomobili hurdaya çevirdi.
Başkan Gürün Halk Otobüslerinin Çağrısına  Kayıtsız Kalmadı
Başkan Gürün Halk Otobüslerinin Çağrısına Kayıtsız Kalmadı
Muğla ilinde vatandaşlara toplu taşıma hizmeti yapan 1500´e yakın ötta (özel toplu taşıma) aracının 7 olan yaş sınırı ile ilgili taşımacılardan gelen talep üzerine Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, konunun 15 Şubat günü yapılacak UKOME Kurul toplantısında gündeme alınması talimatı verdi.
Emektar katip motosikletiyle yaya yolunda geçmek isterken canından oldu
Emektar katip motosikletiyle yaya yolunda geçmek isterken canından oldu
Muğla´nın Datça ilçesinde, motosikletiyle yaya yolunu kullanarak karşı şeride geçmeye çalışan adliye katibi hayatını kaybetti.
MÜ´den ´Göçmen Çocuklar´ Çalıştayı
MÜ´den ´Göçmen Çocuklar´ Çalıştayı
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Swabish Gmünd Üniversitesi, Gavle Üniversitesi, De Calabria Üniversitesi ve “Back on Track” stratejik ortaklığında yürütülen proje kapsamında “Göçmen Çocuklar Çalıştayı” düzenlendi.
İş Sağlığı Ve Güvenliği Eğitimi
İş Sağlığı Ve Güvenliği Eğitimi
Büyükşehir Personeline İş Sağlığı Ve Güvenliği Eğitimi Verildi
Işık İhlali Yapan Otomobil Kaza Yaptı; 1 Yaralı
Işık İhlali Yapan Otomobil Kaza Yaptı; 1 Yaralı
Milas´ta Işık İhlali Yapan Otomobil Kaza Yaptı; 1 Yaralı
Milaslı Arıcılar Markalaşmayla Tanıştı
Milaslı Arıcılar Markalaşmayla Tanıştı
Milaslı arıcılara, “Muğla Arıcısı Markalaşma ile Tanışıyor, Tanındıkça Kazanıyor” isimli teknik destek projesi kapsamında; marka, pazarlama, patent ve butik üretim alanında eğitim verildi.
Fırtına Seraları Uçurdu
Fırtına Seraları Uçurdu
Fethiye Ve Seydikemer´de Fırtına Seraları Uçurdu
Muğla´da "Askeri Yasak Bölge" Kaldırılsın Talebi
Muğla´da "Askeri Yasak Bölge" Kaldırılsın Talebi
Muğla´nın Köyceğiz ilçesine bağlı Sultaniye Mahallesinde 12 Eylül darbesinin ardından askeri yasak bölge ilan edilen Büyükkaraağaç mevki´inde yaşayan yaklaşık 200 kişi, hizmet sıkıntısı yaşadıklarını ileri sürerek basın açıklaması yaptı.
507 Paket Sigara Çaldı
507 Paket Sigara Çaldı
507 Paket Sigara Çaldı Polisten Kaçamadı
Gribe Yenik Düşerek Hayatını Kaybetti
Gribe Yenik Düşerek Hayatını Kaybetti
Muğla´nın Milas ilçesinde, lise öğrencisi Buket Bektaş´ın yakalandığı hastalı sonucunda tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiği iddia edildi.
Fethiye´de fırtına ağaçları devirdi, çatıları uçurdu
Fethiye´de fırtına ağaçları devirdi, çatıları uçurdu
Muğla´nın Fethiye ilçesinde, gece saatlerinde etkisini artıran kuvvetli fırtına hayatı olumsuz etkiledi.
Yatağan´da Kaza: 1 Ölü
Yatağan´da Kaza: 1 Ölü
Muğla´nın Yatağan ilçesinde meydana gelen trafik kazasında bir kişi yaşamını yitirdi.
Büyükşehir 30 Dönüm Arazide 100 Bin Fide Üretti
Büyükşehir 30 Dönüm Arazide 100 Bin Fide Üretti
Muğla Büyükşehir Belediyesi 100 bin adet tıbbi aromatik bitki fidesi üretimi yaparak tarıma desteğini sürdürüyor.
Bıçak Zoruyla Tecavüze Kalkıştı
Bıçak Zoruyla Tecavüze Kalkıştı
Bıçak Zoruyla Tecavüze Kalkıştı, Yarı Çıplak Kaçtığı Ormanda Yakalandı
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muğla için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:31 08:11 13:19 15:50 18:08 19:36
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İslamın temeli ahlak, ahlakın özü bilgi, bilginin özü akıldır?

Hacı Bektaşı Veli
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Kurabiye hamurunun elinize yapışmasını istemiyorsanız ellerinizi soğuk suyla ıslatıp kuruladıktan sonra kurabiyeye şekil verin. Kurabiyelerin zamanla sertleşmemesi için yanlarına bir-iki dilim kabuklu elma koyarak saklayınız. Elmanın yayacağı nem sayesin

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Biyografi
Tüm Biyografiler