Arabuluculuk Paneli Bodto´da Gerçekleşti
Bodrum Ticaret Odası (BODTO), Çağdaş Holding ve Etik Arabuluculuk Merkezi işbirliği ile 15 Mart Cuma günü, BODTO konferans salonunda “Dava Şartı Arabuluculuk” konulu panel gerçekleştirildi.
Tarih: 18.3.2019 11:15:57/ 642okunma / 0yorum

Bodrum Ticaret Odası (BODTO), Çağdaş Holding ve Etik Arabuluculuk Merkezi işbirliği ile 15 Mart Cuma günü, BODTO konferans salonunda “Dava Şartı Arabuluculuk” konulu panel gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan panelde arabuluculuk sisteminin usul ve esasları hakkında kapsamlı bilgiler verildi.

Panele Hakimler Savcılar Kurulu (HSK) Üyesi Yaşar Şimşek, Muğla Başsavcısı İlyas Yavuz, Muğla Adalet Komisyonu Başkanı Bilal Saydam, Milas Cumhuriyet Başsavcısı Adem Efe, Bodrum Cumhuriyet Başsavcı Vekili Tolga Yamalı, Bodrum Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Serhat Işık, Muğla Barosu Bodrum Temsilcisi Av. Cavidan Karaöz Özyiğit, BODTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Akkaya, Meclis Üyesi Toros Demirdöven, Bodrum Adliyesi´nde görevli savcı ile hakimler, basın mensupları ve avukatlar katıldı.

T.O.B.B. Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Çiğdem Kırca moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürü Hakan Öztatar, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, Yargıtay 15. Hukuk Dairesi Üyesi Adem Albayrak, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 3. Hukuk Dairesi Başkanı İlker Koçyiğit ise konuşmacı olarak yer aldı.

HSK Üyesi Yaşar Şimşek, Bodrum gibi güzide bir turizm merkezinde olmanın gurur kaynağı olduğunu vurgulayarak, “Yargımızın sorunlarını konuşmak, bu konuda mesafe almak bizim için çok önemli. Arabuluculuk hararetle desteklediğimiz bir konu.  Yargıtay´ımızın iş kapasitesi tüm Dünya Yargıtaylarından daha fazla. Ama bu son dönemde alternatif uyuşmazlık çözümlerinin devreye girmesiyle dava yükleri de azalıyor. Biz arabuluculuk, tahkim, hükmün açıklanmasının geri bırakılması, davaların ertelenmesi gibi bu sisteme katkı veren bütün müesseseleri destekliyoruz. Ben bu toplantının düzenlenmesinde emeği geçen herkese, Bodrum Ticaret Odamıza çok teşekkür ediyorum. Bu vesileyle bu toplantının çok faydalı geçeceğine inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Çiğdem Kırca ise panel başlangıcında açıklamalarda bulunarak “Arabuluculukta önemli olan uyuşmazlık tarafların kendi iradeleri ile sonuca ulaşması. Dava şartı olarak kabul edilmesinin nedeni ise insanlara bu kültürü alıştırmaktır. Eğer toplumun kültüründe bu alışkanlık oluşmazsa bundan bir sonuç alamayız. Arabuluculuğun kabul edilebilir ve Dünyada bu kadar yaygın olmasının sebebi dostane bir çözüm yolu olması, ucuz olması, zaman açısından çok daha kısa sürede bitmesi. Önemli olan uyuşmazlık taraflarının kendi iradeleri ile bir araya gelmesidir.” dedi. 

Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürü Hakan Öztatar da Dünyadaki yargı sisteminden bahsederek, köyden kente göçün artması ile hak arama bilincinin de arttığına ve geçen yıla göre her yıl %20 oranında davaların artacağına işaret ederek, amacın sorunların daha barışçıl ve kısa sürede çözümlenmesinin olduğunu belirtti. “Arabuluculuk yargının bir alternatifi değildir, bunu özellikle belirtelim. Yargı her zaman var olacak, mahkemelerimiz her zaman olacak.” diyen Öztatar, Arabuluculuk sayesinde ticari davaların da daha kısa sürede çözümlendiğinin altını çizdi. 


Yargıtay 15. Hukuk Dairesi Üyesi Adem Albayrak ise, arabuluculuk sürecinin tercih edilme nedenlerini açıklayarak şunları kaydetti: “Günümüzde uyuşmazlıklar eskiye göre daha çetrefilli hale geldi. Bu uyuşmazlıkları çözmede sadece Türk yargı sistemi değil, Dünyadaki tüm yargı sistemleri sıkıntıya girdi. Bu sıkıntının ardından insanlar alternatif çözüm yolları aradı. Arabuluculuk sayesinden insanlar uyuşmazlıkları daha kolay çözerek bu süreci daha mutlu atlatıyorlar.” ifadelerini kullandı. 

BODTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Akkaya ise “Tüm katılımcıları BODTO adına saygıyla selamlıyorum.” diyerek şunları ifade etti: “Arabuluculuk sistemi ile uyuşmazlıklarda sorunların çözümü için getirilen bu düzenleme ile mahkemelerdeki bazı sorunlarında sonlanacağına inanıyoruz. Bodrum´da ortalama yıllık istihdam 40 binden 80 bine kadar ulaşıyor; buna bağlı olarakta çok çeşitli iş dünyasını ilgilendiren birçok uyuşmazlık yaşıyoruz. Bunların uzun sürmesi de mağduriyet yaratmakta. Dünyanın tecrübe ettiği uyuşmazlıkların mahkeme dışında çözülmesi sisteminin Türkiye´de de iyi bir tecrübeye konu olacağına inanıyoruz. TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu´nun da ifade ettiği gibi Ticaret Odaları ve Borsalar bu örgütlenmede mümkün olan desteği vermek niyetinde.”. Gelişen insan ilişkileri ile modern toplamlarda örgütlenmelerin sivilleştiğine dikkati çeken Akkaya, “Ben bu uyuşmazlık çözümlerinin mahkeme dışında da aranmasının Türk iş hayatına da katkı sunacağını düşünüyorum. Bu vesileyle bu faydalı panelin düzenlenmesinde emeği geçen kurum ve kuruluşlara, kişilere çok teşekkür ediyorum. Bu entelektüel birikimi bizim tüccarlarımıza hukukçularımıza sunduğunuz için çok teşekkür ederiz, sağ olun var olun.” dedi.

Toplantıda Etik Arabuluculuk Merkezi adına konuşan YK Başkanı Burcu Cılız ise, Arabuluculuk çözüm yolunun sunduğu fırsatlara dikkat çekerek, “Arabuluculuk ile toplumsal uzlaşmaya da katkı sağlıyoruz. Uzlaşma kültürünün oluşması için iş insanlarının, ticaret odalarının, STK´ların, hukukçuların ve arabuluculuk merkezlerinin birlikte hareket ettiğini görmek en büyük hedefimiz. Bugünkü toplantımız ile de bu kültürün yaygınlaşması adına katkı vermeyi umuyoruz.” dedi.

Panel soru-cevap bölümü ile sonlanırken ardından Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Akkaya ve Meclis Üyesi Toros Demirdöven tarafından katkılarından ötürü HSK Üyesi Yaşar Şimşek´e, Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürü Hakan Öztatar´a, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder´e, Yargıtay 15. Hukuk Dairesi Üyesi Adem Albayrak´a, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 3. Hukuk Dairesi Başkanı İlker Koçyiğit´e, Muğla Başsavcısı İlyas Yavuz´a, Bodrum Cumhuriyet Başsavcı Vekili Tolga Yamalı´ya ve Etik Arabuluculuk Yönetim Kurulu Başkanı Burcu Cılız ve Çağdaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi Serkan Yılmaz´a teşekkür plaketleri takdim edildi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Arabuluculuk Paneli Bodto Gerçekleşti
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Bodrumlu Denizciler Biraraya Geldi…
Bodrumlu Denizciler Biraraya Geldi…
Bodrumlu Denizciler Sezon Öncesi Bilgilendirme Toplantısında Biraraya Geldi…
Teknoloji tezgahları boşalttı, kadınlar işsiz kaldı
Teknoloji tezgahları boşalttı, kadınlar işsiz kaldı
Muğla´nın Menteşe ilçesine bağlı kırsal Dağpınar Mahallesi´nde yıllarca dokumacılık yaparak para kazanan kadınlar, teknolojinin gelişmesi ve dokumacılığın para etmemesi nedeniyle işsiz kaldı
Milaslı Üreticilere Hayvan Besleme Ve Yem Bitkileri Eğitimi Verildi
Milaslı Üreticilere Hayvan Besleme Ve Yem Bitkileri Eğitimi Verildi
MAY Tohum ve Milas Süt Üreticileri Birliği, Milas çiftçilerine yönelik hayvan besleme ve yem bitkileri eğitimi düzenledi.
Akdenizli Balıkçılar Gökova´da Buluştu
Akdenizli Balıkçılar Gökova´da Buluştu
Akdeniz´in altı ülkesinden küçük ölçekli balıkçılar 3-4 Nisan tarihlerinde, Muğla´nın Gökova Körfezi´nde bir araya gelerek deneyimlerini, sorunlarını ve çözüm önerilerini paylaştı.
BODTO Başkanından İstihdam Seferberliği Çağrısı
BODTO Başkanından İstihdam Seferberliği Çağrısı
Mahmut Serdar Kocadon önemli başlıklara dikkat çekti ve bu teşvikten yararlanmaları için iş dünyasına çağrıda bulundu.
Muğla MÜSİAD´dan İstihdam Seferberliğine Tam Destek
Muğla MÜSİAD´dan İstihdam Seferberliğine Tam Destek
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Muğla Şubesi, istihdam seferberliğine destek vermek için ilgili kurumların müdürlerini MÜSİAD üyeleri ile buluşturdu.
Başkanlığımız Değişimli Olacak
Başkanlığımız Değişimli Olacak
Denizciler Derneği Seçime Giderken "Başkanlığımız Değişimli Olacak"
Muğla standına İzmir´de yoğun ilgi
Muğla standına İzmir´de yoğun ilgi
Dünya çam balı üssü Muğla standına İzmir´de yoğun ilgi
SGK´dan Yapılandırmalar İçin 28 Şubat Uyarısı
SGK´dan Yapılandırmalar İçin 28 Şubat Uyarısı
Muğla SGK İl Müdür Vekili Ahmet Ekecan, kurum ve işveren borçlarına yönelik yapılandırmadan yararlanan, fakat bir nedenle ödemeyen, geciktiren veya eksik yatıran mükelleflerin 28 Şubat tarihine kadar bu yapılandırmadan yararlanmaları için uyarıda bulundu.
Bodrum´da Üretilecek Dünyaya İhraç Edilecek
Bodrum´da Üretilecek Dünyaya İhraç Edilecek
Bodrum´da yaklaşık 10 yıldır faaliyet gösteren İmmu-Nat Bitkisel İlaç ve Doğal Sağlık Ürün A.Ş., Türkiye´de yetişen bitkilerden, gıda ve ilaç sanayisine yönelik etken madde üretimi yapacak olan fabrikayı, düzenlenen törenle hizmete girdi.
Lüks Markalaşma Konusunda Seminer Verildi
Lüks Markalaşma Konusunda Seminer Verildi
BODTO Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, bu eğitimdeki amaçlarının üyelere markalaşma kavramının önemini hatırlatmak olduğunun altını çizdi
Muğla´daki İşsizlik Oranı Türkiye Ortalamasının Altında
Muğla´daki İşsizlik Oranı Türkiye Ortalamasının Altında
İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2019 yılı 1. Olağan Toplantısı Muğla Valisi Esengül Civelek başkanlığında yapıldı.
Bodrum´un Sarı Altını Değer Görmeyi Bekliyor
Bodrum´un Sarı Altını Değer Görmeyi Bekliyor
Satıcı ucuza almaya kalkınca internetten satmaya başladı
Bodrum Deniz Ticaret Odası Qatar Yat Festivaline Katıldı
Bodrum Deniz Ticaret Odası Qatar Yat Festivaline Katıldı
“Katar 8. Uluslararası Geleneksel Ahşap Yat Festivali´nde hem ülkemizi hem de Yat İmalat ve Yat İşletmeciliği sektörlerimizi en iyi şekilde temsil ettik”
Rent A Car Ve Filo Şirketleri Zorda, Alarm Zilleri Çalıyor
Rent A Car Ve Filo Şirketleri Zorda, Alarm Zilleri Çalıyor
Bünyesinde 360 bin araç olan, 30 milyar ciro yapan yılda 7 milyar vergi ödeyen sektör bir süreden beri peş peşe iflas ve konkordatoya gitme talepleri ile gündemde. Sektör de önümüzdeki günlerde patlayacak iflaslara gebe...
Bodrum´da Konkordato Komiserliği Eğitimi
Bodrum´da Konkordato Komiserliği Eğitimi
Bodrum Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Barış ERDOĞAN; TÜRMOB Temel Eğitim ve Staj Merkezi vasıtası ile Odalarında yüz yüze eğitim yöntemiyle “Konkordato Komiserliği Eğitimi” yapılacağını açıkladı.
Satılan Her Üründen Arıcılara Gelir
Satılan Her Üründen Arıcılara Gelir
BEE´O Propolis “Sözleşmeli Arıcılık” modeli kapsamında sattığı ürünlerden elde ettiği gelirleri 6. Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi´nde arıcılara, özel bir tören ile takdim etti.
Bodrum Ticaret Odası KOSGEB Temsilciliği Açıldı
Bodrum Ticaret Odası KOSGEB Temsilciliği Açıldı
“KOSGEB Temsilciliklerinin Kurulması ve İşletilmesi Yönergesi” kapsamında Bodrum Ticaret Odası, KOSGEB BODRUM TEMSİLCİLİĞİ olarak hizmet vermeye başlamıştır.
Başkan Gürün Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi´ne Katıldı
Başkan Gürün Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi´ne Katıldı
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, bu yıl 6.sı düzenlenen Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi´ne katıldı.
Muğla MÜSİAD´tan Enflasyonla Mücadeleye Destek
Muğla MÜSİAD´tan Enflasyonla Mücadeleye Destek
MÜSİAD Muğla Şube Başkanı Sezgin Bayhan, Enflasyonla topyekûn mücadele konusunda MÜSİAD olarak üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını açıkladı.
Kiev- Ukranya Emlak Danışmanlarından İadeyi Ziyaret
Kiev- Ukranya Emlak Danışmanlarından İadeyi Ziyaret
Kiev- Ukranya Emlak Danışmanları Birlik Federasyon Başkanı Ve Yönetim Kurulu Heyeti ile birlikte 10-15 ekim 2018 tarihleri arasında bodrum emlak müşavirleri dernek yönetim kurulumuza iadeyi ziyarette bulunacaklardır.
Doğaltaş İhracatçıları, İtalya´da Türk Doğaltaşını Tanıtacak
Doğaltaş İhracatçıları, İtalya´da Türk Doğaltaşını Tanıtacak
Türkiye´nin ihracatta katma değerli sektörlerinin başında gelen ve 2018 yılında 2.5 milyar dolar ihracat hedefleyen Türk doğaltaş sektörü, İtalya´da Türk doğaltaşını tanıtmak ve ihracatını arttırmak için “Sektörel Doğaltaş Ticaret Heyeti Organizasyonu” gerçekleştiriyor.
Milas´ta 2500 Ton Zeytinyağı Rekoltesi Bekleniyor
Milas´ta 2500 Ton Zeytinyağı Rekoltesi Bekleniyor
İlgili kurum ve kuruluşların temsilcilerinin katılımıyla Milas Ziraat Odası´nda gerçekleştirilen toplantıda, önümüzdeki hasat döneminde Milas´ta 2500 ton zeytinyağı rekoltesi beklendiği açıklandı.
Sinema Salonu Sahipleri Bodrum´da Bir Araya Geldi
Sinema Salonu Sahipleri Bodrum´da Bir Araya Geldi
SİSAY Başkanı Cenk Sezgin: “Türkiye sinemadan 1 yılda 2,5 milyar lira kazanıyor”
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muğla için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:31 08:11 13:19 15:50 18:08 19:36
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Taş avı öldürmez ve düşmanı helak etmez, ancak göz çıkarır ve diş kırar.

Hz. Muhammed
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Biyografi
Tüm Biyografiler