Bodrum Belediyesi Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi
31 Mart mahalli idareler seçimlerinde Bodrum Belediye Başkanı Seçilen Ahmet Aras Başkanlığında ilk meclis toplantısı, Herodot Kültür Merkezi´nde gerçekleştirildi.
Tarih: 8.4.2019 11:08:06/ 224okunma / 0yorum

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras başkanlığında toplanan mecliste yeni seçilen meclis üyeleri de yerlerini aldı. Çok sayıda vatandaşın katılım gösterdiği meclis toplantısı saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Yaklaşık 2 saat süren meclis toplantısın açılış konuşmasını yapan Başkan Aras; “Bodrum´da sevginin, barışın, kardeşliğin ve umudun dili kazanmıştır. Bu bir zafer değildir bu bir başarıdır. Biz zafer kazanmadık. Asıl zafer bizim Bodrum´da belediyecilik adına, Bodrum´un gelişmesi adına, Bodrum´un dünyadan ve Türkiye´den hak ettiği payı alması adına işlerimizi yaptıktan sonra, halkımıza layık olduktan sonra, verdikleri oya layık olduktan sonra kazanılacaktır bunu ifade etmek isterim. Partili partisiz oy veren vermeyen vatandaşlarımızın belediyesi olmaya karar verdik, bu prensip doğrultusunda tüm kararlarımda doğayı çevreyi insanı odak alacağım. Sizlere söz veriyorum” dedi.

Demokratik bir seçim dönemi geçirdiklerini belirten Başkan Aras, “ Seçim döneminde bu hassasiyeti gösteren tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Çok güzel bir kampanyayla, muhalefet ve bizler dahil olmak üzere Bodrum´a baharı getirdik diyorum ben, o yüzden tüm seçmenlerimize ve hassasiyetlerinden dolayı tüm siyasi partilerimize tekrar teşekkür ediyorum. Biz kazanmadık, Bodrum kazandı, Bodrum´a baharı getirdik. İnşallah hepimiz el birliği ile yazı da getireceğiz sevgili dostlarım” dedi.

Tamamen sonuç ve hedef odaklı, vatandaş odaklı, canlı odaklı, doğa odaklı bir anlayış prensibi ile yola çıktıklarını söyleyen Ahmet Aras,” Tamamen yol gösterici yardımcı olan bir anlayış, şeffaf hesap verilebilir bir anlayışla hareket edeceğiz. Belirsizlikler, ayrımcılıklar ortadan kalkacak tamamen eşit adaletli, hukukun ön planda olduğu bir yönetim anlayışı benimseyeceğiz. Sorunları olduktan sonra bertaraf etmekten çok, olmadan önce tespit ederek önlemlerini alacağız. Doğamız yağmalandıktan sonra önlem alınmayacak. Sorunları olmadan önce tespit ederek olmamasını sağlayacağız” dedi.

Başkan Aras yeni süreçte, belediyenin kapılarının bütün görüşmeler esnasında açık olacağını söylerken, "Belediyemizin hiçbir noktasında iş takipçiliğine izin vermeyeceğiz, vatandaşlarımızın başvuruları bizzat kendileri tarafından yapılacak, zamanında cevap verilecek. Her şeyin bir kuralı bir sistemi olacak tamamen kurumsallaşan ve sistemli çalışan bir belediye yapısı oluşturacağız. Sizlere buradan ifade etmek istiyorum açık açık; belediyedeki hiçbir işiniz için hiç kimseyi bulmayınız. Tamamen belediye size kurumsal ve sistemli bir şekilde hizmet verecektir. Biz altyapımızı buna göre hazırlıyoruz ve bazı adımları attık. Hızlı bir şekilde bu sisteme dönük bir şekilde çalışmaya başlayacağız. Bodrum´da 170 bin resmi, bunun çok üzerinde bir gayri resmi bir nüfusla yaşıyoruz. Herkes belediyeden aldığı hizmette ırk, din, dil, mezhep, yerli yabancı ayrımı olmadan aynı muameleye tabi tutulur sevgili arkadaşlar” dedi.

Katılımcı bir yönetim anlayışıyla hareket edeceklerini belirten Aras, “Bodrum´da mevcut bütün STK ve paydaşlarımızla birlikte kararlar alacağız, karar süreçlerine vatandaşlarımızı da dahil edeceğiz. Bundan sonra halkın belediyesi olacağız, hizmet halkımızın ayağına götürülecek. Vatandaşlarımız belediye koridorlarında beklemeyecek, personelimizi yeniden görevlendirmelerle doğru bir şekilde konumlandırarak vatandaşlarımızın ayağına hizmeti götürecek şekilde motive edeceğim. Göreceksiniz yakında belediyemizde insanlar değil evraklar dolaşacak arkadaşlar. İşler çok kısa sürede bitirilecek ve sizlere hizmet en doğru en dürüst, hukuka uygun bir şekilde ulaştırılacak” dedi.

Şeffaflık konusunun kendileri için çok önemli olduğunu belirten Başkan Aras, “Şeffaflık zihinlerde olmalıdır, zihinlerde başlar. Öncelikle imar müdürlüğümüzün kapısını turnikeleri sökerek vatandaşın yolunu açtık. İkincisi makam araçlarımızın filmlerini sökerek, insanların aracın içinde kim olduğunu görmesinin önünü açtık. Ayrıca şu anda çalışmalar başladı. Belediyemizin plan bütçe borç personel durumları imar durum belgeleri, gerekli teknolojik alt yapı sağlandıktan sonra tamamen vatandaşımızın hizmetine açılacaktır” dedi.

Bodrum´u ilgilendiren en önemli konulardan birisine geçmek istediğini söyleyen Başkan sözlerine şöyle devam etti; “Özellikle imar barışı adı altında, şu anda bir imar yarışı Bodrum´u teslim almış durumda. Bodrum´un dağları tepeleri, mandalina bahçeleri, koyları şu anda tamamen kontrolsüz yapılaşma ve fütursuzca dikilen beton bloklarla dolu. İzinsiz ruhsatsız korkunç bir yapılaşmayla karşı karşıyayız. Bunun için kesinlikle önlemler alacağız. Biz yatırımcının karşısında değiliz. Bizler elbette Bodrum´a yatırım yapmanızı istiyoruz. Ancak projeleriniz eğer Bodrum´un tarihi dokusuna doğasına insanına denizine kültürel ve sanatsal yapısına aykırı ise kesinlikle izin vermeyeceğiz. Biz her zaman doğrunun yanında, yanlışın karşısındayız. Doğru da Bodrum´un değerleridir.”

Başkan Aras mimar ve mühendislere seslenerek; “İmar kirliliğine yol açan projelere kesinlikle imza atmayın sevgili arkadaşlar. Yine aynı şekilde çok sevdiğim Bodrum insanımıza seslenmek istiyorum. Asıl duyarlılığı sizlerden bekliyorum. Lütfen evinize 2 oda fazla yapacağım, bir kat fazla çıkacağım diye lütfen güzel Bodrumumuz´u betonlaştırmayalım sevgili dostlarım. Eğer ihtiyacı olan varsa belediyeye gelsin biz onlara sonuna kadar destek olacağız. Ancak izinsiz ve Bodrum´un yapısına zarar veren her şeye anında müdahale edeceğiz. Lütfen sonra bize kızmayınız niye böyle yapıyorlar diye. Biz bunlara oy verdik bunlar bizim kuyumuzu kazıyorlar diye düşünmeyin lütfen. Böyle yapmazsak bodrum tamamen betona teslim olacak, gidişat o yönde. Şu anda mandalina bahçelerinde dağlarda tepelerde beton bloklar yükseliyor. 30 metre kare imar izni alınan yerlere 200 metrekarelik inşaatlar yapılıyor. Biz sizlerin desteğiyle bunların önüne geçeceğiz, bu yüzden sonuna kadar arkamızda durmanızı istiyorum. Biz bunu yapamazsak yakında ne mandalina bahçeleri ne deniz ne de begonviller kalacak arkadaşlar. Bundan sonra her türlü yapılan kaçak uygulamaya müdahale edeceğim. Şu anda imar müdürlüğünün altında çok güçlü bir yapı denetim kontrol zabıtası oluşturuyorum. Bu arkadaşlarım kaçak yapılaşma olan yerlerde müdahil olacaklar. Ben bütün gücümle tamamen bu kaçak yapıların üzerine gideceğim. Kepçeyi gönderip hemen orayı dağıtacağım arkadaşlar. Bu bir kampanya olarak başlayacak. Artık billboardlarda benim gülen yüzümü görmeyeceksiniz, bizim sevgililer günü yılbaşı kutlayan resimlerimizi görmeyeceksiniz. Biz billboardlarımızda bunları kullanarak halkımızı bilinçlendireceğiz. Büyük bir kampanya başlatıyoruz. Görsel, işitsel, sosyal medya, televizyon, basın, belediyemiz, paydaşlarımız ve bu işe katılmak isteyen tüm paydaşlar bu kampanyayı lütfen desteklesin. Türkiye´de bir ilk olacak, bu kampanayı başlatıyorum hayırlı uğurlu olsun hepimize. Ben buna kaçakla mücadele seferberliği diyorum. İnşallah başarılı olacağız ve Bodrum´un daha fazla yağmalanmasına ve betonlaşmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Başkan Aras konuşmasını şu sözlerle bitirdi; “Ben bu duygularla bizlerin ilk meclisine gelen herkese teşekkür ediyorum. Kapımız her zaman açıktır. Hiç kimseyi bekletmiyoruz. Lütfen buyurun gelin belediyemizden isteklerinizi taleplerinizi her zaman iletin. Bizler buradayız.”

Aras´ın konuşmasının ardından geçilen meclis toplantısında ilk olarak meclis katipleri, meclis başkan vekilleri ile encümen üyeleri seçildi. Ayrıca Başkan Aras´ın, göreve gelmeden önce sözünü verdiği, başkanlığını muhalefet meclis üyelerinden seçilen bir kişinin yapacağı Şeffaflık komisyonu oluşturuldu. İmar ve Bayındırlık Komisyonu, Plan ve Bütçe Komisyonu, Kültür, Sanat ve Sosyal İşler Komisyonu, İşgaliye Komisyonu, İçkili Yer Bölgelerini Belirleme Komisyonu üyeleri belirlendi. Ayrıca Kıyı Ege Belediyeler Birliği, Tarihi Kentler Birliği, Ege Belediyeler Birliği, Bodrum Çiftçi Mallarını Koruma Meclisi ve Bodrum Çiftçi Malları Murakabe Kurulu´nda belediyeyi temsil edecek üyeler belirlendi.

Şeffaflık komisyonun dışında yeni olarak Kentsel Tasarım ve Estetik Komisyonu, Gençlik ve Spor Komisyonu ve Turizm Komisyonu oluşturuldu.

Seçilen divan, encümen ve komisyon üyeleri ise şöyle;

Meclis 1. Başkan Vekili: Dursun Göktepe

Meclis 2. Başkan Vekili: Özden Baysal

Katip Üyeleri: (Asil) Tamer Mandalinci, Ayşenaz Gültekin Öncel ; (Yedek) Kemal Özsarsılmaz, İlknur Ülküm Seferoğlu

Encümen Üyeleri:  İlknur Ülküm Seferoğlu, İbrahim Akbaş, Uğur İlhami Özden.

İmar ve Bayındırlık Komisyonu: Banu Özberk, Dursun Göktepe, Özden Baysal, Tamer Mandalinci, Mehmet Onur Şahbaz

Plan ve Bütçe Komisyonu: İbrahim Emre Köroğlu, Emel Çakaloğlu, Kemal Özsarsılmaz, Cafer Doğan, Erkan Özşeker

Kültür, Sanat ve Sosyal İşler Komisyonu: Emel Çakaloğlu, Tamer Mandalinci, Banu Özberk, Kemal Özyurt, Uluç Tezer

İşgaliye Komisyonu:  Yunus Arslanparçası, Mustafa Çortoğlu, Okyanus Şahin, Emel Çakaloğlu, Atilla Serttaş

İçkili Yer Bölgelerini Belirleme Komisyonu: Kemal Özyurt, Mustafa Coşkun, Okyanus Şahin, Aşkın Parmak, İsmail Uslu

Kıyı Ege Belediyeler Birliği temsilcileri: (Asil) İlknur Ülküm Seferoğlu, Cafer Doğan, Banu Özberk ;  (Yedek) İbrahim Akbaş, Kemal Özyurt, Okyanus Şahin

Tarihi Kentler Birliği temsilcileri : (Asil) Mustafa Coşkun; (Yedek) Tamer Mandalinci

Ege Belediyeler Birliği temsilcileri: (Asil) Ahmet Aras ; (Yedek) Kemal Özyurt

Bodrum Çiftçi Mallarını Koruma Meclisi ve Bodrum Çiftçi Malları Murakabe Kurulu Temsilcileri:

(Asil) İbrahim Emre Köroğlu, İbrahim Akbaş, Aşkın Parmak, Mustafa Çortoğlu, İsmail Uslu

(Yedek) Okyanus Şahin, Kemal Özsarsılmaz, Kemal Özyurt, Uğur İlhami Özden, Özlem Özdemir

Şeffaflık Komisyonu: İbrahim Emre Köroğlu, İlknur Ülküm Seferoğlu, Mehmet Kocair, Hülya Aşkın, Erkan Özşeker

Kentsel Tasarım ve Estetik Komisyonu : Banu Özberk, Tamer Mandalinci, Mustafa Çortoğlu, Atilla Serttaş, Ayşen Kılıç Bozan

Gençlik ve Spor Komisyonu: İbrahim Akbaş, Okyanus Şahin, Tamer Mandalinci, Numan Cömert, Bahattin Kul

Turizm Komisyonu: Kemal Özsarsılmaz, Kemal Özyurt, Mustafa Coşkun, Özlem Özdemir, İsmail Karaşehirli

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
D-Marin Turgutreis, ‘En Çok Atık Pil Toplama´ Yarışmasında Dereceye Girdi
D-Marin Turgutreis, ‘En Çok Atık Pil Toplama´ Yarışmasında Dereceye Girdi
D- Marin Göcek 48 Kilo, D-Marin Turgutreis 47 kilo atık pil toplayarak çevreye olan duyarlılığını bir kez daha kanıtladı.
“Bodrum Ailem Kart” Ayrıcalıklar Sunuyor
“Bodrum Ailem Kart” Ayrıcalıklar Sunuyor
Bodrum Amerikan Hastanesi´nden Özel Uygulama
Bodrum´da Taş Evde Çıkan Yangın Korkuttu
Bodrum´da Taş Evde Çıkan Yangın Korkuttu
Bodrum´da bir taş evde çıkan yangın, itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürüldü.
Bodrum´da Turizm Haftası Etkinlikleri
Bodrum´da Turizm Haftası Etkinlikleri
Bu yıl 43´üncüsü düzenlenen Turizm Haftası, Bodrum´da da etkinliklerle kutlandı. Bodrum´daki tarih ve kültür varlıklarını, önümüzdeki dönemde yeniden tartışmaya açacaklarını ifade eden Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Bütün yarımadamızı tek tek değerlendirerek turizmle buluşturacağız” dedi.
Balık Avı Tutkusu Hastanede Bitti
Balık Avı Tutkusu Hastanede Bitti
Milas´ın Güllük Körfezi´nde meydana gelen olayda, zıpkınla balık avlamak için denize giren ve kaybolan bir vatandaş, Sahil Güvenlik ekipleri tarafından bulundu.
Bodrum Bodrum Ziraat Odası Toplandı
Bodrum Bodrum Ziraat Odası Toplandı
30 mahalleyi kapsayan tarımsal kalkınma koop. Ve Süs Bitkileri Birliği Kurulması konularında bilgi verildi
Şişme Lastik Botta 15´i Çocuk 41 Mülteci Yakalandı
Şişme Lastik Botta 15´i Çocuk 41 Mülteci Yakalandı
Muğla´nın Bodrum ilçesi Yalıkavak açıklarında Suriye, Mısır ve Filistin uyruklu 41 düzensiz göçmen yakalandı.
Fen İşleri Ekipleri Çalışmalara Devam Ediyor
Fen İşleri Ekipleri Çalışmalara Devam Ediyor
Bodrum Belediyesi tarafından yarımada genelindeki çeşitli mahallelerde yürütülen çevre düzenleme ve asfalt çalışmaları hızla devam ederken Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da çalışmaları yerinde inceledi.
İspanya´da Çalındı, Muğla´da Yakalandı
İspanya´da Çalındı, Muğla´da Yakalandı
İspanya´da bir limandan çalınan motor yat, Milas´ın Güllük limanında yakalandı
Başkan Ahmet Aras Muhtarları Dinledi
Başkan Ahmet Aras Muhtarları Dinledi
Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından Bodrum´da 56 mahallede görev alan muhtarlar ile ilk toplantısını gerçekleştirdi.
Gölköy´de Deniz Dibi Temizliği
Gölköy´de Deniz Dibi Temizliği
Bodrum Belediyesi´nin beş yıldır sürdürdüğü sosyal sorumluluk projesi “Denize en çok MAVİ yakışır” Bodrum Belediyesi Deniz Dibi Temizlik Çalışmalarına bu hafta Gölköy Mahallesi´nde devam edildi.
Bodrum´da Kiralık Araçla Hırsızlık
Bodrum´da Kiralık Araçla Hırsızlık
Bodrum´da Kiralık Araçla Hırsızlık 3 Şüpheli Tutuklandı
Başkan Aras´tan “Bir Dünya Çiçek” İle Eğitime Destek
Başkan Aras´tan “Bir Dünya Çiçek” İle Eğitime Destek
Başkan Aras; Türk Eğitim Vakfı´nın "Bir Dünya Çiçek" projesine attığı imza ile gençlere eğitim desteği sağlayacak.
Ekipler Yavru Kedi İçin Seferber Oldu
Ekipler Yavru Kedi İçin Seferber Oldu
Bodrum´un Kumbahçe Mahallesinde bulunan bir demir mazgalın altında sıkışan yavru kediyi itfaiye ekipleri kurtardı.
Mavi Çizgi  Polis Teşkilatı Kuruluşunun 174.Yılını Kutladı
Mavi Çizgi Polis Teşkilatı Kuruluşunun 174.Yılını Kutladı
Mavi Çizgi Çocuk Yaşam ve Sanat Köyü Kurucu Aile Danışmanı Gülgün Esen Akdaş Polis Teşkilatı kuruluşunun 174.yılı nedeniyle bir açıklama yaptı.
Başkan Aras Basın Mensupları Ve Muhtarlarla Bir Araya Geldi
Başkan Aras Basın Mensupları Ve Muhtarlarla Bir Araya Geldi
Başkan Aras, “Bodrum´da her şeye müdahil olacağız. Yani bu bizi ilgilendirmez diye bir şey yok arkadaşlar. Biz her şeye müdahiliz” dedi.
Görüntü Kirliliği Oluşturan Tabelalar Kaldırılıyor
Görüntü Kirliliği Oluşturan Tabelalar Kaldırılıyor
Bodrum Belediyesi ekipleri, çevrede görüntü kirliliğinin önüne geçmek amacıyla yol kenarlarında, cadde sokak aralarında bulunan ve çevre kirliliğine neden olan tabelaları kaldırıyor.
Beton Mikserinin Çarptığı Motosikletli Kadın Hayatını Kaybetti
Beton Mikserinin Çarptığı Motosikletli Kadın Hayatını Kaybetti
Bodrum´da yaşanan feci kaza güvenlik kameralarınca saniye saniye görüntülendi
Başkan Aras Bodrum Çarşı Esnafı İle Bir Araya Geldi
Başkan Aras Bodrum Çarşı Esnafı İle Bir Araya Geldi
Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Çarşı esnafı ile bir araya geldi.
Bodrum´da Denizin Rengi Değişti
Bodrum´da Denizin Rengi Değişti
Muğla´nın Bodrum ilçesinde gece saatlerinde başlayan ve saatteki hızı 60 kilometreye kadar ulaşan fırtına etkili oluyor. Fırtına ve yağmur nedeniyle denizin rengi ise kahverengiye büründü.
Bodrum Şehitlerinin Adı Sonsuza Kadar Yaşayacak
Bodrum Şehitlerinin Adı Sonsuza Kadar Yaşayacak
Başkan Aras´ın Duygusal Anları
Deniz Dibi Temizliği Küçükbük Ve Gündoğan´da Devam Etti
Deniz Dibi Temizliği Küçükbük Ve Gündoğan´da Devam Etti
Bodrum Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Deniz Dibi Temizlik” etkinliği bu hafta Gündoğan ve Küçükbük mahallelerinde gerçekleşti.
Torbacı Molly´den Kaçamadı
Torbacı Molly´den Kaçamadı
Muğla´nın Bodrum ilçesinde bir aracı arayan polis ekipleri narkotik köpeği Molly hasas burnu sayesinde uyuşturucuları buldu.
Bodrum´da Fuhuş Operasyonu: 5 Gözaltı
Bodrum´da Fuhuş Operasyonu: 5 Gözaltı
Bodrum´da gerçekleştirilen fuhuş operasyonunda 1´i kadın 4 kişi gözaltına alındı. Mahkemeye çıkarılan 4 kişi adli kontrollü serbest bırakıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muğla için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:31 08:11 13:19 15:50 18:08 19:36
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Cahillerle girdiğim her tartışmayı kaybetmişimdir.

İMAM-I AZAM (R.A)
Bir kilo limonda,bir kilo çilekten daha fazla şeker olduğunu, » Timsahların renk körü olduğunu, » Sadece erkek kanaryaların öttüğünü, » Yarım kilo bal yapabilmek için arıların iki milyondan fazla çiçekten bitki özü toplamak zorunda olduklarını, » Tarantulaların iki buçuk yıl hiçbir şey yemeden yaşayabildiklerini, » İncilerin sirkede eridiklerini, » Havuca rengini veren bir karotenin olduğunu, » Venüs´ün saat yönünde dönen gezegen olduğunu, » En fazla asfaltlı yola sahip olan ülkenin Fransa olduğunu, » Sihirli sözcük olan ‘‘Adrakadabra´´nın ilk olarak yüksek ateşli hastaların ateşlerini düşürmek için söylendiğini, » Eyfel Kulesi´nin tepesine çıkabilmek için 1.792 basamak çıkmak gerektiğini, » Türkiye´nin kişi başına alkol tüketiminde dünya 3.´sü,sigara tüketiminde ise dünya 4.´sü olduğunu,

BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ?_??
Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin. Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz.

Hamur İşi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Biyografi
Tüm Biyografiler