Sinema Salonu Sahipleri Bodrum´da Bir Araya Geldi
SİSAY Başkanı Cenk Sezgin: “Türkiye sinemadan 1 yılda 2,5 milyar lira kazanıyor”
Tarih: 14.9.2018 10:53:26/ 1565okunma / 0yorum

Türkiye´deki sinema salonu sahipleri Bodrum´da 8´incisi düzenlenen Türk Filmleri haftası etkinliğinde bir araya geldi. Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği (SİSAY) Başkanı Cenk Sezgin sinemanın Türkiye´deki önemini vurgulayarak yılda 2,5 milyar lira kazanç sağladığını açıkladı.
Bodrum´da 8´incisi düzenlenen Bodrum Türk Filmleri Haftası sinema salonu sahipleri ve sektör temsilcilerinin katılımıyla başladı. Cinemarin sinemalarında bir araya gelen sinema salonu sahipleri, vizyona çıkacak filmleri değerlendirdi, sorunlarını konuştu. Türkiye´de bir ilk olan etkinliğe ise 270 sinema salonu sahibi, yapımcılar, dağıtımcılar ve yönetmenler katıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Bodrum Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası, Magazin Gazetecileri Derneği (MGD) ve Cinemarine Sinemaları´nın katkılarıyla düzenlenen festival kapsamında “CineBodrum” etkinliği 13, 14, 15 Eylül tarihleri boyunca sürecek.
16- 22 Eylül tarihleri arasında ise vatandaşlara ücretsiz film gösterimleri yapılacak. Etkinliklere, birçok ünlü oyuncu, yönetmen ve yapımcı da katılarak halk ile buluşacak.
CineBodrum etkinliğini düzenleyen ve 8 yıldır Türk Filmleri Haftasına öncülük eden Sinema Salonu yatırımcıları Derneği (Sisay) Başkanı Cenk Sezgin, CineBodrum etkinliğinin Türkiye´de bir ilk olduğunu ifade ederek, “Bodrum Türk Filmleri haftası kapsamında CineBodrum etkinliği Türkiye´deki tüm sinema salonu sahipleri, yapımcılar, yönetmenler ve dağıtım şirketlerine tüm sinema sektörlerini bir araya getiren tek etkinlik. Bu etkinlikte dağıtımcılar Türk filmlerinin tanıtımını yapıyorlar. Yapımcı arkadaşlar eserleri tanıtıyorlar. Oyuncularda katılıyor ve özel sunumlar yapılıyor. Bunun dışında sektöre faydası olabilecek yenilikleri bizlerle paylaşan sunumlarımız, eğitim panellerimiz, toplantılarımız ve tartışma ortamları elde ediyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığımız, Sinema Genel Müdürlüğümüzün katkılarıyla buradaki etkinlikte bir sonraki yıl için değerlendirmelerimizi yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Türkiye sinemadan 2,5 milyar lira kazanıyor”
Başkan Sezgin, bu sektörden 2 yüz bin kişinin ekmek yediğini belirterek, “Türkiye´de sinema solonu işletmecilerinin yaklaşık 50 bin civarında çalışanı bulunuyor. Yan sektörlerle beraber 200 bin üzerinde kişiye iş istihdamı sağlıyor. Sinema solonu yatırımcılarının sadece film gösterimleri ve ikramlardan, reklam ve diğer gelirler dahil yaklaşık 2 veya 2,5 milyar lira bir gelir elde ediliyor 1 yılda” dedi.

Kiralar dolarla, ÖTV fazla
Sinema salonu sahiplerinin ortak sorunlarını da anlatan Sezgin, “Türkiye için sinema salonu sahiplerinin en büyük sıkıntılarından bir tanesi mevsimselliktir. Kışın daha çok film ve yazın daha az film çekiliyor, olması en büyük sorunlarımızdan bir tanesi. Bizim kullandığımız cihazların tamamı profesyonel anlamda kullanılmasına rağmen ithalatta, ciddi ağır ÖTV ödemek zorunda kalıyoruz. Bu bizim yatırım maliyetlerimizi arttıran bir husustur. Büyük sorunlarımızdan birde döviz bazında yaptığımız kiralamalardır. Buda sinema sahiplerinin büyük ölçüde sıkıntıya sokuyor. Bununla ilgili hükümetimiz bir çalışma yapıyor. İnşallah yakın bir zamanda buda düzelir” şeklinde konuştu.

1 milyon öğrenci sinema ile buluştu
SİSAY tarafından gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projesinde ise 1 milyon öğrenciyi sinema ile buluşturduklarını söyleyen Sezgin, “ SİSAY olarak sosyal sorumluluk projelerli yapıyoruz. Pek çok sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirdik. Milli Eğitim Bakanlığımızda çalışan tüm çalışanlar ve değerli öğretmenlerimize çok özle fiyatlar uygulamaya koyduk. Gecen sene ilkini gerçekleştirdiğimiz 1 milyon öğrenci sinema ile buluşturma kampanyamızda hedefe ulaştık. Kampanyamızın sloganı ise ‘Sinemaya gitmeyen öğrenci kalmasındır.´ Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığımız ve Belediyeler birliğinin katkılarıyla organize ettiğimiz bu etkinlikte geçen sene 10 hafta içerisinde 1 milyon öğrenciyi sinema ile buluşturduk. Bu sene bunun ikincisini düzenleyeceğiz. Tüm illerimizde 200 yakın sinema salonunda 10 hafta boyunca öğrencilerimiz ücretsiz olarak gelip Bakanlığımızın temin ettiği filmleri seyrederek sinema ile tanıştırıp sinema kültürünü kazandırmak amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.
CineBodrum etkinliğinin 3 gün süreceğini söyleyen Sezgin, “Bu etkinliğimiz 3 gün sürecek olan profesyonel kuşağımız da sinema salonu sahipleri, yapımcılar ve yönetmen, oyuncu kadrosu da dahil 270 kişi katıldı. 3 gün boyunca filimler tanıtılacak, gala lar yapılacak ve son gün ise yuvarlak masa toplantısı ile mevsimsel sinemaya çözüm neler olabilir konusu olacak. Sektörün tüm çalışanları bir araya geleceğiz. Hepimiz üzerimize düşeni yaparak bu sorunlardan nasıl kurtulacağımızı konuşacağız” dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Sinema Salonu Sahipleri Bodrum Araya Geldi
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Arabuluculuk Paneli Bodto´da Gerçekleşti
Arabuluculuk Paneli Bodto´da Gerçekleşti
Bodrum Ticaret Odası (BODTO), Çağdaş Holding ve Etik Arabuluculuk Merkezi işbirliği ile 15 Mart Cuma günü, BODTO konferans salonunda “Dava Şartı Arabuluculuk” konulu panel gerçekleştirildi.
Başkanlığımız Değişimli Olacak
Başkanlığımız Değişimli Olacak
Denizciler Derneği Seçime Giderken "Başkanlığımız Değişimli Olacak"
Muğla standına İzmir´de yoğun ilgi
Muğla standına İzmir´de yoğun ilgi
Dünya çam balı üssü Muğla standına İzmir´de yoğun ilgi
SGK´dan Yapılandırmalar İçin 28 Şubat Uyarısı
SGK´dan Yapılandırmalar İçin 28 Şubat Uyarısı
Muğla SGK İl Müdür Vekili Ahmet Ekecan, kurum ve işveren borçlarına yönelik yapılandırmadan yararlanan, fakat bir nedenle ödemeyen, geciktiren veya eksik yatıran mükelleflerin 28 Şubat tarihine kadar bu yapılandırmadan yararlanmaları için uyarıda bulundu.
Bodrum´da Üretilecek Dünyaya İhraç Edilecek
Bodrum´da Üretilecek Dünyaya İhraç Edilecek
Bodrum´da yaklaşık 10 yıldır faaliyet gösteren İmmu-Nat Bitkisel İlaç ve Doğal Sağlık Ürün A.Ş., Türkiye´de yetişen bitkilerden, gıda ve ilaç sanayisine yönelik etken madde üretimi yapacak olan fabrikayı, düzenlenen törenle hizmete girdi.
Lüks Markalaşma Konusunda Seminer Verildi
Lüks Markalaşma Konusunda Seminer Verildi
BODTO Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, bu eğitimdeki amaçlarının üyelere markalaşma kavramının önemini hatırlatmak olduğunun altını çizdi
Muğla´daki İşsizlik Oranı Türkiye Ortalamasının Altında
Muğla´daki İşsizlik Oranı Türkiye Ortalamasının Altında
İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2019 yılı 1. Olağan Toplantısı Muğla Valisi Esengül Civelek başkanlığında yapıldı.
Bodrum´un Sarı Altını Değer Görmeyi Bekliyor
Bodrum´un Sarı Altını Değer Görmeyi Bekliyor
Satıcı ucuza almaya kalkınca internetten satmaya başladı
Bodrum Deniz Ticaret Odası Qatar Yat Festivaline Katıldı
Bodrum Deniz Ticaret Odası Qatar Yat Festivaline Katıldı
“Katar 8. Uluslararası Geleneksel Ahşap Yat Festivali´nde hem ülkemizi hem de Yat İmalat ve Yat İşletmeciliği sektörlerimizi en iyi şekilde temsil ettik”
Rent A Car Ve Filo Şirketleri Zorda, Alarm Zilleri Çalıyor
Rent A Car Ve Filo Şirketleri Zorda, Alarm Zilleri Çalıyor
Bünyesinde 360 bin araç olan, 30 milyar ciro yapan yılda 7 milyar vergi ödeyen sektör bir süreden beri peş peşe iflas ve konkordatoya gitme talepleri ile gündemde. Sektör de önümüzdeki günlerde patlayacak iflaslara gebe...
Bodrum´da Konkordato Komiserliği Eğitimi
Bodrum´da Konkordato Komiserliği Eğitimi
Bodrum Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Barış ERDOĞAN; TÜRMOB Temel Eğitim ve Staj Merkezi vasıtası ile Odalarında yüz yüze eğitim yöntemiyle “Konkordato Komiserliği Eğitimi” yapılacağını açıkladı.
Satılan Her Üründen Arıcılara Gelir
Satılan Her Üründen Arıcılara Gelir
BEE´O Propolis “Sözleşmeli Arıcılık” modeli kapsamında sattığı ürünlerden elde ettiği gelirleri 6. Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi´nde arıcılara, özel bir tören ile takdim etti.
Bodrum Ticaret Odası KOSGEB Temsilciliği Açıldı
Bodrum Ticaret Odası KOSGEB Temsilciliği Açıldı
“KOSGEB Temsilciliklerinin Kurulması ve İşletilmesi Yönergesi” kapsamında Bodrum Ticaret Odası, KOSGEB BODRUM TEMSİLCİLİĞİ olarak hizmet vermeye başlamıştır.
Başkan Gürün Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi´ne Katıldı
Başkan Gürün Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi´ne Katıldı
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, bu yıl 6.sı düzenlenen Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi´ne katıldı.
Muğla MÜSİAD´tan Enflasyonla Mücadeleye Destek
Muğla MÜSİAD´tan Enflasyonla Mücadeleye Destek
MÜSİAD Muğla Şube Başkanı Sezgin Bayhan, Enflasyonla topyekûn mücadele konusunda MÜSİAD olarak üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını açıkladı.
Kiev- Ukranya Emlak Danışmanlarından İadeyi Ziyaret
Kiev- Ukranya Emlak Danışmanlarından İadeyi Ziyaret
Kiev- Ukranya Emlak Danışmanları Birlik Federasyon Başkanı Ve Yönetim Kurulu Heyeti ile birlikte 10-15 ekim 2018 tarihleri arasında bodrum emlak müşavirleri dernek yönetim kurulumuza iadeyi ziyarette bulunacaklardır.
Doğaltaş İhracatçıları, İtalya´da Türk Doğaltaşını Tanıtacak
Doğaltaş İhracatçıları, İtalya´da Türk Doğaltaşını Tanıtacak
Türkiye´nin ihracatta katma değerli sektörlerinin başında gelen ve 2018 yılında 2.5 milyar dolar ihracat hedefleyen Türk doğaltaş sektörü, İtalya´da Türk doğaltaşını tanıtmak ve ihracatını arttırmak için “Sektörel Doğaltaş Ticaret Heyeti Organizasyonu” gerçekleştiriyor.
Milas´ta 2500 Ton Zeytinyağı Rekoltesi Bekleniyor
Milas´ta 2500 Ton Zeytinyağı Rekoltesi Bekleniyor
İlgili kurum ve kuruluşların temsilcilerinin katılımıyla Milas Ziraat Odası´nda gerçekleştirilen toplantıda, önümüzdeki hasat döneminde Milas´ta 2500 ton zeytinyağı rekoltesi beklendiği açıklandı.
Bodrum´da Da Mitsubishi Motors Markasına Hizmet Verecek.
Bodrum´da Da Mitsubishi Motors Markasına Hizmet Verecek.
2006 yılından bu yana Temsa Motorlu Araçlar Denizli yetkili satıcılığını yürüten Özpam Otomotiv, Bodrum´da da Mitsubishi Motors markasına hizmet verecek.
BODTO Öğrenci Girişimciler Yetiştirmeye Devam Ediyor
BODTO Öğrenci Girişimciler Yetiştirmeye Devam Ediyor
Bodrum Ticaret Odası 2014 yılından itibaren Stratejik Plan çalışmalarında BODTO´nun girişimci yaratma amacı çerçevesinde yeni iş kuracaklara ve kadınlara yönelik girişimcilik eğitimleri çalışmalarını çeşitlendiriyor.
ERS Bodrum Petrol Hizmete Başladı
ERS Bodrum Petrol Hizmete Başladı
Klasik canlı müzik eşliğinde yemekli açılış daha sonra lokma ve davul zurna ile devam etti.
Çağdaş Holding, Bodrumluları ´Summer Party´de Buluşturdu
Çağdaş Holding, Bodrumluları ´Summer Party´de Buluşturdu
Çağdaş Holding, dün gece Cennet Koyu´nda Bodrumlulara özel ´Summer Party´ düzenledi. Davette cemiyet ve iş dünyasının da içinde bulunduğuönemli isimler yer aldı.
Rodos Başkonsolosundan BODTO´ya Ziyaret
Rodos Başkonsolosundan BODTO´ya Ziyaret
Göreve yeni atanan Rodos Başkonsolosu Atıf Şekercioğlu 25 Temmuz Çarşamba günü Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Serdar Kocadon´u makamında ziyaret etti.
BODTO TUI Yetkililerini Ağırladı
BODTO TUI Yetkililerini Ağırladı
Dünya Seyahat pazarının en büyük isimlerinden TUI´nin üst düzey yetkilileri 23 Temmuz Pazartesi günü Bodrum Ticaret Odası Meclis Başkanı İlhan Ersan, Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, Başkan Yardımcısı Mehmet Ayaz ve Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Eyinç´i ziyaret etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muğla için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:31 08:11 13:19 15:50 18:08 19:36
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Zaman Gösterdi ki: Cennet ucuz değil Cehennem dahi lüzumsuz değil..

BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A)
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
deneme deneme

deneme 4
Biyografi
Tüm Biyografiler