Devletin Milyarlık Dinlenme Tesisi Böyle Heba Oldu
Muğla Marmaris´in en gözde devlet tesisi Köy Hizmetleri Kampı, Muğla Büyükşehir Belediyesi ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı arasında paylaşılamayınca mahkeme sürecinde çürümeye terk edildi
Tarih: 27.11.2018 09:52:27/ 414okunma / 0yorum

Muğla´nın Marmaris ilçesinde üst düzey bürokratların gözde tatil kampı kurumlar arası anlaşmazlık nedeniyle kaderine terk edilirken, tesis uyuşturucu bağımlıları ve alkoliklere kaldı.
Türkiye´nin gözde turizm merkezleri arasında yer alan ve devlet tarafından yapılan muhteşem tesislerden biri olan Marmaris´teki tatil ve dinlenme tesislerinin içinde bulunduğu durum görenleri şaşırtıyor. 1982 yılında yapılan tesis, 2005 yılında Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü kapanıncaya kadar üst düzey bürokratlar tarafından yaz aylarında tatil amaçlı kullanıldı. Tesis daha sonra İl Özel İdaresine devredildi. Muğla´nın büyükşehir olmasının ardından yasa gereği devir tasfiye ve paylaşım komisyonu tarafından Büyükşehir Belediyesine verilen tesis için Orman ve Su İşleri Bakanlığı tahsis davası açtı. Tesisin amacına uygun kullanılmadığını iddia eden Orman ve Su İşleri Bakanlığına karşı Büyükşehir Belediyesi de işlemin iptali yönünde Muğla 2´nci İdare Mahkemesine başvurdu. Mahkemenin Büyükşehir Belediyesini haklı bulması üzerine dosya Danıştay aşamasında bekliyor.

Binaların içi kullanılmaz durumda
30 bin metrekarelik alanda denize sıfır tesisin içinde daha önce restoran ve benzer bölümler yıkılırken, tesisin üst bölümündeki denize hakim tepedeki binalar ise uyuşturucu ve alkol bağımlılarının mekanı haline geldi. Binaların mutfak ve banyo bölümleri tamamen tahrip olurken, odalarda ızgaralar, alkol şişeleri, yataklar, koltuklar ve eski giysiler bulundu. Binaların iç ve dış duvarları da boya ile değişik mesajlar yazılmış durumda.

Üniversite de istedi
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi 30 bin metrekarelik alan için 7 Aralık 2012 tarihinde Orman ve Su İşleri Bakanlığına başvurarak bu alana yapılacak merkez için devir talebinde bulundu. Üniversite bünyesinde Su Altı Uygulama ve Araştırma Merkezi açılması düşünülen Denizel Biyoçeşitlilik Araştırma ve Uygulama Merkezi hizmet binası olarak tesisi kullanma talebinde bulunuldu.
Muğla´nın büyükşehir statüsüne geçmesi sonrası 1 Nisan 2014 tarihinde tesis devir tasfiye ve paylaşım komisyonu kararı ile Muğla Büyükşehir Belediyesi MELSA bünyesine geçti. Tesiste yapılan inceleme sonrası tesis içinde bulunan bazı yapıların kıyı kenar çizgisi içinde kalması nedeniyle kaçak yapılar Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkıldı.

2005 yılından bu yana davalık
2005 yılında Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğünün kapatılması sonrası tesisin hangi kuruma devredileceği tartışmaları başladı. Yasa ile tesisin büyükşehir olan illerde büyükşehirlere, diğer illerde ise İl Özel İdare Müdürlüklerine devri söz konusu iken Milli Parklar Genel Müdürlüğü tesisin orman alanı içinde yer aldığı gerekçesi ile tesisin kendilerine tahsisi için yargıya başvurdu. Yargı süreci devam ederken, Muğla´nın büyükşehir statüsüne geçmesinin ardından Valilik bünyesinde kurulan Mal Paylaşım Komisyonu yasa gereği tesisi Muğla Büyükşehir Belediyesine devretti. 2014 yılında Muğla Büyükşehir bünyesindeki Muğla El Sanatları Şirketine (MELSA) geçen 30 bin metrekarelik denize sıfır tesisin amacına uygun kullanılmadığını ileri süren Milli Parklar Genel Müdürlüğü, daha önce İl Özel İdare Müdürlüğüne açtığı tahsis davasının aynısını bu defa Muğla Büyükşehir Belediyesine açtı. Danıştaya tahsis davası için başvuran Milli Parklar, bu defa Muğla Büyükşehir Belediyesi ile karşı karşıya kaldı. Dosyanın halen Danıştay´da olduğu öğrenildi.

1982´de yapılan tesis 14 yıldır kullanılmıyor
Marmaris İçmeler Mahallesi´ndeki tesis 1982 yılında Köy Hizmetleri Kampı, 80´li ve 90´lı yıllarda ise üst düzey bürokratlar tarafından yaz aylarında tatil amaçlı kullanıldı. 2005 yılında Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğünün kapatılmasının ardından İl Özel İdaresine geçti. Büyükşehir Yasası ile bu defa İl Özel İdaresi kapatılınca tesis yasa gereği Muğla Büyükşehir Belediyesi Muğla El Sanatları şirketine devredildi. Tesis Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğünün kapatıldığı 2005 yılından bu yana 14 yıldır hiç kullanılmadı.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Bodrum Travel Turkey İzmir Fuarı´nda Tanıtılıyor
Bodrum Travel Turkey İzmir Fuarı´nda Tanıtılıyor
Bu yıl 12. kez düzenlenen Travel Turkey İzmir Fuar ve Kongresi´nde kurulan Bodrum standı ilk günden yoğun ilgi gördü.
Lufthansa 2019 Yazında Bodrum´a Uçuyor
Lufthansa 2019 Yazında Bodrum´a Uçuyor
Dünyanın en büyük havacılık grubu Lufthansa Grubu üyesi Lufthansa Alman Havayolları, 14 Nisan 2019 itibariyle Frankfurt-Bodrum direkt uçuşlarına başlıyor.
Muğla´ya Gelen Yabancı Turist Sayısında Yüzde 37 Artış
Muğla´ya Gelen Yabancı Turist Sayısında Yüzde 37 Artış
TÜRSAB Marmaris Kurulu Başkanı Esin, 2018 yılının ilk 10 ayına ilişkin açıklanan verileri basın mensuplarıyla paylaştı. Esin: “Muğla´ya gelen yabancı turist sayısında 2018 yılının ilk 10 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 37´lik bir artış yaşandı.” dedi.
Bodrum Bu Sene de Travel Turkey Fuarında
Bodrum Bu Sene de Travel Turkey Fuarında
Travel Turkey Türkiye´nin en büyük ve en modern fuar kompleksi olan fuarizmir´de gerçekleşecek.
Bodrum Polonya Varşova Tt 2018 Turizm Fuarında Tanıtılıyor
Bodrum Polonya Varşova Tt 2018 Turizm Fuarında Tanıtılıyor
Bodrum tanıtım çalışmalarını sürdüren Bodrum Tanıtma Vakfı (BOTAV), 22-24 Kasım 2018 tarihleri arasında Polonya´nın Varşova kentinde düzenlenen turizm fuarına katıldı.
2018 Bodrum Turizminde Artış Devam Ediyor
2018 Bodrum Turizminde Artış Devam Ediyor
Bodrum Tanıtma Vakfı´nın hazırladığı 2017 - 2018 yılı Ocak-Ekim İstatistik Verilerine göre Milas Bodrum Dış Hatlar Terminaline gelen ziyaretçi sayısında % 61 oranında artış meydana geldi. En çok ziyaret eden turistler arasında ise İngilizler yine başı çekti.
Büyükşehir 11. Ege İlleri Tanıtım Günlerinde
Büyükşehir 11. Ege İlleri Tanıtım Günlerinde
Muğla Büyükşehir Belediyesi bu yıl on birincisi gerçekleştirilen Ege İlleri Tanıtım Günleri´ne katıldı.
Otellere ´Sıfır Atık´ Zorunluluğu Geliyor
Otellere ´Sıfır Atık´ Zorunluluğu Geliyor
4 ve 5 yıldızlı oteller ile 50 ve üzeri yatak kapasitesine sahip sağlık kuruluşlarına 2019´da Sıfır Atık Sistemi´ne geçerek, Sıfır Atık Belgesi alma zorunluluğu getirilecek...
Tataristan´dan Marmaris´e “Kardeşlik Ve Kavuşma Festivali”
Tataristan´dan Marmaris´e “Kardeşlik Ve Kavuşma Festivali”
Marmaris Belediyesi ile Tataristan Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov´un aracılığı ile kültürel-sosyal işbirliği başlatan Nizhnekamsk Belediyesi, iki şehrin yakınlaşmasını arttıracak özel bir program gerçekleştirdi.
İngilizler Bodrum´a Geri Dönüyor
İngilizler Bodrum´a Geri Dönüyor
Bodrum Tanıtma Vakfı, Bodrum´u tanıtmak amacıyla 2018 yılı güz döneminde Fransa ve İtalya´dan sonra İngiltere´nin Başkenti Londra´da, 05-07 Kasım 2018 tarihleri arasında düzenlenen Londra World Travel Market WTM Turizm fuarına katıldı.
Bodrum´da Kasım Ayında Deniz Keyfi
Bodrum´da Kasım Ayında Deniz Keyfi
Güneşi gören denize koştu
Batık Kredi Katlandı, Bankalar Otelleri İcraya Vermeye Başladı
Batık Kredi Katlandı, Bankalar Otelleri İcraya Vermeye Başladı
Zor dönemlerde sektöre ençok destek sağlayan Denizbank, kredi açtığı gruplardan birinin borcunu ödeyemediği için uzun süredir ertelediği icra işlemine başladı
Almanlar Bodrum´a Geliyor
Almanlar Bodrum´a Geliyor
Almanya´nın önde gelen seyahat acentalar zinciri RTK yetkililerinden Kerstin Forstner, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon´u makamında ziyaret etti.
10. Yılında, 7 Yıldızı 4. Kez Tescillendi
10. Yılında, 7 Yıldızı 4. Kez Tescillendi
Bodrum Gümüşlük´te bulunan ve 10. yılını kutlayan Sianji Well-Being Resort, 7 Ekim´de Girit adasında düzenlenen Seven Stars Luxury Hospitality and Lifestyle Ödülleri tarafından 4. defa 7 yıldız ödülüne layık görüldü.
15 Bin Yolcu Getirmişti, Son Seferini Yaptı
15 Bin Yolcu Getirmişti, Son Seferini Yaptı
- Girit Adası´ndan Bodrum´a gelen “Mein Schiff 2” adlı gemi, ilçeye 2 bin 148 yolcu getirdi. 6´ıncı ve son seferini yapan yolcu gemisi sezon boyunca 15 bin turistti Bodrum´a taşıdı.
2 Gemi İle, 4 Bin Kişi Bodrum´a Akın Etti
2 Gemi İle, 4 Bin Kişi Bodrum´a Akın Etti
Bodrum´a gelen 2 yolcu gemisi ilçeye toplamda 4 bin kişi getirdi. Ardı ardına yanaşan gemiler nedeniyle Bodrum esnafı bayram etti.
Bulgar Medya Grubu Bodrum´u Tanıtacak
Bulgar Medya Grubu Bodrum´u Tanıtacak
Tanıtım çalışmaları kapsamında Bodrum´a davet edilen Bulgaristan´ın önde gelen gazete, TV ve dergilerinde görevli genel yayın yönetmeni, kameraman, muhabir ve editörlerden oluşan Bulgar medya grubu, Bodrum´un güzelliklerine hayran kaldı.
Bodrum, İtalya Rimini TTG İncontri 2018 Turizm Fuarında
Bodrum, İtalya Rimini TTG İncontri 2018 Turizm Fuarında
Bodrum Tanıtma Vakfı, 10 - 12 Ekim 2018 tarihleri arasında İtalya´nın en büyük profesyonel turizm fuarı olan Rimini TTG İncontri Turizm Fuarına katıldı.
Çek Operatörler Ülkelerinde Bodrum´u Tanıtacak
Çek Operatörler Ülkelerinde Bodrum´u Tanıtacak
Çek Cumhuriyeti‘nin en büyük tur operatörlerinden “Fischer Group” Ege bölge incelemeleri kapsamında Bodrum yarımadasına da ziyarette bulundu. Ekip, 5 gün boyunca Bodrum´daki üst segment otel ve tesisler ile tarihi ve kültürel destinasyonları da ziyaret ederek bölge hakkında detaylı bilgiler aldı.
THY´den Bodrum´a Tarifeli Business Uçuşlar
THY´den Bodrum´a Tarifeli Business Uçuşlar
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ile THY Başkanı İlker Aycı imzaladıkları anlaşma ile üst gelir grubu turist için Nisan 2019´dan itibaren THY 13 hatta 67 frekans ile seferler yapacak.
650 Bin Lirayı Bodrum´a Bıraktı
650 Bin Lirayı Bodrum´a Bıraktı
Mega yat “Cloudbreak” 160 bin litre yakıt aldı.
Bodrum´a Gelen Turist Sayısında % 60 Artış
Bodrum´a Gelen Turist Sayısında % 60 Artış
Bodrum Tanıtma Vakfı´nın açıkladığı verilere göre 2017 ve 2018 yılı Ocak – Eylül dönemine ait turist rakamlarına bakıldığında havalimanına gelen ziyaretçi sayısında 268.845, deniz yoluyla gelen ziyaretçi sayısında ise 28.085 kişilik artış yaşandığı belirtildi.
Bodrum´da Yaz Devam Ediyor
Bodrum´da Yaz Devam Ediyor
Sahiller yabancı turistlerle doldu
İlk Seferinde 4 Bin Kişiyle Geldi
İlk Seferinde 4 Bin Kişiyle Geldi
293 metrelik dev yolcu gemisi Bodrum´a yanaştı, dev yolcu gemisini gören esnaf heyecanlandı
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muğla için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:31 08:11 13:19 15:50 18:08 19:36
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Çıkacağım merdivene sabırı merdiven yaparım.

Mevlana
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
deneme deneme

deneme 4
Biyografi
Tüm Biyografiler