Bodrum´da Yaralar Sarılıyor
Bodrum´da hafta sonu, kısa zamanda yağan yoğun yağış ile birlikte oluşan su taşkınları dolayısıyla bazı iş yerlerinde, konutlarda, araçlarda ve yollarda hasar meydana gelirken Bodrum Belediyesi yetkilileri, vatandaşların mağduriyetlerini gidermek için çalışma başlattı.
Tarih: 20.11.2018 12:59:10/ 615okunma / 0yorum

Bodrum´da 17 Kasım 2018 Cumartesi günü öğlen saat 13.00´ten itibaren başlayarak 24 saatte metrekareye yaklaşık 160 kg civarında yağış düştü. İlçeyi etkisi altına alan bu yağışın metrekareye düşen 120 kg´ı ise 18 Kasım 2018 Pazar günü 04.00 ile 07.00 saatleri arasında üç saat gibi kısa bir sürede yağdı. 

 

Gece saatlerinde etkili olan şiddetli sağanak yağışın ardından Bodrum Kaymakamlığı bünyesinde kriz masası oluşturuldu. Yağışın başladığı saatlerden itibaren Bodrum Belediyesi´ne bağlı Fen İşleri, Temizlik İşleri, Park Bahçeler, Zabıta ve Destek Hizmetleri Müdürlüğü ekipleri ile iş makinelerinin tamamı göreve çağrılarak sahada çalışma başlatıldı. Yoğun yağış nedeniyle herhangi bir yaralanma ve can kaybının olmaması da sevindirici oldu.

 

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon´un talimatıyla Bodrum Belediye Başkan Yardımcıları Taner Uslu, Kemal Orman ve belediye birim müdürleri, yağışın ardından mağdur olan vatandaşların yaralarını sarmak üzere kendi içlerinde ayrıca kriz masası oluşturarak acil durum planı yaptı. Gerek kaymakamlığa gerek ise de belediyeye bildirilen taleplere istinaden Bodrum Belediyesi yetkilileri, vatandaşlara yapılabilecek yardımları değerlendirdi. Vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi için hummalı bir çalışma başlattı. Yağıştan dolayı zarar gören vatandaşlar, belediye yetkilileri tarafından ziyaret edildi.

 

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu, vatandaşların mağduriyetlerini gidermek için çalışmaları sürdürdüklerini, Bodrum Belediyesi olarak vatandaşlara ellerinden gelen desteği vermeye devam ettiklerini ifade ederek, “Bodrum Belediyesi ekiplerimiz, Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ ve itfaiye ekipleri ile koordinasyon halinde sorunları büyük ölçüde giderdi. Bodrum Belediyesi olarak ayrıca mağdur vatandaşlarımıza ulaşarak sorunların giderilmesi için tüm ekiplerimiz ile birlikte seferber olduk. Evleri hasar gören bazı vatandaşlarımıza Bodrum Belediyesi olarak konaklama imkanı sunduk. Bodrum Belediye Başkanımız Mehmet Kocadon´un talimatıyla selin yaralarını sarmak için birlik içinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.  

 

Hasar tespit talepleri 27.11.2018 tarihine kadar Bodrum Kaymakamlığınca alınmakta, hasar tespitleri ise Büyükşehir itfaiye ekipleri ve AFAD ekipleri tarafından yapılmaktadır.

Su Baskını İle İlgili Büyükşehir Belediyeside Bir Bülten Yayımladı

Yayınlanan bültende “İlimiz geneli için yapılan Meteorolojik uyarıya göre;21-75 kg/m2 arasında olacağı bildirilen yağış, Bodrum ilçemizde 150 kg/m2 olarak gerçekleşmiştir.

Gece yarısından sonra şiddetini arttırarak ve iki saat içerisinde 100 kg´dan fazla yağış düşmesi, bu kadar kısa sürede şiddetli ve ani bir yağışı herhangi bir altyapı sistemi tarafından tolere edilemeyeceği aşikardır.

Bu sebeple yağışın düştüğü Bodrum ilçemizde, Büyükşehir Belediyemize ulaşan 210 ihbar anında değerlendirilerek, gerçekleşen 75 olaya 134 personel, 50 farklı özellikte araç (arazöz, vidanjör, kanal açma, kamyon, kamyonet), 5 iş makinası ile yağışın etkili olduğu Bodrum merkez mahalleleri yoğun olmak üzere Torba, Bitez, Turgutreis Mahallelerinde müdahale edilmiştir.

Yapılan müdahaleler; yolda kalan araçların güvenli alanlara çekilerek trafiğin açılması,   7 adet ev, 8 işyeri ve 2 işyeri deposunda su tahliye edilmesi, kanal ve menfezlere biriken toprakların temizlenmesi, banket ve yolların temizlenmesi çalışmaları suyun getirdiği moloz ve taşların temizlenmesi işlemleri yapılmıştır. Müdahale çalışmaları sırasında vatandaşlarımız bu kadar kısa sürede yağan yağmurda anında reaksiyon gösterilmesinden ötürü memnuniyetlerini bildirmiştir.

Muğla Büyükşehir Belediyesi sorumluluk alanında bulunan yolların bazı kısımlarında irili ufaklı taş, toprak gibi malzemeler yağmur suları tarafından taşınmış olup Muğla Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından bu lokal kısımlarda hızlı temizlik çalışmaları yapılmıştır. Yol ağımız üzerinde aşırı yağış ile asfaltın sökülmesi gibi yol zeminine zarar veren bir olay yaşanmamıştır.

Bazı Basın organlarında Resim(1)‘de Bodrum İlçesinde asfaltın ve yolların söküldüğüne yönelik haber ve fotoğraflar yayınlanan haber ve fotoğraflar Fen işleri Dairesi Başkanlığımız tarafından incelenmiş olup Bodrum İlçe Merkezinde Çarşı Mevkii ve Üçkuyular Mevkiisi olarak adlandırılan İlçe Belediyemiz sorumluluğunda bulunan Sokakların yeniden yapım programı kapsamında Enerji hatlarının yer altına alınma çalışmalarının bulunduğu bu sebeple sokağın kaplamasının bir bölümünün söküldüğü aşırı yağış ile asfaltın sökülmediği sadece şantiye alanında kazı güzergâhının üzerindeki dolgu malzemesinin akarak kazı alanının yol inşaat alanının olduğu alandan fotoğraf çekilerek aşırı yağış ile asfaltı yolların söküldüğü algısının doğruyu yansıtmadığı anlaşılmıştır.

Yatırımcı kurumdan ilgili sokakların ve yağış sonrası yol yapımı ve altyapı çalışmalarının sokak görüntüleri alınmış olup yağışlı hava sonrası ve İlçemizde yağışın yollara zarar vermediği anlaşılmıştır.

Resim(2): Deniz kenarında bulunan araçta balık tutmak için gelen 2 vatandaşımızın uyuduğu esnada denizin kabarması sonucu araçları denize sürüklenmiştir. Araçların uzak mesafeden denize sürüklenmeleri söz konusu değildir. 

Resim(3): Torba Deresi´nde dere kesitleri özel işletme tarafından duvar örülmek ve mansap kısmına platform yapılması suretiyle daraltılmış olduğundan bölgenin etrafında su baskınlarına sebebiyet vermiştir. Söz konusu duvar büyükşehir belediyesi ekipleri tarafından yıkılmış, mansap kısmındaki platform kaldırılarak alandaki sıkıntı çözüme kavuşturulmuştur.

Resim(4): suyun getirdiği molozlar, dere içinden geçen Yalıkavak, Gündoğan ve Göltürkbükü Mahallelerini besleyen DSİ kuzey ve güney ana su isale hattı borularını patlatmıştır. Güney ana su isale hattının tamiratı bugün, kuzey ana su isale hattının tamiratı en kısa zamanda yapılacaktır. Bu zaman zarfında farklı su kaynaklarından bölgeye yönlendirme yapılarak, su temini için alternatif çözümler sunulmaktadır.

18 Kasım 2018 tarihinde Bodrum Kaymakamlığı´nda MUSKİ yetkililerimiz ve DSİ yetkililerin katılımıyla yapılan toplantıda Bodrum Gökçeler Deresi´nde yağmur suyu drenajının daha sağlıklı yapılabilmesi için DSİ tarafından yapılmış olan projenin güncellenerek kamulaştırmasız uygulama yapılabilmesi için ilgili kurum olan DSİ tarafından çalışma yapılması kararlaştırılmıştır. 

Yukarıda da belirtildiği üzere Bodrum ilçemizde kısa sürede şiddetli bir yağış gerçekleşmiş, bu yağışın etkisiyle olumsuz durumlar yaşanmıştır. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı kendisine ulaşan ihbarları anında değerlendirerek İtfaiye, Fen İşleri, MUSKİ, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri diğer kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği içerisinde müdahale etmiştir” denildi

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Bodrum Yaralar Sarılıyor
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Muğla´da ´Yüzme Bilmeyen Kalmayacak´
Muğla´da ´Yüzme Bilmeyen Kalmayacak´
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın himayelerinde Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokolle hayata geçirilen “Yüzme Bilmeyen Kalmasın” projesi Muğla´da düzenlenen törenle başladı.
Bodrum´da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Bodrum´da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Bodrum´da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlendi.
Bodrum Deniz Müzesi Katar´daydı
Bodrum Deniz Müzesi Katar´daydı
Bodrum Deniz Müzesi, 20-24 Kasım tarihleri arasında Katar, Doha´da gerçekleşen 8.Dhow Uluslararası Ahşap Tekne Festivali´ne katıldı.
Turizm Cenneti Sular Altında Kaldı
Turizm Cenneti Sular Altında Kaldı
Mavi deniz çamura büründü 5 yıldızlı oteller sular altında kaldı
Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Basın Açıklaması
Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Basın Açıklaması
Kooperatif başkanı Mehmet Melengeç, S.S.Bodrum Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi hakkında basın açıklamasında bulundu
Muğla, Büyükşehir ile Gelişiyor ve Değişiyor
Muğla, Büyükşehir ile Gelişiyor ve Değişiyor
Muğla Büyükşehir Belediyesi yatırım ve hizmetleri ile kısa zamanda Muğla´nın çehresini değiştirdi.
Cumhuriyet´in 95. Yılı Coşkuyla Kutlandı
Cumhuriyet´in 95. Yılı Coşkuyla Kutlandı
Türkiye Cumhuriyeti´nin 95. kuruluş yıldönümü, Bodrum´da da düzenlenen tören ve etkinliklerle kutlandı.
Acı Haber Geldi, Üç Çocuktan İkisi Öldü
Acı Haber Geldi, Üç Çocuktan İkisi Öldü
10 kişilik tekneye 30 kişi bindi, 2 göçmen öldü
Başkan Kocadon Muhtarlar Gününü Kutladı
Başkan Kocadon Muhtarlar Gününü Kutladı
19 Ekim Muhtarlar Günü kapsamında düzenlenen etkinlik programına katılan Bodrum genelindeki muhtarlar, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon´u da makamında ziyaret etti.
Bodrum´da Mevzuat Bilgilendirme Toplantısı
Bodrum´da Mevzuat Bilgilendirme Toplantısı
Türkiye Belediyeler Birliği ile Kıyı Ege Belediyeler Birliğinin işbirliğinde Bodrum´da düzenlenen “Mevzuat Bilgilendirme Toplantısı” başladı.
Akdeniz´in En Büyük Deniz Festivali The Bodrum Cup İçin Geri Sayım Başladı!
Akdeniz´in En Büyük Deniz Festivali The Bodrum Cup İçin Geri Sayım Başladı!
Tam 30 yıldan bu yana Türkiye turizmine önemli katkılar sunan Akdeniz´in en büyük deniz festivali The Bodrum Cup, Amerikan Hastanesi´nin sponsorluğunda yine heyecanlı yarışlara ve doyumsuz şölenlere sahne olacak.
Görevine Dönen Başkan Kocadon´a Sevgi Seli
Görevine Dönen Başkan Kocadon´a Sevgi Seli
“Kaldığımız yerden devam ediyoruz” diyerek görevine başlayan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, belediye önünde ve meydanda toplanan binlerce vatandaşın kendisine gösterdiği sevgi seli arasında, durmak bilmeyen alkışlarla belediyeye giriş yaptı.
İran-Irak Savaşında Türkiye´nin Kurtardığı Japon Konuştu
İran-Irak Savaşında Türkiye´nin Kurtardığı Japon Konuştu
Muğla Büyükşehir Belediyesi Türk-Japon Dostluğu Dünya Barışına Çağrı Konserine 1985 yılında İran-Irak savaşında Türkiye´nin uçak göndererek Irak´tan kurtardığı Japon Numata Unichi de katıldı
Bodrum´da beklenen yağış gerçekleşti, sokaklar göle döndü
Bodrum´da beklenen yağış gerçekleşti, sokaklar göle döndü
Bir anda bastırdı, yarım saatte Sokaklar Sular Altında Kaldı
Kasırga Bodrum´u Teğet Geçti, Güneşi Gören Denize Koştu
Kasırga Bodrum´u Teğet Geçti, Güneşi Gören Denize Koştu
Türkiye´nin Ege sahillerini vuracak olan Zorba Kasırgası´nın Bodrum´u teğet geçmesiyle birlikte sahiller insan akınına uğradı. Fırtına yerine güneşli havanın etkili olmasıyla birlikte yerli ve yabancı turistler denize girerek sıcak havanın tadını çıkardı.
Bodrum´a Modern Park!
Bodrum´a Modern Park!
Bodrum Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından projesi tamamlanan Bodrum - Umurca Mahallesi Yaka Sokak´ta kurulacak olan 2018/407791 ihale numaralı park yapım ve çevre düzenleme çalışmaları hızla sürüyor.
Batan Teknedeki Mülteciler Böyle Kurtarıldı
Batan Teknedeki Mülteciler Böyle Kurtarıldı
Muğla´nın Bodrum ilçesinden Yunanistan´ın İstanköy Adası´na yasa dışı yollarla kaçmaya çalışan mültecilerin bulunduğu botun batması sonrası Sahil Güvenlik ekiplerinin kurtarma anlarının görüntüsü ortaya çıktı
Dünya Bankası Kredisi Danışmanlık Sözleşmesi Yapıldı
Dünya Bankası Kredisi Danışmanlık Sözleşmesi Yapıldı
83 milyon Euro tutarındaki Dünya Bankası kredisinin danışmanlık sözleşmesi imzalandı.
Bodrum´da Gaziler Günü
Bodrum´da Gaziler Günü
Gaziler Günü nedeniyle Bodrum´da bir dizi program düzenlendi.
Muğla´da 152 Bin 674 Öğrenci Ders Başı Yaptı
Muğla´da 152 Bin 674 Öğrenci Ders Başı Yaptı
Muğla´nın Menteşe İlçesi´nde ilköğretim haftası kutlama programı gerçekleştirildi. Programda Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, yeni eğitim öğretim yılında Muğla il genelinde 776 okulda 152 bin 674 öğrencinin ders başı yaptığını açıkladı.
Alman Gazeteciler Bodrum´u Tanıtacak
Alman Gazeteciler Bodrum´u Tanıtacak
Almanya´nın 3. büyük tur operatörü FTI Group ve Bodrum Tanıtma Vakfı´nın işbirliğiyle Bodrum tanıtım çalışmaları devam ediyor.
Bodrum Belediye Başkanına Binlerce Kişi Destek Çıktı
Bodrum Belediye Başkanına Binlerce Kişi Destek Çıktı
Sosyal Medya hesaplar Başkan Kocadon fotoğrafları ile doldu
Bodrum´da Turizm 4.0 Paneli
Bodrum´da Turizm 4.0 Paneli
Bodrum Esnaf Sanayici ve İş Adamları Derneği (BESİAD), Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ve üye Güney Ege Sanayiciler ve İş insanları Federasyonu (GESİFED) ev sahipliğinde “Turizm 4.0” paneli düzenlendi
Bodrum Belediye Meclisinde Başkan Vekili Dursun Göktepe Seçildi
Bodrum Belediye Meclisinde Başkan Vekili Dursun Göktepe Seçildi
7 Eylül 2018 Cuma günü Bodrum Belediyesi Olağanüstü Meclis Toplantısında yapılan oylama sonucunda, 4 Ekim 2018 tarihine kadar Bodrum Belediye Başkan Vekili olarak göreve Dursun Göktepe seçildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muğla için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:31 08:11 13:19 15:50 18:08 19:36
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alim ölse de yaşar, cahil ise yaşarken de ölüdür.

HZ.ALİ (R.A)
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Biyografi
Tüm Biyografiler