Bodrum´da Yaralar Sarılıyor
Bodrum´da hafta sonu, kısa zamanda yağan yoğun yağış ile birlikte oluşan su taşkınları dolayısıyla bazı iş yerlerinde, konutlarda, araçlarda ve yollarda hasar meydana gelirken Bodrum Belediyesi yetkilileri, vatandaşların mağduriyetlerini gidermek için çalışma başlattı.
Tarih: 20.11.2018 12:59:10/ 1182okunma / 0yorum

Bodrum´da 17 Kasım 2018 Cumartesi günü öğlen saat 13.00´ten itibaren başlayarak 24 saatte metrekareye yaklaşık 160 kg civarında yağış düştü. İlçeyi etkisi altına alan bu yağışın metrekareye düşen 120 kg´ı ise 18 Kasım 2018 Pazar günü 04.00 ile 07.00 saatleri arasında üç saat gibi kısa bir sürede yağdı. 

 

Gece saatlerinde etkili olan şiddetli sağanak yağışın ardından Bodrum Kaymakamlığı bünyesinde kriz masası oluşturuldu. Yağışın başladığı saatlerden itibaren Bodrum Belediyesi´ne bağlı Fen İşleri, Temizlik İşleri, Park Bahçeler, Zabıta ve Destek Hizmetleri Müdürlüğü ekipleri ile iş makinelerinin tamamı göreve çağrılarak sahada çalışma başlatıldı. Yoğun yağış nedeniyle herhangi bir yaralanma ve can kaybının olmaması da sevindirici oldu.

 

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon´un talimatıyla Bodrum Belediye Başkan Yardımcıları Taner Uslu, Kemal Orman ve belediye birim müdürleri, yağışın ardından mağdur olan vatandaşların yaralarını sarmak üzere kendi içlerinde ayrıca kriz masası oluşturarak acil durum planı yaptı. Gerek kaymakamlığa gerek ise de belediyeye bildirilen taleplere istinaden Bodrum Belediyesi yetkilileri, vatandaşlara yapılabilecek yardımları değerlendirdi. Vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi için hummalı bir çalışma başlattı. Yağıştan dolayı zarar gören vatandaşlar, belediye yetkilileri tarafından ziyaret edildi.

 

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu, vatandaşların mağduriyetlerini gidermek için çalışmaları sürdürdüklerini, Bodrum Belediyesi olarak vatandaşlara ellerinden gelen desteği vermeye devam ettiklerini ifade ederek, “Bodrum Belediyesi ekiplerimiz, Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ ve itfaiye ekipleri ile koordinasyon halinde sorunları büyük ölçüde giderdi. Bodrum Belediyesi olarak ayrıca mağdur vatandaşlarımıza ulaşarak sorunların giderilmesi için tüm ekiplerimiz ile birlikte seferber olduk. Evleri hasar gören bazı vatandaşlarımıza Bodrum Belediyesi olarak konaklama imkanı sunduk. Bodrum Belediye Başkanımız Mehmet Kocadon´un talimatıyla selin yaralarını sarmak için birlik içinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.  

 

Hasar tespit talepleri 27.11.2018 tarihine kadar Bodrum Kaymakamlığınca alınmakta, hasar tespitleri ise Büyükşehir itfaiye ekipleri ve AFAD ekipleri tarafından yapılmaktadır.

Su Baskını İle İlgili Büyükşehir Belediyeside Bir Bülten Yayımladı

Yayınlanan bültende “İlimiz geneli için yapılan Meteorolojik uyarıya göre;21-75 kg/m2 arasında olacağı bildirilen yağış, Bodrum ilçemizde 150 kg/m2 olarak gerçekleşmiştir.

Gece yarısından sonra şiddetini arttırarak ve iki saat içerisinde 100 kg´dan fazla yağış düşmesi, bu kadar kısa sürede şiddetli ve ani bir yağışı herhangi bir altyapı sistemi tarafından tolere edilemeyeceği aşikardır.

Bu sebeple yağışın düştüğü Bodrum ilçemizde, Büyükşehir Belediyemize ulaşan 210 ihbar anında değerlendirilerek, gerçekleşen 75 olaya 134 personel, 50 farklı özellikte araç (arazöz, vidanjör, kanal açma, kamyon, kamyonet), 5 iş makinası ile yağışın etkili olduğu Bodrum merkez mahalleleri yoğun olmak üzere Torba, Bitez, Turgutreis Mahallelerinde müdahale edilmiştir.

Yapılan müdahaleler; yolda kalan araçların güvenli alanlara çekilerek trafiğin açılması,   7 adet ev, 8 işyeri ve 2 işyeri deposunda su tahliye edilmesi, kanal ve menfezlere biriken toprakların temizlenmesi, banket ve yolların temizlenmesi çalışmaları suyun getirdiği moloz ve taşların temizlenmesi işlemleri yapılmıştır. Müdahale çalışmaları sırasında vatandaşlarımız bu kadar kısa sürede yağan yağmurda anında reaksiyon gösterilmesinden ötürü memnuniyetlerini bildirmiştir.

Muğla Büyükşehir Belediyesi sorumluluk alanında bulunan yolların bazı kısımlarında irili ufaklı taş, toprak gibi malzemeler yağmur suları tarafından taşınmış olup Muğla Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından bu lokal kısımlarda hızlı temizlik çalışmaları yapılmıştır. Yol ağımız üzerinde aşırı yağış ile asfaltın sökülmesi gibi yol zeminine zarar veren bir olay yaşanmamıştır.

Bazı Basın organlarında Resim(1)‘de Bodrum İlçesinde asfaltın ve yolların söküldüğüne yönelik haber ve fotoğraflar yayınlanan haber ve fotoğraflar Fen işleri Dairesi Başkanlığımız tarafından incelenmiş olup Bodrum İlçe Merkezinde Çarşı Mevkii ve Üçkuyular Mevkiisi olarak adlandırılan İlçe Belediyemiz sorumluluğunda bulunan Sokakların yeniden yapım programı kapsamında Enerji hatlarının yer altına alınma çalışmalarının bulunduğu bu sebeple sokağın kaplamasının bir bölümünün söküldüğü aşırı yağış ile asfaltın sökülmediği sadece şantiye alanında kazı güzergâhının üzerindeki dolgu malzemesinin akarak kazı alanının yol inşaat alanının olduğu alandan fotoğraf çekilerek aşırı yağış ile asfaltı yolların söküldüğü algısının doğruyu yansıtmadığı anlaşılmıştır.

Yatırımcı kurumdan ilgili sokakların ve yağış sonrası yol yapımı ve altyapı çalışmalarının sokak görüntüleri alınmış olup yağışlı hava sonrası ve İlçemizde yağışın yollara zarar vermediği anlaşılmıştır.

Resim(2): Deniz kenarında bulunan araçta balık tutmak için gelen 2 vatandaşımızın uyuduğu esnada denizin kabarması sonucu araçları denize sürüklenmiştir. Araçların uzak mesafeden denize sürüklenmeleri söz konusu değildir. 

Resim(3): Torba Deresi´nde dere kesitleri özel işletme tarafından duvar örülmek ve mansap kısmına platform yapılması suretiyle daraltılmış olduğundan bölgenin etrafında su baskınlarına sebebiyet vermiştir. Söz konusu duvar büyükşehir belediyesi ekipleri tarafından yıkılmış, mansap kısmındaki platform kaldırılarak alandaki sıkıntı çözüme kavuşturulmuştur.

Resim(4): suyun getirdiği molozlar, dere içinden geçen Yalıkavak, Gündoğan ve Göltürkbükü Mahallelerini besleyen DSİ kuzey ve güney ana su isale hattı borularını patlatmıştır. Güney ana su isale hattının tamiratı bugün, kuzey ana su isale hattının tamiratı en kısa zamanda yapılacaktır. Bu zaman zarfında farklı su kaynaklarından bölgeye yönlendirme yapılarak, su temini için alternatif çözümler sunulmaktadır.

18 Kasım 2018 tarihinde Bodrum Kaymakamlığı´nda MUSKİ yetkililerimiz ve DSİ yetkililerin katılımıyla yapılan toplantıda Bodrum Gökçeler Deresi´nde yağmur suyu drenajının daha sağlıklı yapılabilmesi için DSİ tarafından yapılmış olan projenin güncellenerek kamulaştırmasız uygulama yapılabilmesi için ilgili kurum olan DSİ tarafından çalışma yapılması kararlaştırılmıştır. 

Yukarıda da belirtildiği üzere Bodrum ilçemizde kısa sürede şiddetli bir yağış gerçekleşmiş, bu yağışın etkisiyle olumsuz durumlar yaşanmıştır. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı kendisine ulaşan ihbarları anında değerlendirerek İtfaiye, Fen İşleri, MUSKİ, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri diğer kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği içerisinde müdahale etmiştir” denildi

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Bodrum Yaralar Sarılıyor
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Bodrum Toyota Plaza Yatu´da Gösterişli Tören
Bodrum Toyota Plaza Yatu´da Gösterişli Tören
12´nci nesil Yeni Toyota Corolla, artık Türkiye´de üretilen hibrit versiyonu ile birlikte satışa sunuluyor…
Muğla´ya Son Yılların En Çok Yağışı Düştü
Muğla´ya Son Yılların En Çok Yağışı Düştü
Türkiye´nin en çok yağış alan illerinden biri olan Muğla Ocak ayında son beş yılın en fazla yağışını aldı. Geçtiğimiz ay Muğla´ya 3 bin 184 kg. yağış düştü.
Bodrum´a Tarihinin En Büyük Yatırım Hamlesi
Bodrum´a Tarihinin En Büyük Yatırım Hamlesi
Muğla Büyükşehir Belediyesi Bodrum İlçesi´nde Dünya Bankasından alınan kredi ve öz kaynakları ile 321 Milyon 568 Bin TL´lik arıtma tesisi, kanalizasyon ve içme suyu yatırımlarının startını verdi.
Bodrum´da Korkutan Patlama
Bodrum´da Korkutan Patlama
Bodrum´da Korkutan Patlama; Beton Bloglar Araçların Üstüne Uçtu
Bodrum Mumcular´a 30 Yıllık İçme Suyu Planlaması
Bodrum Mumcular´a 30 Yıllık İçme Suyu Planlaması
Muğla Büyükşehir Belediyesi, Bodrum İlçesi Mumcular Mahallesi´ni besleyen içme suyu hatlarını 30 yıl sonraki nüfus oranına göre planlayarak yeniledi.
Bodrum´a Yeni İçme Suyu Hatları
Bodrum´a Yeni İçme Suyu Hatları
Muğla Büyükşehir Belediyesi Bodrum İlçesinde içme suyu çalışmalarını hızlandırdı.
Çağlar Bencik ve Billur Atik Son Yolculuklarına Uğurlandı
Çağlar Bencik ve Billur Atik Son Yolculuklarına Uğurlandı
Muğla´nın Bodrum ilçesinde gece saatlerinde yağan sağanak yağmur sonrası 2 kişi sel sularına kapılmıştı.
Su Taşkınlarının Önlenmesi  Ve Alt Yapı Eksiklerinin    Tamamlanması
Su Taşkınlarının Önlenmesi Ve Alt Yapı Eksiklerinin Tamamlanması
Bodrumda yaşanan su taşkınlarının önlenmesi ve alt yapı eksiklerinin tamamlanmasına ilişkin toplantı yapıldı.
Öğretmenlerin İmar Affı Oyunu Pahalıya Patladı
Öğretmenlerin İmar Affı Oyunu Pahalıya Patladı
Bodrum´da konaklamaları için kendilerine tahsis edilen Hazine arazisi üzerindeki barakayı, imar affından yararlanarak üstlerine geçirmeye çalıştıkları iddia edilen 2 öğretmen, Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından açığa alınarak görevden uzaklaştırıldı.
Muğla´da 14 Muvazzaf Askere Gözaltı Kararı
Muğla´da 14 Muvazzaf Askere Gözaltı Kararı
Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı Muğla merkezli 7 ilde FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 14´ü Muvazzaf 15 şüpheli hakkında gözaltı kararı çıkardı.
Bodrum´da Öğrenci Servisi Devrildi
Bodrum´da Öğrenci Servisi Devrildi
Bodrum´da yoldaki buzlanma sebebiyle içerisinde 12 öğrencinin olduğu servis devrildi.
Ortakent-Yahşi´nin Su Sorunu Çözülüyor
Ortakent-Yahşi´nin Su Sorunu Çözülüyor
Muğla Büyükşehir Belediyesi, Bodrum ilçesi Ortakent-Yahşi Mahallesi´nde yaklaşık 9 Milyon TL yatırım ile 46 Bin 884 metre uzunluğundaki içme suyu hattını devreye alıyor.
Bodrum´a Yıllar Sonra Kar Yağdı
Bodrum´a Yıllar Sonra Kar Yağdı
Bodrum´da kar sevinci
Yasak Aşk Cinayeti Davasına Çelişkili İfadeler
Yasak Aşk Cinayeti Davasına Çelişkili İfadeler
Bodrum´u Sarsan Yasak Aşk Cinayeti Davasına Çelişkili İfadeler Damga Vurdu
Bodrum 2019´a Edis Konseri İle Merhaba Dedi
Bodrum 2019´a Edis Konseri İle Merhaba Dedi
Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, ünlü sanatçı Edis´in sahne aldığı Bodrum Belediyesi tarafından düzenlenen yeni yıl konserinde tüm Bodrum halkının yeni yılını kutladı.
Büyükşehir´den Bodrum´a 74 Milyon Yatırımla Otogar
Büyükşehir´den Bodrum´a 74 Milyon Yatırımla Otogar
Muğla Büyükşehir Belediyesi Bodrum İlçesi´ne arsa bedeli 24 Milyon 600 Bin TL, otogar ihalesi 45 Milyon 548 Bin TL ve 4 Milyon TL güneş enerji panelleri olmak üzere toplam 74 Milyon yatırımla yeni ve modern otogar yapıyor
Başkandan İş Dünyasına Yeni Yıl Mesajı
Başkandan İş Dünyasına Yeni Yıl Mesajı
Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum Esnaf Sanayici ve İşadamları Derneği (BESİAD) tarafından düzenlenen 7. geleneksel yeni yıl etkinliğine katıldı.
Bodrum Mandalina Hasat Festivali Başlıyor
Bodrum Mandalina Hasat Festivali Başlıyor
Bodrum Ticaret Odası´nın organizasyonuyla, Bodrum Belediyesi, Bodrum Turunçgil Üreticileri Birliği ile sivil toplum kuruluşlarının destekleriyle bu yıl 29-30 Aralık 2018 tarihlerinde, 13.´sü gerçekleştirilecek olan “Bodrum Mandalinası Hasat Festivali” öncesi basın toplantısı düzenlendi.
Bodrum´da Kırmızı Alarm
Bodrum´da Kırmızı Alarm
Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından Muğla genelinde verilen şiddetli yağmur uyarısı, turizmin gözbebeği Bodrum´u kırmızı alarma geçirdi.
Muğla´da ´Yüzme Bilmeyen Kalmayacak´
Muğla´da ´Yüzme Bilmeyen Kalmayacak´
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın himayelerinde Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokolle hayata geçirilen “Yüzme Bilmeyen Kalmasın” projesi Muğla´da düzenlenen törenle başladı.
Bodrum´da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Bodrum´da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Bodrum´da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlendi.
Bodrum Deniz Müzesi Katar´daydı
Bodrum Deniz Müzesi Katar´daydı
Bodrum Deniz Müzesi, 20-24 Kasım tarihleri arasında Katar, Doha´da gerçekleşen 8.Dhow Uluslararası Ahşap Tekne Festivali´ne katıldı.
Turizm Cenneti Sular Altında Kaldı
Turizm Cenneti Sular Altında Kaldı
Mavi deniz çamura büründü 5 yıldızlı oteller sular altında kaldı
Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Basın Açıklaması
Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Basın Açıklaması
Kooperatif başkanı Mehmet Melengeç, S.S.Bodrum Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi hakkında basın açıklamasında bulundu
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muğla için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:31 08:11 13:19 15:50 18:08 19:36
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
"Hayat küçük şeylerden oluşur. Eğer sen seversen büyük olurlar."

Osho
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Biyografi
Tüm Biyografiler