Bodrum’a Sel Kapanı Müjdesi

AK Parti Muğla Milletvekilleri ve İl Başkanlığının girişimleriyle Bodrum ilçesinde özellikle kış aylarında yaşanan su baskını görüntülerinin son bulması planlanıyor.

Muğla’nın turistik Bodrum ilçesinde altyapı yetersizliği nedeniyle her yıl kış aylarında yaşanan ve milyonlarca liralık maddi zarara yol açan su baskını görüntülerinin giderilmesi için AK Parti Muğla heyeti harekete geçti.

AK Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir, Yelda Erol Gökcan, İl Başkanı Kadem Mete ve İlçe Başkanı Ömer Özmen’in girişimleri sonucu Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, ilçe merkezindeki Gökçeler Deresi üzerine sel kapanı projesi hazırladı. Buna göre, 2019 yılı yatırım programına alınan sel kapanı için ihale hazırlığı çalışmaları başlatıldı.

DSİ 21. Bölge Müdürlüğüne bağlı Muğla Şubesi tarafından projesi hazırlanan ve yaklaşık maliyeti 30 milyon lira olarak belirlenen sel kapanı sayesinde özellikle Cumhuriyet Mahallesi’nde ilçenin ortasından geçen ve civardaki ev ve işyerlerini etkileyen bulvardaki baskınlar engellenecek. Kapan sayesinde sel suları rezervuarda depolanarak, planlı miktarda ve kontrollü su salınımı sağlanacak.

AK Parti Muğla Milletvekilleri M. Yavuz Demir, Yelda Erol Gökcan ve İl Başkanı Kadem Mete, Bodrum’da yetersiz altyapı hizmetleri nedeniyle yıllardır, su baskınları yaşandığını ve bunlarda yüksek oranda maddi kayıplar yaşandığını hatırlattı. Maddi kayıp yaşayan vatandaşların da devlet tarafından zararlarının karşılandığını kaydeden AK Parti Muğla yetkilileri, “Bodrum, ülkemizin dünyaya açılan kapılarından biri olmasına rağmen, her yıl kış aylarında yaşanan manzara bizi derinden üzüyordu. Yerel yönetimler uyarılara karşın bugüne kadar herhangi bir adım atmadığı için girişimlerimizle Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğümüz harekete geçerek, ilçeyi büyük oranda su baskınından kurtaracak bir proje hazırladı. Projenin kısa süre içinde hayata geçmesi için hazırlıklarımız tamamlandı. AK Parti olarak Bodrum’un ve Bodrumlunun her zaman yanındayız. Projede desteği olan başta Cumhurbaşkanımız-Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli, DSİ Genel Müdürümüz Mevlüt Aydın, DSİ 21. Bölge Müdürlüğümüz ve DSİ Muğla Müdürlüğümüze teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

2018 yılı içinde yaşanan su baskını sonrası AK Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir, TBMM’deki genel kuruldan ayrılarak bölgede incelemelerde bulunmuş, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğüyle yaptığı girişimler sonucu projelerin hazırlanmasını sağlamıştı.   

BODRUM’A SEL KAPANI PROJESİ, BAŞKAN ARAS’I SEVİNDİRDİ


Bodrum Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri,  Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ ekipleriyle birlikte yarımada genelindeki dere yatakları ve su kanallarında temizlik çalışmalarına hız verdi. Öte yandan Bodrum Gökçeler Deresi’ne yapılacak sel kapanının DSİ 2019 yatırım programına dahil edilmesi, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ı sevindirdi.


Bodrum’da, yaklaşan yağmur mevsimi öncesinde olası su taşkınlarının önüne geçmek için yoğun mesaiye başlayan ekipler risk teşkil eden bölgelere öncelik vermek kaydıyla, tüm yarımada genelindeki dere yataklarını temizliyor.  Yağmur suyu kanalları ve mazgallar da ekipler tarafından atıklardan ve birikintilerden arındırılıyor.
 

Bu kapsamda Çömlekçi Mahallesi Akarca mevkiinde ekskavatörle dere temizliği işlemi başlatıldı. Dirmil Mahallesi, Kule Caddesi ile Mersinli Caddesi'nin birleştiği noktada bulunan dere yatağı temizliği tamamlanırken, bir taraftan da dere içindeki çalıların budama işlemine devam ediliyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ, Bodrum Belediyesi Temizlik İşleri ve Fen İşleri Müdürlüklerine bağlı ekipler;  Konacık Gazderesi’nde ve  Çırkan Mahallesi,  Atatürk Bulvarı’nda dere yataklarının temizliğini bitirdi. Bir başka ekip de Bodrum Türkkuyusu Mahallesi  Elmadağ Sokak yanındaki, Umurça Mahallesi Karadağlı Sokak ve Dedeoğlu  Caddesi’ndeki derelerin temizliği için mesai veriyor. Bu arada yine riskli bölgelerden başlamak suretiyle mazgalların temizliği de belediye ekipleri tarafından gerçekleştiriliyor.
 

Ekipler, dere yataklarında biten çalıların yanı sıra buraya atılan şişe, evsel atık ve inşaat atıklarını da ortadan kaldırıyor. Atık temizleme işleminin ardından itfaiye araçlarıyla yıkama işlemi yapılıyor.
 

BODRUM’A SEL KAPANLARI GELECEK 
 

Bodrum’da yağış mevsimine doğru dere yataklarının, yağmur suyu kanalları ve mazgalların temizliğine büyük önem verdiklerini söyleyen Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Belediyemiz ekiplerinin de desteğiyle Büyükşehir Belediyesi MUSKİ tarafından  yapılan bu çalışma çok önemli ancak ne yazık ki su taşkınları için yeterli bir çözüm değil. Asıl çözüm, sel kapanlarının yapılmasıydı. Bodrum merkezdeki Gökçeler Deresi üzerine yapımı planlanan sel kapanı projesinin DSİ 2019 yatırım planına dahil edilmesi  bizi çok mutlu etti” diye konuştu.
 

Sel kapanları ile ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanı başta olmak üzere bölge müdürleri ile de sık sık görüşmeler yaptıklarını belirten Başkan Aras, “Sel kapanı projesi kurumlarımızın gündemindeydi. Ak Parti Muğla Milletvekili’nin son açıklaması 2019 yılında bu projelerin hayata geçirileceği yönünde oldu. Umuyorum ki en geç 2020’de Bodrum’un su taşkınları ile imtihanı bitecek. Ak Parti İlçe yönetimine ve bu hususta çaba gösteren herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.