Devletin Milyarlık Dinlenme Tesisi Böyle Heba Oldu
Muğla Marmaris´in en gözde devlet tesisi Köy Hizmetleri Kampı, Muğla Büyükşehir Belediyesi ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı arasında paylaşılamayınca mahkeme sürecinde çürümeye terk edildi
Tarih: 27.11.2018 09:52:27/ 612okunma / 0yorum

Muğla´nın Marmaris ilçesinde üst düzey bürokratların gözde tatil kampı kurumlar arası anlaşmazlık nedeniyle kaderine terk edilirken, tesis uyuşturucu bağımlıları ve alkoliklere kaldı.
Türkiye´nin gözde turizm merkezleri arasında yer alan ve devlet tarafından yapılan muhteşem tesislerden biri olan Marmaris´teki tatil ve dinlenme tesislerinin içinde bulunduğu durum görenleri şaşırtıyor. 1982 yılında yapılan tesis, 2005 yılında Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü kapanıncaya kadar üst düzey bürokratlar tarafından yaz aylarında tatil amaçlı kullanıldı. Tesis daha sonra İl Özel İdaresine devredildi. Muğla´nın büyükşehir olmasının ardından yasa gereği devir tasfiye ve paylaşım komisyonu tarafından Büyükşehir Belediyesine verilen tesis için Orman ve Su İşleri Bakanlığı tahsis davası açtı. Tesisin amacına uygun kullanılmadığını iddia eden Orman ve Su İşleri Bakanlığına karşı Büyükşehir Belediyesi de işlemin iptali yönünde Muğla 2´nci İdare Mahkemesine başvurdu. Mahkemenin Büyükşehir Belediyesini haklı bulması üzerine dosya Danıştay aşamasında bekliyor.

Binaların içi kullanılmaz durumda
30 bin metrekarelik alanda denize sıfır tesisin içinde daha önce restoran ve benzer bölümler yıkılırken, tesisin üst bölümündeki denize hakim tepedeki binalar ise uyuşturucu ve alkol bağımlılarının mekanı haline geldi. Binaların mutfak ve banyo bölümleri tamamen tahrip olurken, odalarda ızgaralar, alkol şişeleri, yataklar, koltuklar ve eski giysiler bulundu. Binaların iç ve dış duvarları da boya ile değişik mesajlar yazılmış durumda.

Üniversite de istedi
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi 30 bin metrekarelik alan için 7 Aralık 2012 tarihinde Orman ve Su İşleri Bakanlığına başvurarak bu alana yapılacak merkez için devir talebinde bulundu. Üniversite bünyesinde Su Altı Uygulama ve Araştırma Merkezi açılması düşünülen Denizel Biyoçeşitlilik Araştırma ve Uygulama Merkezi hizmet binası olarak tesisi kullanma talebinde bulunuldu.
Muğla´nın büyükşehir statüsüne geçmesi sonrası 1 Nisan 2014 tarihinde tesis devir tasfiye ve paylaşım komisyonu kararı ile Muğla Büyükşehir Belediyesi MELSA bünyesine geçti. Tesiste yapılan inceleme sonrası tesis içinde bulunan bazı yapıların kıyı kenar çizgisi içinde kalması nedeniyle kaçak yapılar Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkıldı.

2005 yılından bu yana davalık
2005 yılında Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğünün kapatılması sonrası tesisin hangi kuruma devredileceği tartışmaları başladı. Yasa ile tesisin büyükşehir olan illerde büyükşehirlere, diğer illerde ise İl Özel İdare Müdürlüklerine devri söz konusu iken Milli Parklar Genel Müdürlüğü tesisin orman alanı içinde yer aldığı gerekçesi ile tesisin kendilerine tahsisi için yargıya başvurdu. Yargı süreci devam ederken, Muğla´nın büyükşehir statüsüne geçmesinin ardından Valilik bünyesinde kurulan Mal Paylaşım Komisyonu yasa gereği tesisi Muğla Büyükşehir Belediyesine devretti. 2014 yılında Muğla Büyükşehir bünyesindeki Muğla El Sanatları Şirketine (MELSA) geçen 30 bin metrekarelik denize sıfır tesisin amacına uygun kullanılmadığını ileri süren Milli Parklar Genel Müdürlüğü, daha önce İl Özel İdare Müdürlüğüne açtığı tahsis davasının aynısını bu defa Muğla Büyükşehir Belediyesine açtı. Danıştaya tahsis davası için başvuran Milli Parklar, bu defa Muğla Büyükşehir Belediyesi ile karşı karşıya kaldı. Dosyanın halen Danıştay´da olduğu öğrenildi.

1982´de yapılan tesis 14 yıldır kullanılmıyor
Marmaris İçmeler Mahallesi´ndeki tesis 1982 yılında Köy Hizmetleri Kampı, 80´li ve 90´lı yıllarda ise üst düzey bürokratlar tarafından yaz aylarında tatil amaçlı kullanıldı. 2005 yılında Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğünün kapatılmasının ardından İl Özel İdaresine geçti. Büyükşehir Yasası ile bu defa İl Özel İdaresi kapatılınca tesis yasa gereği Muğla Büyükşehir Belediyesi Muğla El Sanatları şirketine devredildi. Tesis Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğünün kapatıldığı 2005 yılından bu yana 14 yıldır hiç kullanılmadı.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Turizm Tesislerinin Hedeflerini Yakalaması Pazarlama İle Mümkün
Turizm Tesislerinin Hedeflerini Yakalaması Pazarlama İle Mümkün
Ayça Öztürk "Yöneticiler Pazarlama konusunda yatırım yapmalı
Geleceğin Turizmcilerine Büyük Firsat
Geleceğin Turizmcilerine Büyük Firsat
Bodrum Torba Mevkiinde yer alan Rixos Premium Bodrum, MEB ve Turizm Bakanlığı işbirliği ile Pilot proje olarak başlatılan “Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme İş Birliği” kapsamında, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü & Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü ile önemli bir Protokol imzaladı.
Köyceğiz´e 56 Bin Dolarlık Hibe
Köyceğiz´e 56 Bin Dolarlık Hibe
Japonya Büyükelçiliği´nden Köyceğiz´e 56 Bin Dolarlık Hibe
Bodrum Şubat Ayında Emıtt Ve Zürih´te Tanıtılıyor
Bodrum Şubat Ayında Emıtt Ve Zürih´te Tanıtılıyor
Bodrum Tanıtma Vakfı, Bodrum standıyla 31 Ocak - 3 Şubat 2019 tarihleri arasında Zürih´te düzenlenen Fespo Ferienmesse Turizm Fuarına ve aynı tarihlerde İstanbul´da düzenlenen EMİTT Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarına katılım gösterdi.
Bodrum Standı Dopdoluydu
Bodrum Standı Dopdoluydu
31 Ocak Perşembe günü başlayan EMITT Turizm Fuarında 3. Holde kurulan Bodrum standı fuarın 2. ve 3. gününde de gözdoldurdu.
EMITT Fuarının Yıldızı Yine Bodrum
EMITT Fuarının Yıldızı Yine Bodrum
Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı-EMITT 31 Ocak Perşembe günü, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi´nde kapılarını ziyaretçilerine açtı.
"Aktif Tatil" Kavramıyla Yine Öncü Olacak
"Aktif Tatil" Kavramıyla Yine Öncü Olacak
Marmaris Emitt´te "Aktif Tatil" Kavramıyla Yine Öncü Olacak
Bodrum´a Gelen Turist Sayısındaki Artış Sürüyor
Bodrum´a Gelen Turist Sayısındaki Artış Sürüyor
Bodrum Tanıtma Vakfı (BOTAV) tarafından yapılan açıklamaya göre Bodrum´a hava yolu ile gelen turist sayısındaki yükseliş devam ediyor.
Bodrum Hollanda Utrecht Fuarında
Bodrum Hollanda Utrecht Fuarında
Bodrum Tanıtma Vakfı (BOTAV) 9-13 Ocak 2019 tarihleri arasında Hollanda´nın Utrecht kentinde düzenlenen Utrecht Vakantiebeurs 2019 Turizm Fuarına katıldı.
Güney Ege Bölgesi Otelleri yılbaşı gecesi için hazır
Güney Ege Bölgesi Otelleri yılbaşı gecesi için hazır
Güney Ege Bölgesi´nde yer alan oteller yaptıkları özel programlarla yılbaşı gecesi için hazır.
Rakamlar Sevindirdi
Rakamlar Sevindirdi
Bodrum Tanıtma Vakfı´nın derlediği 2017 - 2018 yılı Ocak-Kasım dönemi istatistik verilerine göre 2017 yılına oranla 2018 yılı Kasım sonu itibari ile Milas-Bodrum Havalimanı Dış Hatlar Terminaline gelen ziyaretçi sayısında 297.811 kişi %61.61 oranında artış oldu. En çok ziyaret edenlerde ise İngilizler yine ilk sırada.
´Sorunlara Rağmen Turizmin Geleceği Parlak´
´Sorunlara Rağmen Turizmin Geleceği Parlak´
28-29 Kasım´da Antalya´da Baia ve Miracle Otellerinde yapılan 8. Uluslararası Resort Turizm Kongresi´nin sonuç raporu yayınlandı.
Bodrum Deniz Ticaret Odası Paris Boat Show´da
Bodrum Deniz Ticaret Odası Paris Boat Show´da
Bodrum Deniz Ticaret Odası (DTO) 08-16 Aralık 2018 Tarihleri arasında gerçekleşen Paris Boat Show´da ülkemizi temsil ediyor.
Bodrum Travel Turkey İzmir Fuarı´nda Tanıtılıyor
Bodrum Travel Turkey İzmir Fuarı´nda Tanıtılıyor
Bu yıl 12. kez düzenlenen Travel Turkey İzmir Fuar ve Kongresi´nde kurulan Bodrum standı ilk günden yoğun ilgi gördü.
Lufthansa 2019 Yazında Bodrum´a Uçuyor
Lufthansa 2019 Yazında Bodrum´a Uçuyor
Dünyanın en büyük havacılık grubu Lufthansa Grubu üyesi Lufthansa Alman Havayolları, 14 Nisan 2019 itibariyle Frankfurt-Bodrum direkt uçuşlarına başlıyor.
Muğla´ya Gelen Yabancı Turist Sayısında Yüzde 37 Artış
Muğla´ya Gelen Yabancı Turist Sayısında Yüzde 37 Artış
TÜRSAB Marmaris Kurulu Başkanı Esin, 2018 yılının ilk 10 ayına ilişkin açıklanan verileri basın mensuplarıyla paylaştı. Esin: “Muğla´ya gelen yabancı turist sayısında 2018 yılının ilk 10 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 37´lik bir artış yaşandı.” dedi.
Bodrum Bu Sene de Travel Turkey Fuarında
Bodrum Bu Sene de Travel Turkey Fuarında
Travel Turkey Türkiye´nin en büyük ve en modern fuar kompleksi olan fuarizmir´de gerçekleşecek.
Bodrum Polonya Varşova Tt 2018 Turizm Fuarında Tanıtılıyor
Bodrum Polonya Varşova Tt 2018 Turizm Fuarında Tanıtılıyor
Bodrum tanıtım çalışmalarını sürdüren Bodrum Tanıtma Vakfı (BOTAV), 22-24 Kasım 2018 tarihleri arasında Polonya´nın Varşova kentinde düzenlenen turizm fuarına katıldı.
2018 Bodrum Turizminde Artış Devam Ediyor
2018 Bodrum Turizminde Artış Devam Ediyor
Bodrum Tanıtma Vakfı´nın hazırladığı 2017 - 2018 yılı Ocak-Ekim İstatistik Verilerine göre Milas Bodrum Dış Hatlar Terminaline gelen ziyaretçi sayısında % 61 oranında artış meydana geldi. En çok ziyaret eden turistler arasında ise İngilizler yine başı çekti.
Büyükşehir 11. Ege İlleri Tanıtım Günlerinde
Büyükşehir 11. Ege İlleri Tanıtım Günlerinde
Muğla Büyükşehir Belediyesi bu yıl on birincisi gerçekleştirilen Ege İlleri Tanıtım Günleri´ne katıldı.
Otellere ´Sıfır Atık´ Zorunluluğu Geliyor
Otellere ´Sıfır Atık´ Zorunluluğu Geliyor
4 ve 5 yıldızlı oteller ile 50 ve üzeri yatak kapasitesine sahip sağlık kuruluşlarına 2019´da Sıfır Atık Sistemi´ne geçerek, Sıfır Atık Belgesi alma zorunluluğu getirilecek...
Tataristan´dan Marmaris´e “Kardeşlik Ve Kavuşma Festivali”
Tataristan´dan Marmaris´e “Kardeşlik Ve Kavuşma Festivali”
Marmaris Belediyesi ile Tataristan Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov´un aracılığı ile kültürel-sosyal işbirliği başlatan Nizhnekamsk Belediyesi, iki şehrin yakınlaşmasını arttıracak özel bir program gerçekleştirdi.
İngilizler Bodrum´a Geri Dönüyor
İngilizler Bodrum´a Geri Dönüyor
Bodrum Tanıtma Vakfı, Bodrum´u tanıtmak amacıyla 2018 yılı güz döneminde Fransa ve İtalya´dan sonra İngiltere´nin Başkenti Londra´da, 05-07 Kasım 2018 tarihleri arasında düzenlenen Londra World Travel Market WTM Turizm fuarına katıldı.
Bodrum´da Kasım Ayında Deniz Keyfi
Bodrum´da Kasım Ayında Deniz Keyfi
Güneşi gören denize koştu
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muğla için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:31 08:11 13:19 15:50 18:08 19:36
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Dal rüzgarı affetmiştir ama, kırılmıştır bir kere.

Konfüçyus
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Kurabiye hamurunun elinize yapışmasını istemiyorsanız ellerinizi soğuk suyla ıslatıp kuruladıktan sonra kurabiyeye şekil verin. Kurabiyelerin zamanla sertleşmemesi için yanlarına bir-iki dilim kabuklu elma koyarak saklayınız. Elmanın yayacağı nem sayesin

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Biyografi
Tüm Biyografiler