Otel Rezervasyonları Yüzde 50'lere Düştü

Okulların açılmasının ardından Bodrum sahilleri sessizliği bürünürken, otel rezervasyonları yüzde 50'lere düştü.

Yaz sezonunun da Bodrum’u kalkındıran yerli turist okulun açılmasıyla birlikte şehirlerine dönmesiyle birlikte sahiller boşaldı. Kilometrelerce uzayan araç kuyrukları azaldı. Birçok otelde ise rezervasyonları neredeyse yarı yarıya düştü. Eylül ayının ardından Ekim ayında ise birçok otelin kapılarını kapatacağı öğrenildi. Haziran, Temmuz ve Ağustos ayında beklenen turist rakamının üzerinde geçen yaz sezonundan memnun olan turizmciler Eylül ve Ekim ayından da umutlu olduklarını ama istedikleri rakamların altında Eylül ayının geçtiğini söylediler.
Rixos Premium Bodrum Genel Müdürü Murat Gökmen, Ağustos ayını güzel rakamlarla kapattıklarını belirterek, “Eylül ayında hedeflerimizi tutturmayı düşünüyoruz. İç Pazar misafirlerimizin desteği çok önemli. Bayram’da yaşadığımız yoğunluğu inşallah Eylül ayında da iyi bir iç pazarı ağırlığıyla hedeflerimizi tutturmayı düşünüyoruz. Pandemi süreci ile birlikte çoğu rezervasyon son dakika yapılıyordu. Erken rezervasyonlar minimumda. Son dakika gelen rezervasyonlarla önümüzü görmeye çalışıyoruz. Eylül ayında iç pazarın iyi gidecek gibi görülüyor. İngiltere pazarı açılırsa Eylül ayı iyi geçer Ekim ayı ise Eylül ayındaki hareketliliğe bağlı” dedi.
Doora Otel işletmecisi Geylani Dursunoğlu ise Temmuz ve Ağustos ayında güzel bir doluluk yakaladığını ifade ederek, “Temmuz ayında bir çok otel yüzde 85 doluluk oranını yakalamıştır. Ağustos ayında ise yüzde 90 seviyesinde görüldü. Bazı oteller ise yüzde yüzleri gördü. Güzel bir Temmuz, Ağustos yaşadık. Ağustos ayının başında yaşadığımız yangınlardan dolayı biraz düşüş yaşadık ama Ağustos ayıda güzel geçti. Eylül ve Ekim ayları biraz sıkıntılı günlerin olduğunu gösteriyor. Bu durumu Ağustos’un son haftası anlamaya başlamıştık. Okulların açılmasıyla beraber yerli Pazar neredeyse tamamen çekilmiş durumda. Okulların tekrar kapanacağını da düşünmeyerek, Yüz yüze eğitim devam edecek. Otelciler, turizmciler kendilerini buna göre ayarlamalılar. Şu anda otellerdeki dolulukların kendi doluluklarımdan söz ederek söyleyeyim. Yüzde 60, yüzde 70’leri görmüyoruz. Ay sonuna doğru daha da düşüyor bu rakam. Ekim ayında bir çok otel kapatacaktır diye düşünüyorum. Ekim ayı dolulukları çok sıkıntılı bir durumda. Avrupa ve İngiltere pazarının hiç olmaması tamamen ümitlerimizi tüketti. 2022’de pandemiyi atlatırsak güzel bir sezon bizi bekliyor” şeklinde konuştu. perdelerini açtı
- Pandemi sürecinde perdeleri kapanan tiyatrolar yavaş yavaş perdelerini açarken, Menteşe Belediye Tiyatrosu bir taraftan yeni oyunları sahneye hazırlarken, diğer taraftan yeni kursiyerleri eğitiyor.

(Fotoğraflı - Görüntülü)

Bekir Tosun
MUĞLA (İHA) - Koronavirüs tedbirleri kapsamında geçici olarak perdelerini kapatan tiyatrolar yeni oyunlarla izleyicilerin karısına çıkmak için tekrar perdelerini açtı.
Geçen yıllarda Yaraşlı köylü kadınların ortaya koyduğu tiyatro grubu ile dikkat çeken Menteşe Belediye Tiyatrosu pandemi kurallarındaki esneklik sonrası bu defa yetişkinlere ve diğer yaş gruplarına kurs vermeye başladı.
Zihni Derin İş Merkezi Menteşe Belediye Tiyatro salonunda verilen kurslara her yaştan vatandaş katılırken, önce usta eğiticiler tarafından oyunlardan kısa bir bölüm sahneleniyor. Eğiticilerin ardından kursa katılan kursiyerler oynanan sahneyi tekrarlıyor.
Zevkli ve eğlenceli geçen tiyatro kurslarında kısa bölümler de olsa topluma mesajlar veriliyor. Özellikle gençlere yönelik teknoloji bağımlılığından uzaklaşmaları ve cep telefonu ile bilgisayarın dışında da dışarıda bir hayatın olduğu mesajı ile gençlerin kültür ve spor faaliyetlerine yönelmeleri isteniyor.
“Gençlere tavsiyem dışarıda da hayat var”
Emekliliğinden sonra oturmak yerine kültürel etkinliklerde yer almayı tercih eden Alper Hatipoğlu, Üniversite yıllarında da tiyatro oyunlarında yer aldığını belirterek, “Bu aslında bir eğitim sürecinde bizden istenen bir ev ödevi. Ama biz bu arada zülfiyare de dokunduk. Bir avuç içine sığmış gençliğin, avuç içine sığmış insanlığın durumunu sahnede göstermeye çalıştık. Başarabildiysek ne mutlu. Dışarıda hayat var. Tabi pandemi bizim hepimizi biraz dört duvar arasına sıkıştırdı ama avucumuzdaki şu yerinde kullandığımız müthiş teknolojiyi terk edebilmeyi de bilmeliler. Dışarıda sahnede, sporda, birçok sosyal etkinlikte. Tavsiyem insanların ve gençlerin bunun farkına varmaları”
“Pandemide zor bir süreç geçirdik”
Sağlık çalışanı Naciye Kılıç pandemi sürecinde yoğun bir süreç yaşadıklarını, insanların evlerine kapandığını belirterek, “Tiyatro zaten küçüklüğümden beri istediğim bir bölümdü. Pandemi ile evlere çok kapandık. Sağlık çalışanı olduğum için çok zor bir süreçten geçtik. Pandeminin biraz hafiflemesi ile Menteşe Belediyesinin afişleri her yere yayıldı. Afişleri gördükten sonra hemen geldik. Tiyatroyu seviyorum ve gelmek istedim” dedi.
“Gençler teknolojiden biraz uzak dursunlar”
Menteşe Belediye Tiyatrosu Genel Yayın Yönetmeni Önder Çakır, pandemi kuralları çerçevesinde Muğlalı vatandaşlara eğitim verdiklerini söyledi. Çakır, “Şu anda yetişkin ekibimize temel tiyatro eğitimi, sahne duruşu gibi teknik bilgiler veriyoruz Menteşe Belediye Tiyatrosu olarak. Pandemi dönemi çok zor geçti. Bu süreçte gerçekten tiyatrolar, sinemalar çok zorlandı. Pandemi bir şekilde gevşetildikten sonra tekrar sahnelerimizi açtık. Şu anda yetişkin grubumuza, drama grubumuz ve 12-14, 18 yaş grubu öğrencilerimiz var. Gençlerimize tavsiyemiz lütfen biraz teknolojiden uzak dursunlar. Kültür ve sanat faaliyetlerine önem versinler. Sinemaya gitsinler, tiyatroya gitsinler, kitap okusunlar” dedi.