Başkan Kocadon´dan Afet Açıklaması
Bodrum´da 29 Kasım 2018 Perşembe günü saat 14.00´da başlayan ve kısa sürede etkili olan şiddetli yağışın ardından hayat normale dönüyor.
Tarih: 3.12.2018 11:27:53/ 821okunma / 0yorum

Bodrum´da yaşanan afetin ardından gerçekleştirilen çalışmalar ile ana arterlerde hayat kısa sürede normale döndü. Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, dün ilçenin daha çok güneyini etkisi altına alan şiddetli yağış ile ilgili değerlendirmede bulunarak basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Öncelikle tüm Türkiye´ye ve özellikle de Bodrum halkına geçmiş olsun dileklerini ileterek sözlerine başlayan Başkan Mehmet Kocadon, “Bütün Türkiye´mize geçmiş olsun diyorum. Çünkü biliyorsunuz Bodrum´umuzda, dünyanın birçok yerinden ve Türkiye´mizin yedi bölgesinden gelip yaşayan insanlar ya da herkesin eşi, dostu, akrabası var. Bu afette şu an en büyük tesellimiz, herhangi bir can kaybının olmaması. Tabi Bodrum şu anda altyapısıyla eleştiriliyor ama afet konusu söz konusu olunca alt yapılar da yetmiyor. Hele 2018´de, son zamanlarda Avrupa´daki sel baskınlarına baktığımızda İtalya´da olsun Fransa´da olsun 15´in üzerinde can kaybının yaşandığını görüyoruz. Tabi ki bunlar bize bir teselli değil. Önemli olan devlet-yerel işbirliği ile bugün bir dünya markası olmuş Bodrum gibi bir yerin bu görüntülerini minimuma indirmek. İnanıyorum ki önümüzdeki günlerde hep birlikte bir çalışma yapacağız. Çok enteresan bir yağış aldık, muson yağmurları gibi bir yağmur yağdı Bodrum´a. Özellikle yağışın Bodrum´un dağlık bölgelerinden hızlanarak şehir merkezine gelmesi, bu afeti farklı boyutlara taşıdı. 35´e yakın ev, 15´e yakın işyeri ve 100´e  yakın araç hasar gördü. Dikkat ettiyseniz Bodrum Belediyesi ekipleri, hemen yağmurdan sonra 2 saat gibi bir kısa sürede Bodrum´u normal akışına geri getirdi, trafik açıldı, öğrencilerimiz okuldan tahliye edildi ve sağlık kuruluşlarımızın hepsi iş başındaydı. Bugün sabah da baktığımızda, öğrencilerimiz derslerini yapıyorlardı, sağlık kuruluşlarımız görevlerinin başındaydı, trafik de normal akışına devam ediyordu. Bir suçlu aramayı çok severiz ama şunu da unutmayalım ki burada hepimiz suçluyuz. Meteorolojinin uyarılarında biraz daha dikkatli davranmamız lazım, vatandaşlarımızın biraz daha tedbirlerini alması lazım. Yerel yönetim olarak zaten biz gerekli tedbirlerimizi alıyoruz. Ve özellikle böyle anlarda ‘Sorumluk alanı bizimdir´ ya da ‘Değildir´ şeklindeki söylemler söz konusu olamaz. Herkes iş birliği içinde mücadele etmek zorundadır. Karayolları ya da büyükşehir sorumluluğunda kalan yerlere de hızlı bir şekilde Bodrum Belediyesi hemen müdahalesini etmiştir ve arkadan Sayın Valimiz, Sayın Kaymakamımız ve büyükşehrin de bir şekilde olaylara müdahil olmasından sonra Bodrum, kısa sürede normal hayatına geri döndü.” dedi.

Yaşanan afetten sonra yapılan yorumlara ve değerlendirmelere de değinen Başkan Kocadon, “Tabi ki üzücü bir olay yaşadık. Özellikle seçim atmosferine girdiğimiz bu günlerde böyle felaketlerden medet ummak, medeni insanlara yakışmaz. Böyle günlerde, mümkün olduğu kadar kenetlenmek, mağdur olan vatandaşlarımızın yardımına koşmak lazım. Ben gerçekten Bodrum Belediyesi ve ekibine, Kaymakamımıza,  Valimize özellikle Emniyet Mensuplarımıza ve Milli Eğitim Müdürümüze bir defa daha teşekkür etmek istiyorum. Özellikle de yoğun yağış sırasında okuldaki öğretmenlerimiz ve okul müdürlerimiz, talebelerine sahip çıkarak -çünkü dersin bitiş saatiydi- onları dışarıya bırakmamaları, belki de birçok faciayı önledi. Onun için bütün yardımcı olan kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum. Bodrum bu felaketin üzerinden gelecek güçtedir ve hızlı bir şekilde de gelecektir.” dedi.

Konuşmasının sonunda basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Başkan Kocadon, “Ben hiçbir zaman suçlu aramam, eğer suçluysak hepimiz suçluyuz. Bodrum´un ilk yapılaşmasından bugüne kadar yapılan bazı yanlışlıkların şu anda yaşadığımız bir sıkıntısıdır bu. Ama bakın açık ve net söylüyorum; bir afet yaşandı ve bu durumda ne kadar alt yapısı olursa olsun bu olayları her zaman görürüz. Bugün medeni ülkelerde de bu afetler yaşanmıyor mu? Bakın can kayıpları yaşanıyor ama onlar bunları farklı boyutta yansıtıyorlar, biz ise farklı boyutta. Yani felaket tellallığı. Bugün Bodrum dediğimiz yer, hem Türkiye´mizin hem de dünyanın en çok merak ettiği ve göz bebeği olan bir yerdir. Bu her yerde yaşanıyor ama bunların sanki Bodrum batmış, yok olmuş gibi haber olarak yansıtılması da yakışmıyor. Tabi ki eksikliklerimiz var, olmaz mı? Hepimizin eksiği var! Ama bugün tek bir suçlu bulup Bodrum Belediyesi´ni suçlayarak bir şey mi elde edeceğiz? Önemli olan böyle zamanlarda kenetlenmektir. Bakınız vatandaşımız haklı olarak en yakın medet umduğu yere yönlenir ve onlara suçlamalar yapabilir. Buna eyvallah, çünkü canı yanmıştır. Canı yanan insan, kendine en yakın olan insana saldırır önce. Ben de biliyorum ki Bodrum yarımadasında seviliyor ve 20 yıla yakındır belediye başkanlığı yapıyorum. Bu vatandaşın bildiği bir tek yer var, Bodrum Belediyesi ve Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon. Tabi ki onların söz söyleme hakkı var. Ama bu söz söyleme hakkı olurken vatandaşımızın bu feryatlarını alıp sanki Bodrum bir kaosa dönmüş gibi yansıtmak da bizlere yakışmıyor, hiçbirimize yakışmıyor. Bugün 4 derede olan bir taşkınlık yaşadık. O derelere ne kadar altyapı yaparsanız yapın bu yağmurun hızına yetişemezsiniz. Özellikle biliyorsunuz, Bodrum´un dağları şehir merkezine dik iniyor. Her yer bir şelale oldu. Dere yatakları zaten kaldırmadı, yollar taştı” açıklamasında bulundu. 

Dere yatağına ne zaman işyeri ve ev ruhsatı verildi şeklindeki soruyu ise Başkan Kocadon, “Bodrum´un ilk yerleşiminden itibaren bu yerler var. Şöyle bir baktığımızda, 60 yıla yakın yerleşimler görebiliriz bu dere kenarlarında. Açık ve net söylüyorum; suçlu arama gibi bir niyetimiz yok. Önemli olan ne kadar alt yapı yaparsanız yapın doğanın gücünü yenmek mümkün değildir. Doğanın gücünü bizler sadece minimum seviyeye düşürmeye çalışırız. DSİ ve Muğla Büyükşehir Belediyesi´nin çalışmaları son beş yıldır hep devam ediyor. Tabi bu çalışmaları yaparken bir şeyi de unutmamak lazım; Bodrum arkeolojik SİT alanı olan bir yer. Bizim yaptığımız çalışmalarda, bazen kurulda 40 cm aşağıya düşürmemize dahi müsaade etmiyorlar. Bunlar hep göz önüne alınarak bu çalışmalar yapılıyor ve bu süreçler onun için uzuyor. Yani bizim her tarafımız SİT. Ya doğal SİT ya da arkeolojik SİT. Yani bu yerlerde iş yapmak da çok zor. Biz zamanla yarışan bir bölgeyiz yani biz kasım ayında başlayıp mart ayına kadar bütün alt yapıyı tamamlamak zorunda olan bir bölgedeyiz. Çünkü mart ayı ile birlikte turizm mevsimi başlıyor, turist geliyor. Onun için, özellikle bu son yaşanan olaydan sonra eminim ki devletimiz, büyükşehrimiz, devlet su işlerimiz, karayollarımız ve Bodrum Belediyesi olarak bir araya geleceğiz ve umuyorum ki bu sorunu çözeceğiz. Bu aynı zamanda ülkemizin de büyük bir ayıbı, sadece Bodrum´un bir ayıbı değil. Çünkü Bodrum, ülkemizin dünyaya açılan en büyük markasıdır” şeklinde yanıtladı.

Her zaman vatandaşın ve esnafın yanında olduklarını da ekleyen Başkan Kocadon, “Onların mağdurluğu bizim mağdurluğumuzdur. Geçenlerde yaşadığımız sel felaketinde de ekiplerimiz bütün evlere tek tek giderek ana ihtiyaçları ne ise -her zaman olduğu gibi- karşıladı. Bakın bu kadar büyük bir afet yaşadı Bodrum ve sadece bir aileyi bir pansiyona yerleştirdik. Başka hiçbir müracaat da olmadı. Demek ki Bodrum Belediyesi ekipleri hızlı bir şekilde müdahale etti ki bu afetin farklı bir boyuta gelmesi engellenmiş oldu. Onun için ben tekrar halkıma, Türkiye´nin yedi bölgesinde yaşayan insanlarımıza, Avrupa´da yaşayan vatandaşlarımıza, burada evi olan herkese bir defa daha geçmiş olsun diyorum. Esnafımıza ve mağdur olan arkadaşlarımıza, en kısa zamanda yanında olmanın da sözünü veriyorum” dedi.

Yaşanan şiddetli yağış ile birlikte 1 saatte metrekareye 45 kilogram yağmur düştü. Yağış en çok yarımadanın güneyinde Bodrum merkez ile Gümbet ve Konacık bölgelerinde etkili oldu. Yaklaşık 300 ihbarın geldiği yağış sonrası AFAD ve Bodrum Belediyesi ekipleri ile diğer kurumlar incelemelerini sürdürüyor. Bodrum Belediyesi ekipleri gece boyunca çalışarak hayatın normale dönmesini sağladı, herhangi bir yaralanma ya da can kaybı yaşanmadı. Yağışın bir gün öncesinde yarımada genelinde meteorolojinin uyarısını duyurarak dere yataklarında ve mazgallarda çalışma yapan Bodrum Belediyesi ekipleri, yağış ile birlikte de sahadaki çalışmasını sürdürdü. Bodrum Belediyesi sahada 521 personeli ile 13 adet 50 NC, 16 adet JCB ve Bekoloder, 18 adet büyük kamyon, 2 adet greyder ve 40 adet çift kabin, 6 adet traktörden oluşan toplam 95 araç ile görev yaptı. Bodrum Belediyesi ekiplerinin yanı sıra Muğla Büyükşehir Belediyesi ekipleri ve karayolları ekipleri de seferberlik halinde çalışmalara katıldı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Başkan Kocadon Afet Açıklaması
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Mülteciler Radardan Kaçmadı
Mülteciler Radardan Kaçmadı
Muğla´nın Bodrum ilçesinden, Yunanistan adalarına kaçmak isteyen 13 mülteci Çavuş adasına kurulan radardan kaçamayarak yakalandı.
Niyazi Atare, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Oldu
Niyazi Atare, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Oldu
Bodrum Belediyesi Meclis Üyesi Niyazi Atare, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon tarafından Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı olarak görevlendirildi.
8 metrelik ahşap yat alev alev yandı
8 metrelik ahşap yat alev alev yandı
Muğla´nın Bodrum ilçesinde 8 metrelik ahşap yat alev alev yandı.
Belediye Dalgıçları Gümbet Koyunu Temizledi
Belediye Dalgıçları Gümbet Koyunu Temizledi
Son beş yıldır “Denize En Çok Mavi Yakışır” sloganıyla geleneksel olarak düzenlenen, bu yıl Bitez koyundan başlatılan Bodrum Belediyesi Deniz Dibi Temizlik Çalışmalarına Gümbet koyunda devam edildi.
Bodrum´da Beton Mikseri Devrildi; 1ölü
Bodrum´da Beton Mikseri Devrildi; 1ölü
Aşırı hız ölüm getirdi
Bodrum´da 46 Düzensiz Göçmen Yakalandı
Bodrum´da 46 Düzensiz Göçmen Yakalandı
Muğla´nın Bodrum ilçesinde sabah saatlerinde özel bir tekne ile Yunanistan adalarına yasa dışı yollardan geçmeye çalışan 46 düzensiz göçmen Sahil Güvenlik ekiplerince yakalandı
Bodrum´da Ormanıma Dokunma Eylemi
Bodrum´da Ormanıma Dokunma Eylemi
Mustafa Saruhan; “Bu doğayı miras aldık çocuklarımıza aynı şekilde vermek zorundayız “
10 metre yükseklikten otomobiliyle dere yatağına uçtu
10 metre yükseklikten otomobiliyle dere yatağına uçtu
Manzara İzlerken Hayatının Şokunu Yaşadı
Deniz Dibi Temizliği Bu Yıl Bitez´den Başladı
Deniz Dibi Temizliği Bu Yıl Bitez´den Başladı
Bu yıl beşinci yılına adım atan “Denize En Çok Mavi Yakışır” Bodrum Belediyesi Deniz Dibi Temizlik Çalışmaları, 15 Şubat Cuma günü Bitez koyunda başladı.
Bodrum´da Öğrenci Servisi İle Otomobil Çarpıştı
Bodrum´da Öğrenci Servisi İle Otomobil Çarpıştı
Bodrum´da Öğrenci Servisi İle Otomobil Çarpıştı: 13 Yaralı
Bodrum Belediyesi 14 Şubat Sevgililer Günü´nü Kutladı
Bodrum Belediyesi 14 Şubat Sevgililer Günü´nü Kutladı
Bodrum Belediyesi, tüm dünyada kutlanılan 14 Şubat Sevgililer Günü´nü vatandaşlara çiçek ve çikolata dağıtarak kutladı.
Dostlar İçin Sosyal Sorumluluk Projesi
Dostlar İçin Sosyal Sorumluluk Projesi
“Beni Unuttunuz” adlı sosyal sorumluluk projesi, Bodrum Hayvan Hakları Derneği ve Bodrum Belediyesi´nin de destekleriyle hayata geçirildi.
Bodrum´a Hizmet
Bodrum´a Hizmet
1990´lı yıllarda Bodrum´da bir çok ailede evini kapa tarak İzmir´e taşınıyordu
İç Çamaşırından Uyuşturucu Çıktı
İç Çamaşırından Uyuşturucu Çıktı
Bodrum´da düzenlenen uyuşturucu operasyonunda 3 kişi göz altınına alındı. Adliyeye sevk edilen şahıslardan 1´i tutuklandı 2´isi adli kontrollü serbest bırakıldı.
AB Delegasyonu Başkanı´ndan Başkan Kocadon´a Ziyaret
AB Delegasyonu Başkanı´ndan Başkan Kocadon´a Ziyaret
AB Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, Bodrum´a yaptığı ziyarette Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ile makamında bir araya geldi.
Tekneleri Sürüklenen Filistinliler Yakayı Ele Verdi
Tekneleri Sürüklenen Filistinliler Yakayı Ele Verdi
Bodrum ilçesinden yasa dışı yollarla Yunanistan´ın İstanköy Adası´na geçmeye çalışan kaçak göçmenler, tekneleri arızalanınca yakalandı.
Köpek Saldırısından Kaçarken Canından Oldu
Köpek Saldırısından Kaçarken Canından Oldu
Köpeklerden kaçarken kamyonun altında kaldı
Fatma Girik Yeniden Hastaneye Kaldırıldı
Fatma Girik Yeniden Hastaneye Kaldırıldı
Geçtiğimiz gün rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan usta oyuncu Fatma Girik, tekrar hastaneye getirildi.
Ünlülerin mimarı kansere yenik düştü
Ünlülerin mimarı kansere yenik düştü
Bodrum´da yaşayan mimar ve Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü kurucusu Cenap Tezer kansere yenik düştü.
Eğitimlerin İlk Setini Ocak Ve Şubat Aylarında Gerçekleştirdi
Eğitimlerin İlk Setini Ocak Ve Şubat Aylarında Gerçekleştirdi
İmeak Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube, Planladığı Eğitimlerin İlk Setini Ocak Ve Şubat Aylarında Gerçekleştirdi…
Yasak Aşk Cinayetinin Cezası Belli Oldu
Yasak Aşk Cinayetinin Cezası Belli Oldu
Muğla´nın Bodrum ilçesinde geçtiğimiz yıl 6 Ocak tarihinde yaşanan ve Bodrum´u sarsan iş adamı Ali Özdemir cinayetinin davası sonuçlandı.
Fırtına Bodrum´u da Vurdu
Fırtına Bodrum´u da Vurdu
Bodrum´da çatılar uçtu, ağaçlar, direkler devrildi
Fatma Girik Taburcu Edildi
Fatma Girik Taburcu Edildi
Yeşilçam´ın usta ismi Fatma Girik, Bodrum´daki evinde rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmıştı.
Çarşı Mahallesi´ndeki Çalışmalar Devam Ediyor
Çarşı Mahallesi´ndeki Çalışmalar Devam Ediyor
Bodrum Belediyesi Başkan Vekili Taner Uslu, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Kemal Orman, Bodrum Belediyesi Meclis Üyeleri ile Çarşı Mahallesi´nde sürmekte olan düzenleme çalışmalarını inceledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muğla için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:31 08:11 13:19 15:50 18:08 19:36
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
En büyük ibadet topluma hizmet etmetir?

Hacı Bektaşı Veli
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın. Patatesler yumuşa

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Biyografi
Tüm Biyografiler