DOKTOB Başkanı Okutur; “Türkiye´nin Geleceği Turizmdir”
Dalaman, Ortaca, Köyceğiz Turistik Otelciler ve Turizm İşletmecileri Birliği (DOKTOB) Başkanı Yücel Okutur, turizmin insanları kardeşliğe ve barışa yönlendirirken, ülkeyi de ekonomik olarak zirveye çıkartabileceğini söyledi.
Tarih: 4.5.2018 10:52:47/ 1744okunma / 0yorum

DOKTOB Başkanı Yücel Okutur, Türkiye ve bölge turizmi ile ilgili İHA´ya açıklamalarda bulundu. 2018 turizm sezonunu değerlendiren Okutur, tanıtım çalışmalarının önemine vurgu yaparken, geçtiğimiz hafta misafir ettikleri Kazakistan turizm heyetinin bölgeyi çok beğendiğini vurguladı.
Türkiye´nin ekonomisinin kalkınması ve cari açığının düzelmesi için turizmin şans olduğunu belirten DOKTOB Başkanı Okutur; “Türkiye´nin geleceği turizmdir. Türkiye tarihi eserler, tarımsal çeşitlilik, deniz, kıyı ve termal su yönünden dünyanın en zengin ülkesidir. Turizm insanları bir araya getiren, kaynaştıran ve barıştıran. Savaşları yok eden bir sanayi koludur. Turizm insanları kardeşliğe ve barışa yönlendirirken, ülkeyi de ekonomik olarak zirveye çıkartabilir. Bu konularda duayen ülkeler var. Bu ülkelerin başarısını incelemeniz lazım. İspanya 3 ve 4 yıldız kalitesinde son derece eskimiş turistik tesisleri ile turizmden önemli gelirler elde etmektedir. Türkiye´de mükemmel tesisler var ama pastadan istediğini elde edemiyor. Ortadoğu´da stratejik konumda bulunmamız bu nedenlerden birisi, terörizm maalesef bu nedenlerden biri ve görsel kirliliği yok edemememiz çok önemli bir neden. Görsel kirliliği yok etmediğimiz sürece, gelen misafirleri tekrar bölgeye getiremememiz nedeni ile turizmimiz de artış olmamaktadır. Görsel kirliliğin kaldırılması çok önemli. Gelen misafirin tatili oda da geçmiyor. Tesislerimizin güzel olması çok iyi ama dışarı çıktığı zaman misafiri mutlu edebiliyor muyuz. Birikmiş görsel kirliliği yok etmemiz lazım. Estetik mimariye önem vermemiz lazım.” diye konuştu.
- “Tanıtımda eksikliğimiz var”
Tanıtım çalışmalarında eksiklik olduğunu ifade eden Okutur; “Tanıtımı şahsileştirmeden yapmamız lazım, her bölgenin kendi tanıtım komisyonları, birlikleri olması lazım, bu birliğin içerisinde belediye başkanları, mülki idari amirlerin yer alması lazım. DOKTOB olarak dünyanın birçok yerinde fuarlara katılıyoruz. Katıldığımız fuarlarda maalesef başka turizm birliklerini göremiyoruz. Turizm Bakanlığı´nın standında Antalya´yı, Alanya´yı görüyoruz. Başka turizm birliği yok. Muğla´nın tanıtımı maalesef geri kalıyor. Hindistan´a gidiyoruz. Muğla´yı hiç hayatlarında duymamışlar, bilmiyorlar, görmemişler. Finlandiya´ya gidiyoruz. Tamamen hepsi Alanya´yı, Antalya´yı biliyorlar, Muğla´yı bilmiyorlar. Kazakistan´a gidiyoruz. Ürgüp, Antalya ve İstanbul´u biliyorlar. Muğla´yı bilmiyorlar. Şuanda büyük bir mutluluk ile söyleyebilirim ki Hindistan ve Kazakistan; Muğla, Dalaman, Ortaca, Köyceğiz, Dalyan, Marmaris ve Fethiye´yi çok çok iyi biliyorlar. Ciddi anlamda turistlerin geleceğini de müjdeleyebilirim. Ayrıca sayın Kaymakamımız Oktay Erdoğan ve Belediye Başkanımız Hasan Karaçelik, turizm konusunda çok ciddi girişimler yapmaktadırlar. Turizm ile ilgili çalışmalarda her zaman yanımızdalar. Ne zaman bir festival, tanıtım çalışmalarımız olsa, ülkelerin acente tanıtım gurupları gelse hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan bize yardımlarını ve ilgilerini esirgememektedirler. Bu açıdan da kendilerine çok teşekkür ediyorum.” dedi.
- “Her şey dahil sistem kalkmalı”
Otellerdeki her şey dahil sistemin kalkması gerektiğini söyleyen Okutur; “Türkiye´de şuanda turizmin, turisti çok ucuzlamıştır. Bazı 4 ve 5 yıldız oteller, Ocak, Şubat aylarında 15 euro´ya mukaveleler yapmışlardır. Bazı otellerin dolulukları maalesef ucuzluk doluluğudur. Bizim sahip olduğumuz değerler marka değerleridir. Kültürel ve doğal değerlerimizin dünyada eşi yok. Biz bu değerlere göre turizm yapmalıyız. 15 euro´ya her şey dahil turizm yaparak bir yere varamayız. Böyle bir turizm olmaz. Avrupa´da 15 euro´ya 2 hamburger 2 kola alamıyorsunuz. Turizmde bir kriz geçirdik ama yerlerde sürünmenin anlamı yok, o zaten bir şey kazandırmaz. Turizmi 12 aya yayarak sürdürülebilir turizmi sağlamamız ve görsel kirliliklerimizi halletmemiz lazım. Turizm, Türkiye´nin ve bölgemizin en önemli gelir kaynaklarından biridir ve marka değerinde yapılan turizm ile çok önemli gelirler elde edilecektir.” şeklinde konuştu.
- “Sintine Merkezi acilen çalıştırılmalı”
Dalyan´da, Sintine Merkezi´nin çalışmamasının kanala zarar verdiğini sürekli dile getirdiklerini hatırlatan Okutur; “Tekneler günde 35 bin ton atık su kanala boşaltıyor. Bu acı bir gerçek. Üniversiteye yaptırmış olduğumuz bilimsel çalışmalar kanalın durumunun içler acısı olduğunu ortaya koydu. Tedbir alınmazsa kanal içinde canlı ölümlerine rastlayabileceğiz. Kanalın dayanacak gücü kalmadı, sazların boyu kısaldı. Aslında tek çözüm teknelerin elektrikli olması. Maalesef geçmiş yıllarda kanal idare kurulunun aldığı kararlar uygulanmamıştır. Kurul 10 yılda sintine suyunun alımını dahi yapamamıştır. Kanal´da kirlilik hat safhaya çıkmıştır.” diyerek endişelerini aktardı.
- “DALKO bölgemiz için çok önemli”
Bölgedeki sulak alanların ayakta kalması için Dalyan Su Ürünleri Kooperatifi´nin (DALKO) göstermiş olduğu gayretin çok önemli olduğuna değinen Okutur, şunları söyledi; “DALKO bölgemiz için çok önemli bir kuruluştur. Bu kuruluşa herkesin sahip çıkması lazım ve bu kuruluş bölgemizdeki sulak alanların, Köyceğiz Gölü´nün ve kanalın ayakta kalmasında en önemli etkendir.”
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Bodrum Tanıtma Vakfı´ndan Sezon Bilgilendirme Toplantısı
Bodrum Tanıtma Vakfı´ndan Sezon Bilgilendirme Toplantısı
Bodrum Tanıtma Vakfı (BOTAV) Yönetim Kurulu Başkan ve Üyeleri, düzenledikleri “2018 Turizm Bilgilendirme Toplantısı”nda basın mensuplarıyla bir araya geldi.
Yalıkavak Marina Mega Yatları Ağırlamaya Devam Ediyor
Yalıkavak Marina Mega Yatları Ağırlamaya Devam Ediyor
Türkiye´nin en popüler yat turizmi bölgelerinden birinde yer alan Yalıkavak Marina, eşsiz lokasyonunda, süper ve mega yatlar için birinci sınıf servis olanakları sunuyor.
Turizm Bakanı Bakan Ersoy: "Turizm´de Hedeflerimiz Büyük"
Turizm Bakanı Bakan Ersoy: "Turizm´de Hedeflerimiz Büyük"
Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bodrum´da bale festivaline katıldı
Lübnanlı Turistler Bodrum´a Gemi İle Geldi
Lübnanlı Turistler Bodrum´a Gemi İle Geldi
- Bodrum´a bu sezon üçüncü kez gelen Orient Queen isimli gemi, 195 Lübnanlı turist getirdi.
Muğla Sahillerinde Engele Yer Yok
Muğla Sahillerinde Engele Yer Yok
Engelli vatandaşların daha rahat koşullarda sosyal yaşama adapte olabilmeleri için projeler üreten Muğla Büyükşehir Belediyesi, yaz sezonunun gelmesiyle engelsiz plajlara yenilerini ekledi.
Dünyanın En Pahalı Yatları Bodrum´da
Dünyanın En Pahalı Yatları Bodrum´da
Milyon Dolarları Bodrum´a Bırakıyorlar
Teknelerden 3 Bin Ton Çöp Toplandı
Teknelerden 3 Bin Ton Çöp Toplandı
Muğla´da denizde seyir halindeki teknelerin sintine, atık su, atık yağ ve çöpleri Muğla Büyükşehir Belediyesinin 6 adet atık toplama teknesi ile alınarak toplama merkezlerine taşınıyor
En İyi Lüks Butik Resort Otel
En İyi Lüks Butik Resort Otel
Dünyanın en prestijli turizm ödülleri arasında yer alan World Luxury Spa Awards 2018´e aday olan Swissôtel Resort Bodrum Beach, En İyi Lüks Butik Resort Otel Spa ödülüne layık görüldü.
TUI - Bodrum İşbirliği Yapacak
TUI - Bodrum İşbirliği Yapacak
Uluslararası turizm şirketi TUI Group´un üst düzey yöneticileri, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon´a yaptıkları ziyarette, kendine has bir yapısı olan Bodrum´un, üst segment turistin dikkatini daha çok çekmesini sağlamak üzere işbirliği içinde olacaklarını ifade ettiler.
Lüks Yata 9 Tankerle 700 Bin Liralık Akaryakıt Yüklendi
Lüks Yata 9 Tankerle 700 Bin Liralık Akaryakıt Yüklendi
Yunan iş adamı Theodore Angelopoulos´un lüks yatı Bodrum´a geldi. Mega yata 9 tankerle 700 bin liralık yakıt ikmali yapılırken yatı yakından gören vatandaşlar ise fotoğraf çektirmeyi ihmal etmedi.
Bodrum´da Masal Gibi Hint Düğünü!
Bodrum´da Masal Gibi Hint Düğünü!
Hint grup pazarının lider şirketi Inventum Global, Hintliler için Bodrum´da masal gibi bir düğün organize ediyor. Tüm dünyanın yakından takip ettiği görkemli düğün Hindistan´ın en varlıklı ailelerini bir araya getirdi.
BODER Halil Özyurt´la Güven Tazeledi
BODER Halil Özyurt´la Güven Tazeledi
Halil Özyurt´un başkan seçildiği olağan kurulda Yönetim Kurulu Asil Üyeleri; Hasan Güven, Orhan Kavala, Ahmet Aras, Deniz Taş, Alişir Şahin, Dursun Kücü, İbrahim Özman, Mehmet Aydınoğlu, Melih Alemdar, Itır Köylü, Sedat Balıkçı, Çağlar Sakaoğlu, Serdar Sarı, Ali Akbaba olarak belirlendi
Bodrum´a Denizden Turist Yağdı
Bodrum´a Denizden Turist Yağdı
Muğla´nın Bodrum ilçesine 2. seferini yapan ´Mein Schiff 2´ isimli Malta bayraklı dev yolcu gemisi ilçeye 2 bin 77 turist getirdi.
Dalaman´a Yeni Bir Sefer Daha, Ryanair Dalaman Seferleri Başladı
Dalaman´a Yeni Bir Sefer Daha, Ryanair Dalaman Seferleri Başladı
Dünyanın farklı bölgelerine uçan Ryanair Ryan Air´in Dalaman-Dublin seferleri başladı.
Yolcu Gemisinden Bin 815 Yolcu İndi
Yolcu Gemisinden Bin 815 Yolcu İndi
Bodrum´a sezonun ikinci seferini yapan ´Marella Discovery 2´ adlı yolcu gemisi bin 815 yolcu ile ilçeye geldi. Gemi, bu sezon Bodrum´a 2 kez daha gelecek.
Katarlı Turistler Kırmızı Güllerle Karşılandı
Katarlı Turistler Kırmızı Güllerle Karşılandı
Katar´dan Bodrum´a ilk direk uçuşunu gerçekleştiren yolcu uçağı, Milas-Bodrum Havalimanı´nda su kemeriyle karşılandı. Uçaktan inen Katarlı turistler kırmızı güllerle karşılanınca şaşkınlıklarını gizleyemedi.
Hayali Odayı Otelin Müdürüne Satmaya Çalıştılar
Hayali Odayı Otelin Müdürüne Satmaya Çalıştılar
Bodrum´da 5 yıldızlı bir otelin sosyal medya hesabını kopyalayan dolandırıcı, otel odasını otelin satış müdürüne satmaya çalıştı.
Şeyh Abdullah Bin Zayed Al Nahyan´ın Yatı 1 Milyonluk Yakıt Aldı
Şeyh Abdullah Bin Zayed Al Nahyan´ın Yatı 1 Milyonluk Yakıt Aldı
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) kurucusu Zayid bin Sultan el-Nehyan´ın oğlu Şeyh Abdullah Bin Zayed Al Nahyan´a ait olduğu belirtilen ´Pelorus´ isimli yat Fethiye´den bir milyon liralık yakıt aldı.
Bodrum´da Adım Atacak Yer Kalmadı
Bodrum´da Adım Atacak Yer Kalmadı
Trafik durma noktasına geldi sahiller doldu taştı
Bodrum, Filipinler Ve Maldivler´le Yarışıyor
Bodrum, Filipinler Ve Maldivler´le Yarışıyor
Bodrum dünya sıralamasında ilk 3´e girdi
Cape Bodrum 2018 Tripadvisor Mükemmellik Sertifikası Ödülü´ne Layık Görüldü
Cape Bodrum 2018 Tripadvisor Mükemmellik Sertifikası Ödülü´ne Layık Görüldü
Bodrum Yarımadası´nın en büyüleyici lokasyonu olan Gündoğan Koyu´nda yer alan Cape Bodrum TripAdvisor Mükemmellik Sertifikası aldı.
Bodrum´a Turist Yağdı
Bodrum´a Turist Yağdı
"Mein Schiff 2" isimli yolcu gemisiyle 2 bin 129 yolcusu Muğla´nın Bodrum ilçesine geldi. Turistler gemiden iner inmez alışverişe koştu.
MUTTAŞ Filosuna 8 Yeni Otobüs
MUTTAŞ Filosuna 8 Yeni Otobüs
Muğla Büyükşehir Belediyesi kuruluşu MUTTAŞ´ın havalimanı seferleri için filosuna kazandırdığı 13 metrelik 8 yeni otobüsün tanıtım töreni yapıldı.
Bodrumlu Otelcileri Dijitalde Cesaretlendirecek Buluşma
Bodrumlu Otelcileri Dijitalde Cesaretlendirecek Buluşma
BOYTAV´ın desteği ile “Turizmde Dijital Dönüşüm” konulu ve Bodrum´daki otellerin katılacağı, internetten yararlanarak otellerin işlerini geliştirmeleri ve kazançlarını arttırmalarına yönelik ücretsiz bir eğitim semineri organize edilecek.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muğla için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:31 08:11 13:19 15:50 18:08 19:36
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sabah akla getirilen ufacık fakat pozitif bir düşünce tüm gününüzü aydınlatabilir.

-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
deneme deneme

deneme 4
Biyografi
Tüm Biyografiler