DOKTOB Başkanı Okutur; “Türkiye´nin Geleceği Turizmdir”
Dalaman, Ortaca, Köyceğiz Turistik Otelciler ve Turizm İşletmecileri Birliği (DOKTOB) Başkanı Yücel Okutur, turizmin insanları kardeşliğe ve barışa yönlendirirken, ülkeyi de ekonomik olarak zirveye çıkartabileceğini söyledi.
Tarih: 4.5.2018 10:52:47/ 7102okunma / 0yorum

DOKTOB Başkanı Yücel Okutur, Türkiye ve bölge turizmi ile ilgili İHA´ya açıklamalarda bulundu. 2018 turizm sezonunu değerlendiren Okutur, tanıtım çalışmalarının önemine vurgu yaparken, geçtiğimiz hafta misafir ettikleri Kazakistan turizm heyetinin bölgeyi çok beğendiğini vurguladı.
Türkiye´nin ekonomisinin kalkınması ve cari açığının düzelmesi için turizmin şans olduğunu belirten DOKTOB Başkanı Okutur; “Türkiye´nin geleceği turizmdir. Türkiye tarihi eserler, tarımsal çeşitlilik, deniz, kıyı ve termal su yönünden dünyanın en zengin ülkesidir. Turizm insanları bir araya getiren, kaynaştıran ve barıştıran. Savaşları yok eden bir sanayi koludur. Turizm insanları kardeşliğe ve barışa yönlendirirken, ülkeyi de ekonomik olarak zirveye çıkartabilir. Bu konularda duayen ülkeler var. Bu ülkelerin başarısını incelemeniz lazım. İspanya 3 ve 4 yıldız kalitesinde son derece eskimiş turistik tesisleri ile turizmden önemli gelirler elde etmektedir. Türkiye´de mükemmel tesisler var ama pastadan istediğini elde edemiyor. Ortadoğu´da stratejik konumda bulunmamız bu nedenlerden birisi, terörizm maalesef bu nedenlerden biri ve görsel kirliliği yok edemememiz çok önemli bir neden. Görsel kirliliği yok etmediğimiz sürece, gelen misafirleri tekrar bölgeye getiremememiz nedeni ile turizmimiz de artış olmamaktadır. Görsel kirliliğin kaldırılması çok önemli. Gelen misafirin tatili oda da geçmiyor. Tesislerimizin güzel olması çok iyi ama dışarı çıktığı zaman misafiri mutlu edebiliyor muyuz. Birikmiş görsel kirliliği yok etmemiz lazım. Estetik mimariye önem vermemiz lazım.” diye konuştu.
- “Tanıtımda eksikliğimiz var”
Tanıtım çalışmalarında eksiklik olduğunu ifade eden Okutur; “Tanıtımı şahsileştirmeden yapmamız lazım, her bölgenin kendi tanıtım komisyonları, birlikleri olması lazım, bu birliğin içerisinde belediye başkanları, mülki idari amirlerin yer alması lazım. DOKTOB olarak dünyanın birçok yerinde fuarlara katılıyoruz. Katıldığımız fuarlarda maalesef başka turizm birliklerini göremiyoruz. Turizm Bakanlığı´nın standında Antalya´yı, Alanya´yı görüyoruz. Başka turizm birliği yok. Muğla´nın tanıtımı maalesef geri kalıyor. Hindistan´a gidiyoruz. Muğla´yı hiç hayatlarında duymamışlar, bilmiyorlar, görmemişler. Finlandiya´ya gidiyoruz. Tamamen hepsi Alanya´yı, Antalya´yı biliyorlar, Muğla´yı bilmiyorlar. Kazakistan´a gidiyoruz. Ürgüp, Antalya ve İstanbul´u biliyorlar. Muğla´yı bilmiyorlar. Şuanda büyük bir mutluluk ile söyleyebilirim ki Hindistan ve Kazakistan; Muğla, Dalaman, Ortaca, Köyceğiz, Dalyan, Marmaris ve Fethiye´yi çok çok iyi biliyorlar. Ciddi anlamda turistlerin geleceğini de müjdeleyebilirim. Ayrıca sayın Kaymakamımız Oktay Erdoğan ve Belediye Başkanımız Hasan Karaçelik, turizm konusunda çok ciddi girişimler yapmaktadırlar. Turizm ile ilgili çalışmalarda her zaman yanımızdalar. Ne zaman bir festival, tanıtım çalışmalarımız olsa, ülkelerin acente tanıtım gurupları gelse hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan bize yardımlarını ve ilgilerini esirgememektedirler. Bu açıdan da kendilerine çok teşekkür ediyorum.” dedi.
- “Her şey dahil sistem kalkmalı”
Otellerdeki her şey dahil sistemin kalkması gerektiğini söyleyen Okutur; “Türkiye´de şuanda turizmin, turisti çok ucuzlamıştır. Bazı 4 ve 5 yıldız oteller, Ocak, Şubat aylarında 15 euro´ya mukaveleler yapmışlardır. Bazı otellerin dolulukları maalesef ucuzluk doluluğudur. Bizim sahip olduğumuz değerler marka değerleridir. Kültürel ve doğal değerlerimizin dünyada eşi yok. Biz bu değerlere göre turizm yapmalıyız. 15 euro´ya her şey dahil turizm yaparak bir yere varamayız. Böyle bir turizm olmaz. Avrupa´da 15 euro´ya 2 hamburger 2 kola alamıyorsunuz. Turizmde bir kriz geçirdik ama yerlerde sürünmenin anlamı yok, o zaten bir şey kazandırmaz. Turizmi 12 aya yayarak sürdürülebilir turizmi sağlamamız ve görsel kirliliklerimizi halletmemiz lazım. Turizm, Türkiye´nin ve bölgemizin en önemli gelir kaynaklarından biridir ve marka değerinde yapılan turizm ile çok önemli gelirler elde edilecektir.” şeklinde konuştu.
- “Sintine Merkezi acilen çalıştırılmalı”
Dalyan´da, Sintine Merkezi´nin çalışmamasının kanala zarar verdiğini sürekli dile getirdiklerini hatırlatan Okutur; “Tekneler günde 35 bin ton atık su kanala boşaltıyor. Bu acı bir gerçek. Üniversiteye yaptırmış olduğumuz bilimsel çalışmalar kanalın durumunun içler acısı olduğunu ortaya koydu. Tedbir alınmazsa kanal içinde canlı ölümlerine rastlayabileceğiz. Kanalın dayanacak gücü kalmadı, sazların boyu kısaldı. Aslında tek çözüm teknelerin elektrikli olması. Maalesef geçmiş yıllarda kanal idare kurulunun aldığı kararlar uygulanmamıştır. Kurul 10 yılda sintine suyunun alımını dahi yapamamıştır. Kanal´da kirlilik hat safhaya çıkmıştır.” diyerek endişelerini aktardı.
- “DALKO bölgemiz için çok önemli”
Bölgedeki sulak alanların ayakta kalması için Dalyan Su Ürünleri Kooperatifi´nin (DALKO) göstermiş olduğu gayretin çok önemli olduğuna değinen Okutur, şunları söyledi; “DALKO bölgemiz için çok önemli bir kuruluştur. Bu kuruluşa herkesin sahip çıkması lazım ve bu kuruluş bölgemizdeki sulak alanların, Köyceğiz Gölü´nün ve kanalın ayakta kalmasında en önemli etkendir.”
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Turizm Tesislerinin Hedeflerini Yakalaması Pazarlama İle Mümkün
Turizm Tesislerinin Hedeflerini Yakalaması Pazarlama İle Mümkün
Ayça Öztürk "Yöneticiler Pazarlama konusunda yatırım yapmalı
Geleceğin Turizmcilerine Büyük Firsat
Geleceğin Turizmcilerine Büyük Firsat
Bodrum Torba Mevkiinde yer alan Rixos Premium Bodrum, MEB ve Turizm Bakanlığı işbirliği ile Pilot proje olarak başlatılan “Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme İş Birliği” kapsamında, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü & Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü ile önemli bir Protokol imzaladı.
Köyceğiz´e 56 Bin Dolarlık Hibe
Köyceğiz´e 56 Bin Dolarlık Hibe
Japonya Büyükelçiliği´nden Köyceğiz´e 56 Bin Dolarlık Hibe
Bodrum Şubat Ayında Emıtt Ve Zürih´te Tanıtılıyor
Bodrum Şubat Ayında Emıtt Ve Zürih´te Tanıtılıyor
Bodrum Tanıtma Vakfı, Bodrum standıyla 31 Ocak - 3 Şubat 2019 tarihleri arasında Zürih´te düzenlenen Fespo Ferienmesse Turizm Fuarına ve aynı tarihlerde İstanbul´da düzenlenen EMİTT Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarına katılım gösterdi.
Bodrum Standı Dopdoluydu
Bodrum Standı Dopdoluydu
31 Ocak Perşembe günü başlayan EMITT Turizm Fuarında 3. Holde kurulan Bodrum standı fuarın 2. ve 3. gününde de gözdoldurdu.
EMITT Fuarının Yıldızı Yine Bodrum
EMITT Fuarının Yıldızı Yine Bodrum
Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı-EMITT 31 Ocak Perşembe günü, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi´nde kapılarını ziyaretçilerine açtı.
"Aktif Tatil" Kavramıyla Yine Öncü Olacak
"Aktif Tatil" Kavramıyla Yine Öncü Olacak
Marmaris Emitt´te "Aktif Tatil" Kavramıyla Yine Öncü Olacak
Bodrum´a Gelen Turist Sayısındaki Artış Sürüyor
Bodrum´a Gelen Turist Sayısındaki Artış Sürüyor
Bodrum Tanıtma Vakfı (BOTAV) tarafından yapılan açıklamaya göre Bodrum´a hava yolu ile gelen turist sayısındaki yükseliş devam ediyor.
Bodrum Hollanda Utrecht Fuarında
Bodrum Hollanda Utrecht Fuarında
Bodrum Tanıtma Vakfı (BOTAV) 9-13 Ocak 2019 tarihleri arasında Hollanda´nın Utrecht kentinde düzenlenen Utrecht Vakantiebeurs 2019 Turizm Fuarına katıldı.
Güney Ege Bölgesi Otelleri yılbaşı gecesi için hazır
Güney Ege Bölgesi Otelleri yılbaşı gecesi için hazır
Güney Ege Bölgesi´nde yer alan oteller yaptıkları özel programlarla yılbaşı gecesi için hazır.
Rakamlar Sevindirdi
Rakamlar Sevindirdi
Bodrum Tanıtma Vakfı´nın derlediği 2017 - 2018 yılı Ocak-Kasım dönemi istatistik verilerine göre 2017 yılına oranla 2018 yılı Kasım sonu itibari ile Milas-Bodrum Havalimanı Dış Hatlar Terminaline gelen ziyaretçi sayısında 297.811 kişi %61.61 oranında artış oldu. En çok ziyaret edenlerde ise İngilizler yine ilk sırada.
´Sorunlara Rağmen Turizmin Geleceği Parlak´
´Sorunlara Rağmen Turizmin Geleceği Parlak´
28-29 Kasım´da Antalya´da Baia ve Miracle Otellerinde yapılan 8. Uluslararası Resort Turizm Kongresi´nin sonuç raporu yayınlandı.
Bodrum Deniz Ticaret Odası Paris Boat Show´da
Bodrum Deniz Ticaret Odası Paris Boat Show´da
Bodrum Deniz Ticaret Odası (DTO) 08-16 Aralık 2018 Tarihleri arasında gerçekleşen Paris Boat Show´da ülkemizi temsil ediyor.
Bodrum Travel Turkey İzmir Fuarı´nda Tanıtılıyor
Bodrum Travel Turkey İzmir Fuarı´nda Tanıtılıyor
Bu yıl 12. kez düzenlenen Travel Turkey İzmir Fuar ve Kongresi´nde kurulan Bodrum standı ilk günden yoğun ilgi gördü.
Lufthansa 2019 Yazında Bodrum´a Uçuyor
Lufthansa 2019 Yazında Bodrum´a Uçuyor
Dünyanın en büyük havacılık grubu Lufthansa Grubu üyesi Lufthansa Alman Havayolları, 14 Nisan 2019 itibariyle Frankfurt-Bodrum direkt uçuşlarına başlıyor.
Muğla´ya Gelen Yabancı Turist Sayısında Yüzde 37 Artış
Muğla´ya Gelen Yabancı Turist Sayısında Yüzde 37 Artış
TÜRSAB Marmaris Kurulu Başkanı Esin, 2018 yılının ilk 10 ayına ilişkin açıklanan verileri basın mensuplarıyla paylaştı. Esin: “Muğla´ya gelen yabancı turist sayısında 2018 yılının ilk 10 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 37´lik bir artış yaşandı.” dedi.
Devletin Milyarlık Dinlenme Tesisi Böyle Heba Oldu
Devletin Milyarlık Dinlenme Tesisi Böyle Heba Oldu
Muğla Marmaris´in en gözde devlet tesisi Köy Hizmetleri Kampı, Muğla Büyükşehir Belediyesi ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı arasında paylaşılamayınca mahkeme sürecinde çürümeye terk edildi
Bodrum Bu Sene de Travel Turkey Fuarında
Bodrum Bu Sene de Travel Turkey Fuarında
Travel Turkey Türkiye´nin en büyük ve en modern fuar kompleksi olan fuarizmir´de gerçekleşecek.
Bodrum Polonya Varşova Tt 2018 Turizm Fuarında Tanıtılıyor
Bodrum Polonya Varşova Tt 2018 Turizm Fuarında Tanıtılıyor
Bodrum tanıtım çalışmalarını sürdüren Bodrum Tanıtma Vakfı (BOTAV), 22-24 Kasım 2018 tarihleri arasında Polonya´nın Varşova kentinde düzenlenen turizm fuarına katıldı.
2018 Bodrum Turizminde Artış Devam Ediyor
2018 Bodrum Turizminde Artış Devam Ediyor
Bodrum Tanıtma Vakfı´nın hazırladığı 2017 - 2018 yılı Ocak-Ekim İstatistik Verilerine göre Milas Bodrum Dış Hatlar Terminaline gelen ziyaretçi sayısında % 61 oranında artış meydana geldi. En çok ziyaret eden turistler arasında ise İngilizler yine başı çekti.
Büyükşehir 11. Ege İlleri Tanıtım Günlerinde
Büyükşehir 11. Ege İlleri Tanıtım Günlerinde
Muğla Büyükşehir Belediyesi bu yıl on birincisi gerçekleştirilen Ege İlleri Tanıtım Günleri´ne katıldı.
Otellere ´Sıfır Atık´ Zorunluluğu Geliyor
Otellere ´Sıfır Atık´ Zorunluluğu Geliyor
4 ve 5 yıldızlı oteller ile 50 ve üzeri yatak kapasitesine sahip sağlık kuruluşlarına 2019´da Sıfır Atık Sistemi´ne geçerek, Sıfır Atık Belgesi alma zorunluluğu getirilecek...
Tataristan´dan Marmaris´e “Kardeşlik Ve Kavuşma Festivali”
Tataristan´dan Marmaris´e “Kardeşlik Ve Kavuşma Festivali”
Marmaris Belediyesi ile Tataristan Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov´un aracılığı ile kültürel-sosyal işbirliği başlatan Nizhnekamsk Belediyesi, iki şehrin yakınlaşmasını arttıracak özel bir program gerçekleştirdi.
İngilizler Bodrum´a Geri Dönüyor
İngilizler Bodrum´a Geri Dönüyor
Bodrum Tanıtma Vakfı, Bodrum´u tanıtmak amacıyla 2018 yılı güz döneminde Fransa ve İtalya´dan sonra İngiltere´nin Başkenti Londra´da, 05-07 Kasım 2018 tarihleri arasında düzenlenen Londra World Travel Market WTM Turizm fuarına katıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muğla için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:31 08:11 13:19 15:50 18:08 19:36
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Denizi testiye doldursan, alabildiği kadar su alır. Gerisi kalır?

Mevlana
Bir kilo limonda,bir kilo çilekten daha fazla şeker olduğunu, » Timsahların renk körü olduğunu, » Sadece erkek kanaryaların öttüğünü, » Yarım kilo bal yapabilmek için arıların iki milyondan fazla çiçekten bitki özü toplamak zorunda olduklarını, » Tarantulaların iki buçuk yıl hiçbir şey yemeden yaşayabildiklerini, » İncilerin sirkede eridiklerini, » Havuca rengini veren bir karotenin olduğunu, » Venüs´ün saat yönünde dönen gezegen olduğunu, » En fazla asfaltlı yola sahip olan ülkenin Fransa olduğunu, » Sihirli sözcük olan ‘‘Adrakadabra´´nın ilk olarak yüksek ateşli hastaların ateşlerini düşürmek için söylendiğini, » Eyfel Kulesi´nin tepesine çıkabilmek için 1.792 basamak çıkmak gerektiğini, » Türkiye´nin kişi başına alkol tüketiminde dünya 3.´sü,sigara tüketiminde ise dünya 4.´sü olduğunu,

BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ?_??
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Biyografi
Tüm Biyografiler