Bodrum Karaada Dünya Yelkencilik Merkezi Olmalı
CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, TBMM´de düzenlediği basın toplantısında Yelkencilik Sporunu Ve Koylarımızın Yapılaşmaya Karşı Korunmasını Gündeme Getirdi
Tarih: 9.11.2017 12:22:26/ 9445okunma / 0yorum

CHP´li Demir; Ülkemiz, üç tarafı denizlerle çevrili bir kara parçasıdır. Denizlerimizden ne kadar yararlanıyoruz ? Deniz sporları başta olmak üzere, ülkemiz  denizcilikte hangi düzeyde? Barbaros´un çocukları olarak yelkencilikte neredeyiz? Sorularını yetkililere yönetti.

 

 

Demir ; ‘´Regetta da denilen yat yarışları, genel olarak yelkencilik olarak anılır. Yelkencilik rüzgarı, bulutları doğayı tanımamızı, anlamamızı sağlar. Takım halinde hareket etmeyi öğretir. Ekip olmayı, dayanışma ve paylaşmayı güçlendirir. Kişisel olarak da sorunlarla baş etmeyi öğretir. Birçok konuda özgüven kazandırır. Sorunun aşılmasında, çözüm bulmada birden fazla alternatifleri görmemizi sağlar. İnsanların çok kolaylıkla içine düşeceği ön yargı zayıflığından uzaklaştırır. Diğer sporlar dallarında olduğu gibi yelkencilikte vücudun duygusal enerjisini artıran adrenalini, mutluluğu arttıran endorfin gibi hormonların salgılanmasına da yardımcı olur. Kişinin genç, dinç ve zinde olmasına büyük katkı sağlar. Yelkencilik kişinin ruhsal iyileşmesine katkı sağladığı gibi, insanların fiziksel, zihinsel ve eğitsel gelişimine de katkı vardır. Yelkencilik matematik, fizik, coğrafya gibi kişinin eğitimine de önemli yere sahiptir. Yelkencilik özgüven, o anı yönetme, plan yapma, takım veya ekip ruhunu geliştirerek gözlem yapma, stratejik düşünme gibi birçok alanda kişilerin gelişiminde yardımcı olur. Bir yelken sporcusu diğer spor dallarına göre 300 kat daha fazla veriyi analiz edebilir. Bu yetenekleri, doğa, deniz, rüzgar, hedef, ani karar verme, rakipler, tekneler, zaman ve kişinin kendisidir.

Üç tarafı denizlerle kaplı ülkemizin tüm sahillerinde yüzlerce yelken kulübü vardır. Burada yetişen çocuklarımız Avrupa ve Dünya şampiyonları kazanmaya başladılar. Her ne kadar son yıllarda bazı yelken şirketleri Turizmde yaşanan olumsuzluklar nedeniyle ülkemizden çekilse de gelecekle ilgili umudumuzu korumak durumundayız.

Bodrum Yelkencilik alanında yıllardır büyük ve bireysel çabalarla hak ettiği bir merkez olmuştur. Bodrumda ilk kulüp ERA adıyla Erman Aras tarafından kurulmuş. Bu kulüp bugüne dek binlerce çocuğumuz ve gencimizi denizle, tekneyle tanıştırdı, kucaklaştırdı ve yelkenci yaptı.

Bodrum Yelkenciliği, birçok olanaksızlıklar, engellemelere karşın üretilen, her biri sanat eseri olan yelkenliler ve yatlar dünyanın pek çok ülkesinde örnek gösterilmektedir. Ziya Usta, Erol Ağan, Ethem ve İsmail Özyurt, Mercan Mehmet Nalbantoğlu, Kalimnos´lu Mehmet Usta ve daha niceleri unutulamaz, unutturlmamalıdırlar. Bodrum´da tekne yaptıran İngiliz, İtalyan, Alman; Fransız, Belçika ve Amerikalı denizciler yanında son yıllarda Ruslar da sipariş vermektedir. Sinan Özer´in Egeyat´ı dünya çapında bir firmadır. Bu sene Uluslararası düzeyde yapılan deniz festivali ve yalken yarışları duyarlığı, ilgi ve getirdiği ses ile yine dikkatleri çekmiştir. 19-21 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen The Bodrum Cup festival ve yelken yarışları 9 yıldır yapılmaktadır. Bu önemli festival ve yarışlar, evrensel açıdan sevgi sevgiyi simgeleyen bu çemberle doğayı korumanın ve insan ile doğa birlikteliğinin gücünü vurgulamaktadır. Denizciliğin gelişimine katkı sunan ve genç neslin yelken sporu ile tanışmasını sağlayan The Bodrum Cup, koyların ve denizlerin korunması konusunda da farkındalık yaratıyor.  Tüm bu özellikleriyle Türkiye´nin ve Bodrum´un gurur duyduğu bir organizasyon olan The Bodrum Cup, bölgedeki yat üretim teknolojisini de dünyayla entegre hale getiriyor. Güneş ve rüzgar turizminin öne çıkmasını sağlayan The Bodrum Cup, Akdeniz başta olmak üzere farklı rotalara ulaşmayı ve yurt dışında daha fazla yat çekecek girişimleri başlatmayı hedeflemektedir. 

 

               Gelin görün ki devletin ve hükümetin başta yelkenciler olmak üzere denizciliğe ve deniz sporlarına yeterince destek olamadığını görüyoruz. Bodrum´da birçok imkânsızlıklar içinde üretilen sanat eserleri dünyaya parmak ısırtıyor. Bu başarıda ne yazık ki devletin bir katkısı yok. Böyle ustalar, böyle yaratıcı kafalar başka bir ülkenin elinde olsa, baş üstünde taşınır, bir dedikleri iki edilmez, kendilerine her türlü destek sağlanırdı. Ama Türkiye´de hiçbir şeyin kıymetini bilmediğimiz gibi, böylesine bir gücün ve imkanın da kıymetini bilmiyoruz maalesef. Mesela Karaada´yı dünya yelken merkezi yapabiliriz. Tüm ülkelere, kendi kulüplerimize yerler verebilir, kamp ve eğitim yapma imkanı sağlayabiliriz. Adaya betonu sokmaz, tıpkı izciler gibi çadırlarda yatırırız gençleri. Yine çadırlarda dershanelikler, sosyal tesisler yapabiliriz. Böylece hem adayı ve doğasını bekleyen yatırım tehlikesinden koruyabilir ve hem de Bodrum´u dünya gençliğine ve denizciliğine tanıştırabiliriz. Böyle bir projenin kış turizmine, sezonu uzatma çabalarına ve Bodrum esnafına da büyük faydası olur. Yelkenciliğe ve deniz sporuna devlet desteği sağlanırsa alternatif turizm de, ekonomimize önemli katkılar sağlayacaktır. Hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığı´nda hem de Gençlik ve Spor Bakanlığı´nda koylarımızın   korunmasını   ve yelkencilik başta olmak üzere deniz sporlarına daha çok destek vereceklerini bekliyoruz´´ dedi.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Mülteciler Radardan Kaçmadı
Mülteciler Radardan Kaçmadı
Muğla´nın Bodrum ilçesinden, Yunanistan adalarına kaçmak isteyen 13 mülteci Çavuş adasına kurulan radardan kaçamayarak yakalandı.
Niyazi Atare, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Oldu
Niyazi Atare, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Oldu
Bodrum Belediyesi Meclis Üyesi Niyazi Atare, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon tarafından Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı olarak görevlendirildi.
8 metrelik ahşap yat alev alev yandı
8 metrelik ahşap yat alev alev yandı
Muğla´nın Bodrum ilçesinde 8 metrelik ahşap yat alev alev yandı.
Belediye Dalgıçları Gümbet Koyunu Temizledi
Belediye Dalgıçları Gümbet Koyunu Temizledi
Son beş yıldır “Denize En Çok Mavi Yakışır” sloganıyla geleneksel olarak düzenlenen, bu yıl Bitez koyundan başlatılan Bodrum Belediyesi Deniz Dibi Temizlik Çalışmalarına Gümbet koyunda devam edildi.
Bodrum´da Beton Mikseri Devrildi; 1ölü
Bodrum´da Beton Mikseri Devrildi; 1ölü
Aşırı hız ölüm getirdi
Bodrum´da 46 Düzensiz Göçmen Yakalandı
Bodrum´da 46 Düzensiz Göçmen Yakalandı
Muğla´nın Bodrum ilçesinde sabah saatlerinde özel bir tekne ile Yunanistan adalarına yasa dışı yollardan geçmeye çalışan 46 düzensiz göçmen Sahil Güvenlik ekiplerince yakalandı
Bodrum´da Ormanıma Dokunma Eylemi
Bodrum´da Ormanıma Dokunma Eylemi
Mustafa Saruhan; “Bu doğayı miras aldık çocuklarımıza aynı şekilde vermek zorundayız “
10 metre yükseklikten otomobiliyle dere yatağına uçtu
10 metre yükseklikten otomobiliyle dere yatağına uçtu
Manzara İzlerken Hayatının Şokunu Yaşadı
Deniz Dibi Temizliği Bu Yıl Bitez´den Başladı
Deniz Dibi Temizliği Bu Yıl Bitez´den Başladı
Bu yıl beşinci yılına adım atan “Denize En Çok Mavi Yakışır” Bodrum Belediyesi Deniz Dibi Temizlik Çalışmaları, 15 Şubat Cuma günü Bitez koyunda başladı.
Bodrum´da Öğrenci Servisi İle Otomobil Çarpıştı
Bodrum´da Öğrenci Servisi İle Otomobil Çarpıştı
Bodrum´da Öğrenci Servisi İle Otomobil Çarpıştı: 13 Yaralı
Bodrum Belediyesi 14 Şubat Sevgililer Günü´nü Kutladı
Bodrum Belediyesi 14 Şubat Sevgililer Günü´nü Kutladı
Bodrum Belediyesi, tüm dünyada kutlanılan 14 Şubat Sevgililer Günü´nü vatandaşlara çiçek ve çikolata dağıtarak kutladı.
Dostlar İçin Sosyal Sorumluluk Projesi
Dostlar İçin Sosyal Sorumluluk Projesi
“Beni Unuttunuz” adlı sosyal sorumluluk projesi, Bodrum Hayvan Hakları Derneği ve Bodrum Belediyesi´nin de destekleriyle hayata geçirildi.
Bodrum´a Hizmet
Bodrum´a Hizmet
1990´lı yıllarda Bodrum´da bir çok ailede evini kapa tarak İzmir´e taşınıyordu
İç Çamaşırından Uyuşturucu Çıktı
İç Çamaşırından Uyuşturucu Çıktı
Bodrum´da düzenlenen uyuşturucu operasyonunda 3 kişi göz altınına alındı. Adliyeye sevk edilen şahıslardan 1´i tutuklandı 2´isi adli kontrollü serbest bırakıldı.
AB Delegasyonu Başkanı´ndan Başkan Kocadon´a Ziyaret
AB Delegasyonu Başkanı´ndan Başkan Kocadon´a Ziyaret
AB Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, Bodrum´a yaptığı ziyarette Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ile makamında bir araya geldi.
Tekneleri Sürüklenen Filistinliler Yakayı Ele Verdi
Tekneleri Sürüklenen Filistinliler Yakayı Ele Verdi
Bodrum ilçesinden yasa dışı yollarla Yunanistan´ın İstanköy Adası´na geçmeye çalışan kaçak göçmenler, tekneleri arızalanınca yakalandı.
Köpek Saldırısından Kaçarken Canından Oldu
Köpek Saldırısından Kaçarken Canından Oldu
Köpeklerden kaçarken kamyonun altında kaldı
Fatma Girik Yeniden Hastaneye Kaldırıldı
Fatma Girik Yeniden Hastaneye Kaldırıldı
Geçtiğimiz gün rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan usta oyuncu Fatma Girik, tekrar hastaneye getirildi.
Ünlülerin mimarı kansere yenik düştü
Ünlülerin mimarı kansere yenik düştü
Bodrum´da yaşayan mimar ve Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü kurucusu Cenap Tezer kansere yenik düştü.
Eğitimlerin İlk Setini Ocak Ve Şubat Aylarında Gerçekleştirdi
Eğitimlerin İlk Setini Ocak Ve Şubat Aylarında Gerçekleştirdi
İmeak Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube, Planladığı Eğitimlerin İlk Setini Ocak Ve Şubat Aylarında Gerçekleştirdi…
Yasak Aşk Cinayetinin Cezası Belli Oldu
Yasak Aşk Cinayetinin Cezası Belli Oldu
Muğla´nın Bodrum ilçesinde geçtiğimiz yıl 6 Ocak tarihinde yaşanan ve Bodrum´u sarsan iş adamı Ali Özdemir cinayetinin davası sonuçlandı.
Fırtına Bodrum´u da Vurdu
Fırtına Bodrum´u da Vurdu
Bodrum´da çatılar uçtu, ağaçlar, direkler devrildi
Fatma Girik Taburcu Edildi
Fatma Girik Taburcu Edildi
Yeşilçam´ın usta ismi Fatma Girik, Bodrum´daki evinde rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmıştı.
Çarşı Mahallesi´ndeki Çalışmalar Devam Ediyor
Çarşı Mahallesi´ndeki Çalışmalar Devam Ediyor
Bodrum Belediyesi Başkan Vekili Taner Uslu, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Kemal Orman, Bodrum Belediyesi Meclis Üyeleri ile Çarşı Mahallesi´nde sürmekte olan düzenleme çalışmalarını inceledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muğla için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:31 08:11 13:19 15:50 18:08 19:36
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Hakkın dile getirilmesi gereken yerde susan, dilsiz şeytandır.

Hz. Muhammed
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Yufka ile yapılan böreklerde tepsiye yaydığınız yufkaların üzerine eritilmiş margarin ve sütten oluşmuş karışımı dökerseniz böreklerinize ayrı bir lezzet katarsınız. Yufka ile yaptığınız böreklerin üstüne, böreği fırına vermeden önce bir yumurtayı, bir ş

Börek Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Biyografi
Tüm Biyografiler