Büyükşehirden Milas´a Büyük Yatırım

Muğla Büyükşehir Belediyesi 17 Milyon 137 Bin TL´lik yatırımla Milas Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi´nin yapımına başladı.

İl genelinde yaptığı çevreci yatırımlarla Muğla´nın yeşilini ve mavisini koruyan Muğla Büyükşehir Belediyesi, Milas´ta yapımına başladığı katı atık düzenli depolama tesisi ile çevre yatırımlarına bir yenisini daha ekliyor.

?Çevre Dostu Muğla? sloganıyla bu güne kadar Muğla il merkezinde 4 ilçeye hizmet edecek Katı Atık düzenli depolama tesisi ve Muğla´da ilk olan tıbbi atık tesisi, Fethiye düzenli depolama tesisinde 2.Lotu hayata geçiren Muğla Büyükşehir Belediyesi kıyılardan teknelerle atık toplama, hafriyat atıkları için geri dönüşüm tesislerini de Muğla´ya kazandırdı. Ayrıca Muğla´da 1 olan hafriyat alanı sahasını da  7´ye çıkardı.

Milas katı atık düzenli depolama tesisi 2 lot olarak yapılarak bölgenin yaklaşık 25 yıllık ihtiyacını karşılayacak. Günlük 250 ton atığın bertaraf edileceği düşünülen tesisin %80 yapım işi tamamlanmış durumdadır. Tesisin kullanıma açılması ile birlikte Milas İlçesinde yaklaşık 30 yıldır kullanılmakta olan vahşi çöp döküm sahası rehabilite edilecek.

Elektrik ve Gübre Üretilecek

Tesis alanında biyobozunur atık azaltımını sağlamak amacı ile kurulacak fermantasyon tesisiyle elektrik enerjisi üretimi yapılacak. Fermentasyon tesisinden çıkacak atık ısının değerlendirileceği tesis alanında sera kurulumu gerçekleştirilecek olup, artan ısı enerjisinin de bölgede kullanımı sağlanabilecektir. Ayrıca tesis alanında karışık atık içinde bulunan ekonomik değeri olan atıkların ayrıştırılmasının sağlandığı ön işlem tesisi kurulacak. Böylelikle depolanan atığın miktarı azaltılarak tesisin daha uzun süre kullanımı sağlanmış olacak.

 

 

?Çevreye Yapılan Yatırım Geleceğe Yatırımdır?