Çiftçilerin Sorunları TZOB´da Masaya Yatırıldı
Muğla´daki Ziraat Odası Başkanları ile birlikte Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar´ı ziyaretinin ardından açıklama yapan Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, çiftçilerin sorunlarını ve taleplerini içeren ortak raporu sunduklarını belirtti
Tarih: 15.4.2019 09:58:29/ 93okunma / 0yorum

Muğla´daki Ziraat Odası Başkanları ile birlikte Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar´ı ziyaretinin ardından açıklama yapan Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, çiftçilerin sorunlarını ve taleplerini içeren ortak raporu sunduklarını belirterek, “Çiftçimizin yeniden üretim yapabilmesi için bu girdi fiyatlarının acilen düşürülmesi, çiftçi desteklemelerinden kesilen yüzde 4´lük stopaj ve verginin de mutlaka kaldırılması gerekiyor.” diye konuştu.
Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, Muğla´daki Ziraat Odası Başkanları ile birlikte Ankara´ya giderek Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar´ı makamında ziyaret etti.
Muğla ve ilçelerindeki çiftçilerin tarımsal üretimde yaşadıkları sıkıntıları içeren detaylı bir raporun sunumunun yapıldığı ziyaret hakkında değerlendirmelerde bulunan Başkan İsmail Atıcı, “Kasım 2018´den itibaren süregelen bir delege seçimi ve 1 Şubat´ta yaptığımız ilçe kongresi ile 23 Mart´ta gerçekleştirdiğimiz il kongresinden sonra Muğla´da seçilen toplam 11 oda başkanıyla birlikte Ankara´ya giderek, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanımız Sayın Şemsi Bayraktar´ı ziyaret ettik. Bu ziyaretteki amacımız, Muğla´daki Ziraat Odaları olarak ilimizdeki ve ilçelerindeki tarımsal sıkıntıları belirledikten sonra oluşturduğumuz ayrıntılı raporu, ülkemizdeki çiftçilerin meslek odası ve çatı kuruluşu olan Türkiye Ziraat Odaları Birliği´nin Genel Başkanı Sayın Şemsi Bayraktar´a birinci elden sunmaktı, bunu gerçekleştirdik. Tabi aynı zamanda 1 Şubat´taki ilçe kongremizde, çiftçilerimizin Ankara´ya iletilmesini istediği bazı sıkıntılar, hususlar vardı. Bu konuda verdiğim sözü de yerine getirdim ve Milaslı çiftçilerimizin yaşadığı sıkıntıları, talepleri ilettim.” diye konuştu.
Başkan Atıcı, “İlk etapta Milas ve Muğla´nın sıkıntılarını 11 Nisan itibariyle Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Merkezi´nde Genel Başkanımız Sayın Şemsi Bayraktar´a ilettik ve ayrıca uzun süren bir toplantıda Milas ve Muğla´daki tarımsal sorunları masaya yatırdık. Başkanımızdan bu konuların Tarım Bakanlığına ve hükümet yetkililerine iletilmesini talep ettik.” diyerek, ziyaretin gündem konusunun tarımsal üretimin sürdürülebilmesi için alınması gereken acil önlemler olduğunu belirtti.

Öncelikle tarımsal üretimdeki girdilerin yüksek oluşu ve bu konuda henüz bir iyileştirme yapılmaması, yem fiyatlarındaki artışlar, özellikle tarımsal alt yapıların hazırlanması ve daha önce uygulanan yüzde 50 makine ekipman desteğinin yine Bakanlığın gündemine getirilmesi ve uygulanması amacıyla girişimde bulunduklarını ifade eden Başkan Atıcı, “Tabi çiftçimizin yeniden üretim yapabilmesi için bu girdi fiyatlarının acilen güncellenmesi ve düşürülmesi gerekiyor. Devletimizin sunduğu mazot gübre desteklemelerinin, primlerin biraz daha çiftçiyi rahatlatacak seviyede olması, çiftçinin önünü açabilecek bir seviyeye getirilmesi gerekiyor.
Türkiye´de üretimin sürdürülebilmesi, tarım arazilerimizin boş kalmaması için bizlerin sahadaki tespitlerinin Türkiye Ziraat Odaları Birliğimiz ve hükümetimiz tarafından dikkate alınması, sunduğumuz çözüm önerilerinin de mutlaka değerlendirmeye alınması gerekiyor.” dedi.

Ziyaret sırasında Milas özelinde ve Muğla genelindeki tespit ve talepleri de aktarma fırsatı bulduklarını söyleyen Başkan Atıcı, şunları kaydetti: “Ziyaretimizde özellikle Muğla ve Milas´taki tarımsal altyapıları oluşturan baraj ve gölet gibi yatırımların gecikmemesi gerektiğine vurgu yaptık. Toplulaştırma uygulamasının il genelinde yaygınlaştırılmasını istedik. Milas´ta Toprak Mahsulleri Ofisi´nin aktif ve işler hale getirilmesinin çiftçimiz için ne kadar önemli olduğunu anlattım. Özellikle buğday ve mısır sezonu yaklaşıyor. Müdahale kurumu olarak Toprak Mahsulleri Ofisi´nin çiftçinin ürününü değerinde satın alarak, mutlaka devrede olması lazım. Muğla genelinde ağırlıklı olarak zeytin tarımı yapılan ilçelerin başını çeken Milas´taki çiftçiler olarak tabi zeytinyağı primlerinde 80 kuruşun 1,5 liraya çıkarılması gerekiyor. Yine teşvik ettiğimiz pamuk konusunda da primlerin 80 kuruştan 1,5 liraya çıkarılması lazım. Aksi halde bizim tüm çabalarımız, teşviklerimiz tarımsal üretimden kaçışı önleyemez. Muğla Ziraat Odaları olarak, biz özellikle bir de 193 Sayılı Gelir Vergisi Yasası´nda devletimizin çiftçilerden kestiği yüzde 4´lük stopaj ve verginin mutlaka kaldırılması gerekiyor. Çiftçi desteklemelerinden kesilen bu payın mutlaka artık kalkması şart. Tarım Bakanımızın da bu çerçevede çalışmalar yaptığı ve bir paket açıklayacağını biliyoruz. Bu taleplerin de gündeme geleceği umudunu taşıyoruz. Bizim işleyişimiz de bu şekildedir. Biz Genel Başkanımız Şemsi Bayraktar´a iletiriz, başkanımız da bu sıkıntı ve talepleri yeniden değerlendirecek. Belirli konu başlıklarında toplanacak olan raporlar, Genel Başkanımız tarafından Tarım Bakanlığımız ve hükümet yetkililerimize bildirilecek ve bir çalışma yapılacak. Bu ziyaretler sadece Muğla iliyle sınırlı değildi, tabi 81 ilin başkanları da kendi bölgelerindeki sorunları, sıkıntıları verilen randevu çerçevesinde Genel Başkanımız Şemsi Bayraktar´a aktardı.
Ziraat Odası Başkanlarını, TZOB Genel Merkezi´nde misafir eden ve çiftçilerimiz için mücadele eden Genel Başkanımız Sayın Şemsi Bayraktar´a teşekkür ediyoruz.”
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Milas´ta da Sağlık Desteği!
Milas´ta da Sağlık Desteği!
Muğla Gazeteciler Cemiyeti Üyelerine Milas´ta da Sağlık Desteği!
Büyükşehir Belediyesi Meclisi İlk Toplantısını Gerçekleştirdi
Büyükşehir Belediyesi Meclisi İlk Toplantısını Gerçekleştirdi
Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri´nin ardından Dr. Osman Gürün başkanlığında ilk kez toplandı.
Büyükşehir´den Şoför Esnafı´na Müjde;
Büyükşehir´den Şoför Esnafı´na Müjde;
“UKOME´de 7 madde değişti”
Milas Festivale Hazırlanıyor
Milas Festivale Hazırlanıyor
Muğla Milas´ta 3-4 Mayıs tarihleri arasında yapılması planlanan ve bu yıl 3´üncüsü gerçekleştirilecek olan Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği ve Balık Festivali, hazırlıkları devam ediyor.
Muğla Merkezli 11 İlde FETÖ´nün Askeri Yapılanmasına Yönelik Operasyon
Muğla Merkezli 11 İlde FETÖ´nün Askeri Yapılanmasına Yönelik Operasyon
23´ü muvazzaf asker 29 şüpheli hakkında gözaltı kararı
7 gündür kayıp vatandaşı Komandolar arıyor
7 gündür kayıp vatandaşı Komandolar arıyor
Muğla´nın Menteşe ilçesi kırsal Yeniköy Mahallesinde 9 Nisan´da mantar toplamaya giden ve haber alınamayan 76 yaşındaki Halil İbrahim Gürel´i 85 kişilik Komando taburu ormanlık alanda arıyor.
Poşet Kullanımı Azaldı
Poşet Kullanımı Azaldı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri Deniz Ticaret Odası tarafından Ortaca´da "Çevre, Kıyı Alan Yönetimi, Sıfır Atık Çalıştayı" düzenlendi.
Paraşüt Pilotu Ve Yabancı Yolcu Öldü
Paraşüt Pilotu Ve Yabancı Yolcu Öldü
Jandarma ölenlerin yerini drone ile tespit etti
Tanrıça Heykellerine Saldıran Sarhoş Eski Çalışan Çıktı
Tanrıça Heykellerine Saldıran Sarhoş Eski Çalışan Çıktı
Muğla´nın Datça ilçesinde bulunan Uluslararası Knidos Kültür ve Sanat Akademisi´nin (UKKSA) bahçesindeki açık hava müzesinde sergilenen 4 tanrıça heykeline zarar veren saldırgan, akademinin sarhoş eski çalışanı çıktı.
Cinayeti ‘Peçe´ Çözdü
Cinayeti ‘Peçe´ Çözdü
Muğla´da, bir barda alacak verecek meselesi nedeniyle işlenen cinayette kullanılan tabanca, jandarmanın hassas burunlu iz takip köpeği "Peçe" tarafından bulundu
Uçuruma Düşen Kadın Çobanı Çalılar Kurtardı
Uçuruma Düşen Kadın Çobanı Çalılar Kurtardı
Muğla´nın Menteşe ilçesinde keçilerini otlatan Fatma Dağ, ayağı kayması sonrası 30 metrelik uçuruma yuvarlanırken, çalılara tutunarak yaşama tutundu
497 Bin Liralık Dolandırıcılık
497 Bin Liralık Dolandırıcılık
497 Bin Liralık Dolandırıcılık Yapan 4 Şüpheli Tutuklandı
Santral İş Kazasında İlk Duruşmada Karar Çıktı
Santral İş Kazasında İlk Duruşmada Karar Çıktı
Yatağan Termik Santralinde 2 kişinin öldüğü, 9 kişinin yaralandığı "kömür bandındaki çökme" olayıyla ilgili tutuksuz yargılanan 5 şüpheli hakkında mahkeme, 3´üne 45 bin 600, 2´sine 25 bin 500 lira adli para cezası verdi
Firari FETÖ Şüphelisi Karı Koca Sahte Kimlikle Yakalandı
Firari FETÖ Şüphelisi Karı Koca Sahte Kimlikle Yakalandı
Muğla´nın Fethiye ilçesinde FETÖ soruşturması kapsamında haklarında yakalama kararı bulunan karı koca, sahte kimlikle yakalandı.
Akbük´te Ağaçları Kesen Şahıslar Tutuklandı
Akbük´te Ağaçları Kesen Şahıslar Tutuklandı
Muğla´nın Akbük koyunda 30 ağacı kestikleri iddiası ile jandarma ekiplerinin titiz çalışması sonrası yakalanarak gözaltına alınan ve ardından adli makamlara sevk edilen üç kişi, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı
Ağaç Katliamında 2 Kişi Sorgulanıyor
Ağaç Katliamında 2 Kişi Sorgulanıyor
Muğla´nın Akbük koyunda Akdeniz menengeç ağaçlarını kestikleri iddiasıyla jandarma ekiplerince yakalanan iki şüphelinin sorgusu sürerken, Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, sorgusu sürenlerden birisinin psikolojik sorunlarının olduğunu söyledi
Denizde Erkek Cesedi Bulundu
Denizde Erkek Cesedi Bulundu
Muğla´nın Fethiye ilçesinde, denizde kimliği belirsiz erkek cesedi bulundu.
Muğla Gazeteciler Cemiyeti´nden 30. Yıl Etkinlikleri
Muğla Gazeteciler Cemiyeti´nden 30. Yıl Etkinlikleri
Muğla ilinin en köklü basın meslek örgütü olan Muğla Gazeteciler Cemiyeti (MGC) kuruluşunun 30. yıldönümünü, önemli etkinliklerle kutlayacak.
Jandarma´nın helikopterli trafik denetimleri sürüyor
Jandarma´nın helikopterli trafik denetimleri sürüyor
Muğla İl Jandarma Komutanlığı Trafik ekiplerinin 100 günlük eylem planı kapsamında havadan ve karadan trafik denetimleri sürüyor.
Mavi Balon Uçurarak Otizme Dikkat Çektiler
Mavi Balon Uçurarak Otizme Dikkat Çektiler
Muğla´da 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü sebebiyle Menteşe´de bulunan Kışla Parkında düzenlenen programda otizme farkındalık oluşturmak için yüzlerce mavi balon uçuruldu.
Ahmet Cemal´in annesi hayatını kaybetti
Ahmet Cemal´in annesi hayatını kaybetti
Ünlü televizyon yapımcısı Ahmet Cemal´in annesi hayatını kaybetti
Muğla´da FETÖ Yapılanmasına 4 Tutuklama
Muğla´da FETÖ Yapılanmasına 4 Tutuklama
FETÖ/PDY terör örgütü üyesi olmak suçundan cezaevine giren ve çıktıktan sonra da yeniden terör örgütünün yapılanma faaliyetlerinde bulunan 5 şüpheliden 4´ü tutuklandı.
Bakan Kasapoğlu: "Türkiye´deki sportif yatırımlar 3´e katlandı"
Bakan Kasapoğlu: "Türkiye´deki sportif yatırımlar 3´e katlandı"
Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yenilenen Milas Şehit Metin Özcan Stadyumu´nun açılış töreni için Milas´a geldi.
Büyükşehir, Muğla´ya 1 Milyar 120 Milyonluk Yatırım Yaptı
Büyükşehir, Muğla´ya 1 Milyar 120 Milyonluk Yatırım Yaptı
Muğla Büyükşehir Belediyesi kurulduğu günden bugüne Muğla´ya 1 milyar 120 milyon yatırım yaptı. Büyükşehir ayrıca ilçe belediyelerinden devrolan borçların 304 Milyon TL´sini de ödedi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muğla için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:31 08:11 13:19 15:50 18:08 19:36
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İnsanlar sahip olduklarını küçümser, sahip olamadıklarını önemser

Konfüçyus
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın. Patatesler yumuşa

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Biyografi
Tüm Biyografiler